Arkiva per: May 2017

Kroacia i vetmi mik real i Shqipėrisė nė Ballkan, kujdes

Mos biem nė grackėn greko-serbe, se, shqiptarėt s'shkojnė me asnjė fqinj. Ēfarė reagimi do kenė kroatėt kur dėgjojnė se shqiptarėt planifikojne deri eleminimin fizik tė zonjės Vlahutin pse kroate? Kujdes, ky ėshtė Ballkan, gjėrat merren drejtėpėrdrejtė. Kjo retorikė ndikon nė miqėsinė historike kroato-shqiptare. Fakti qė edhe BE ka vėnė njė kroate ambasadore nė Shqipėri, nėnkupton se BE beson qė shqiptarėt nuk janė armiq me fqinjėt.

Instalimi i Metės president do ndezė revolucionin anti-korrupsion

Qė pas prezantimit tė Vettingut, reagimi i botės korruptive nė Shqipėri ka qenė tejet agresiv, sa sot mund tė thuhet se tė korruptuarit kanė triumfuar pėr momentin. Tregues domethėnės i kėsaj ishte instalimi i Ilir Metės president. Ky zhvillim i ka vėnė ata nė avantazh, dhe anasjelltas, ka lėkundur seriozisht Vettingun, ēfarė nė fakt tė korruptuarit synojnė, diskretitimin e procesit.

Frank Shkreli: Fytyra e re e censurės sė shtypit

Me rastin e Ditės Botėrore tė Lirisė sė Shtypit

Ēdo vit, 3 Maji shėnon ditėn kur mbarė bota kujton parimet themelore tė lirisė sė shtypit. Ėshtė gjithashtu njė rast pėr tė vlerėsuar lirinė e shtypit nė vende tė ndryshme tė botės. E caktuar si e tillė nga Kombet e Bashkuara, nė kėtė ditė, nė mėnyrė tė veēantė, mbrohet media nga sulmet qė i bėhen pavarėsisė sė shtypit, nga qeveri dhe grupe tė ndryshme terroriste. Kėtė ditė, kujtohen gjithashtu edhe gazetarėt tė cilėt, anė e mbanė botės, kanė humbur jetėn nė krye tė detyrės.