Rreziku qė Vjen Nga Edi Rama

Nė historinė tonė tė afėrt, psikoza e formatuar sipas modelit “Pėrtej jush jam unė”, ka ardhur tė paktėn tri herė. Hera e parė, por nė mes tė historisė sė keqe, ka ndodhur nė vitin 1929, qė lidhet me Benito Musolinin. Ky, pasi kthehet nga Zvicra ku ishte shpallur “Vagabondi” prej policisė sė vendit, ngjitet nė malet e Austrisė

Rama Mes Pezės dhe Tiranės

Fjalim patetik. I ngjashėm me fjalėn nė komisionin parlamentar hetimor. Apo i ngjashėm me njė fjalim ku rrėzoi mikrofonat e nga goditjet me grushte mbi katedėr.Kėshtu mund tė perifrazohet me pak fjalė ai fjalim i kryetarit tė PS-sė nė pėrvjetorin e krijimit tė organizatės sė saj rinore, FRESSH.

Patriot, Poet dhe Pionier...

Adhuruar nga pasuesit dhe respektuar nga shoket, Noli eshte pare si nje personalitet i shquar qe kryesisht ndihmoi te restaurohej identiteti kombetar i shqiptareve, i cili ishte shtypur per rreth 5 shekuj. Si kishtar, burre shteti dhe studiues, Noli u shqua ne shume fusha dhe beri qe atdheu i tij

Letėr e Hapur

Sot merr udhė Java Ndėrkombėtare kundėr Dhunės nė Familje.
Parlamenti Shqiptar ėshtė angazhuar prej kohėsh nė njė fushatė qė unė e konsideroj aksion politik kundėr kėtij fenomeni qė fatkeqėsisht vazhdon tė vrasė.

Njė Kushėrirė e Ed Ramės nė Vend tė Sollakut?!

Do ishte njė fabul e paparė po tė ndodhte kėshtu. Qė ky Ed Rama, pas njė tiramisuje gjysmė tė fshehtė 2 javė mė parė te lokali i Fatit me Presidentin Topi, tė ishte aq i paparė sa tė detyronte Bamirin tė propozonte njė kushėrirė tė tij nė vend tė Sollakut. Ju mund tė mendoni se kjo do tė ishte njė shaka? Nuk di,

Llotaria Amerikane e Vizave dhe e Ardhmja e saj

Shtetet e Bashkuara kanė filluar tė pranojnė aplikimet pėr edicionin e ri tė llotarisė sė vizave, njė program i cili ka sjellė nė Amerikė qindra mijra emigrantė. Por e ardhmja e llotarisė sė vizave ėshtė e paqartė. Si Dhoma e Pėrfaqėsuesve ashtu edhe Senati kanė miratuar njė projektligj

Nano: Rama Mbron Sollakun, Sepse Eshtė Vetė nėn Akuzė pėr Abuzime

Ish-kryetari socialist, Fatos Nano, duke folur nga Durrėsi, tha se lufta qė po bėn Edi Rama pėr tė mbrojtur kryeprokurorin nga shkarkimi, vjen pėr shkak se ai ėshtė njė person qė ndodhet nėn akuzė pėr shpėrdorim dhe abuzime. Madje, sipas Nanos, tė akuzuar pėr abuzime janė

Beja: Kėrkesat pėr imunitetet e Bashės dhe Sollakut do tė trajtohen nė pėrputhje me ligjin

Parlamenti shqiptar sapo ka marrė dy kėrkesa; njėra pėr heqjen e imunitetit tė ministrit Lulėzim Basha pas dyshimeve pėr shkelje nė tendera, dhe tjetra - nga nje grup deputetėsh pėr tė hetuar veprimtarinė e prokurorisė, pas dyshimeve pėr abuzime tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm,

Berisha: S’ka Asnjė Kėrkesė nga Prokuroria pėr Bashėn

Kryeministri, Sali Berisha, flet nė emisionin “Opinion”, tė gazetarit Blendi Fevziu Presidenti Topi, duket se ėshtė i vendosur pėr tė vijuar me reformėn nė drejtėsi. Kėshtu deklaroi dje nė nisje tė emisionit “Opinion”, kryeministri Sali Berisha.

Tė Pathėnat dhe ana e Panjohur e Kreut Socialist

Ēdo ditė zgjohet nė orėn 7 tė mėngjesit, vesh rrobat sportive dhe pasi takohet me instruktorin e tij fillon tė bėjė ushtrime fizike nė ajrin e pastėr tė Pezės. E si mund ta nisė ditėn

Nano: “Jetimėt” Politikė po na e Kthejnė Partinė nė Çerdhe Dobiēėsh

Pėrshkallėzohet lufta politike brenda sė majtės. Ish-kryetari i PS-sė sulmon ashpėr Ramėn e Metėn nga Vlora, mbėshtetet nga qindra socialistė vlonjatė. “Ne kemi ditur tė integrojmė edhe

Withers: “Bechtel” Respekton Strikt Ligjet Amerikane

Kompania amerikane “Bechtel” ėshtė njė kompani, e cila respekton ligjet strikte amerikane pėr tė bėrė biznes. Ambasadori amerikan nė Tiranė, Xhon Withers, tha dje, se ai dhe qeveria

Dialogu i Plotė nė Mbledhjen e Djeshme tė Grupit Parlamentar Socialist

Nano-Ramės: Grupi ka kryetar, nėnkryetar dhe anėtar, ti s’je nė asnjėrin prej kėtyre pozicioneve, mė sė paku pėrpiqu tė arrish bashkėpunimin dhe jo tė komandosh, siē bėhet nė

Shqipėri 1957, kur Sovjetiket Sundonin Vendasit

NJU JORK TIMES/ Rusėt qė erdhėn pėr tė ndihmuar ironizonin shqiptarėt, ndėrsa jetonin nė vendet e zgjedhura

Nė Zot ne Besojmė

Po sjell nje shkrim nga Merita Bajraktari McCormak botuar tek Tirana Observer sot. Gjithmone kam qene e sigurte ne talentin tend, korcarja ime e talentuar.
| 1 | 2 | 3 | Tjetra»