Kalendar: ''Mė 16 gusht 1977, vdiq Elvis Presley''

Nga Dardana Cami

Mė 16 gusht 1977, ikona popullore e muzikės, Elvis Presli, vdiq nė moshėn 42 vjeēare, nė Memphis, Tennessee. Vdekja e “Mbretit tė Rock & Rollit” mblodhi mijėra fansa, qė vajtonin nė shtėpinė e tij, nė Graceland Memphis. Doktorėt thanė se ai vdiq nga njė atak kardiak i shkaktuar nga pėrdorimi i tepėrt i "barbiturates" (drog).

null
Ceremonia e varrimit me 19 gusht 1977, nė bulevardin Elvis Presley, ne Memphis, Tenn
Shiko dhe albumin me foto nė vijim: kliko kėtu

Elvis Presli lindi mė 8 janar tė vitit 1935, nė Tupelo, Misisipi. Vėllai i tij binjak, Xhesi, vdiq gjatė lindjes. Elvisi u rrit i varfėr nė Tupelo dhe Memphis dhe u punėsua si shofer kamioni, pasi mbaroi shkollėn e mesme. Kur ishte 19 vjeē, shkoi nė njė studio regjistrimi, nė Memphis, dhe pagoi 4 dollarė pėr tė rregjistruar disa kėngė, si dhuratė pėr nėnėn e tij. Pronari i studios, Sam Philips, u bė kureshtar nga kualiteti i zėrit tė tij dhe e ftoi Preslin tė praktikohej me disa muzikantė. Pasi Philips e dėgjoi Elvisin tė kėndonte kėngėn “That’s All Righ”, tė cilės Presli i dha tone "popullore-tė-western>, ai pranoi tė publikoi interpretimin si njė tė vetme nėn ekskluzivitetin e Sun Records. Kėnga arriti majat dhe kjo shėnoi fillimin e karrierės sė Preslit.

Nė vitin 1955, Sun Records shiti kontratėn e tij tek njė kompani e madhe regjistrimesh, Radio Corporation America (RCA), pėr 40.000 dollarė. Regjistrimi i tij i parė pėr RCA ishte “Heartbreak Hotel” e cila u bė njė hit nė vitet 1956. Ai vazhdoi me hitin “Hound Dog”/ “Don’t Be Cruel.” Nė shtator tė vitit 1956, Elvisi u shfaq nė Shown e Ed Sullivanit, njė shfaqje variete kombėtare nė televizion, ku tė rinjtė u ēmendėn me prezencėn e tij dinamike nė skenė, paraqitjen e tij tė mirė dhe kėngėt e tij tė thjeshta dhe tė kapshme. Shumė prindėr ishin tė frikėsuar nga rrotullimet sensuale tė legenit dhe nė shfaqjen e tij tė tretė, nė Shown e Ed Sullivan, Elvisi u filmua vetėm nga mesi e sipėr.

Nga viti 1956 deri nė vitin 1958, Elvisi kapi majat muzikore dhe mbushjes sė sallave me spektatorė nė vitet e rock and rollit, duke hapur dyert pėr artistėt e bardhė dhe zezak tė rokut. Gjatė kėsaj periudhe, ai mori pjesė nė katėr filma tė suksesshėm, tė cilat kishin si kolonė zanore kėngėt e tij: Love Me Tender (1956), Jailhouse Rock (1957), Loving You (1957) dhe King Creole (1958).

Nė vitin 1958, Presli u rekrutua nga ushtria Amerikane dhe shėrbeu pėr 18 muaj nė Gjermaninė Perėndimore, si shofer. Vajzat e reja u pikėlluan nga largimi i Elvisit, por menaxheri i tij, Kolonel Tom Parker, plotėsoi kėrkesat e rinisė amerikane me disa regjistrime qė Presli kishte bėrė pėrpara nisjes sė tij. Tė pesė kėngėt e publikuara gjatė kėsaj periudhe u shitėn nė milliona kopje.

Pasi kreu detyrėn ushtarake, nė vitin 1960, Elvisi ndryshoi stil, duke shmangur materialet inspiruese tė bluzit nė favor tė baladave romantike dhe dramatike si “Are You Lonesome Tonight?” Ai u tėrhoq nga koncertet pėr t’u pėrqėndruar nė filmat muzikorė. Ai bėri 27 filma nė vitet ’60, duke pėrfshirė G. I. Blues (1960), Blue Hawaii (1961), Girls! Girls! Girls! (1962), Viva Las Vegas (1964) dhe Frankie and Johny (1966). Nė vitin 1967, ai u martua me Prishila Beaulie dhe ēifti lindi njė vajzė, nė vitin 1968, tė quajtur Lisa Marie.

Nga fundi i viteve ’60, rock & rolli kishte pėsuar ndryshime dramatike dhe Elvisi nuk shihej mė si i pėrshtatshėm nga rinia amerikane. Nė vitin 1968, njė speciale televizive riktheu shumė nga fansat e tij, por hitet ishin vėshtirė tė ktheheshin. Hyrja e tij e fundit, nė dhjetėshen mė tė mirė, “Burning Love”, ishte nė vitin 1972. Ai mbajti pasurinė e tij tė konsiderueshme nėpėrmjet koncerteve tė tij fitimprurėse dhe shfaqjeve nė televizion.

Nė mesin e viteve ’70, shėndeti fizik dhe mendor i Elvisit u pėrkeqėsua. Ai u divorcua me tė shoqen, nė vitin 1973, dhe filloi njė varėsi tė rrezikshme nga ilaēet. Ai ishte gjithashtu i dhėnė pas "junk food" (ushqim i gatshėm) dhe shtoi nė peshė. Nė dy vitet e fundit tė jetės sė tij, ai u shfaq nė mėnyrė tė ērregullt nė skenė dhe jetonte i vetėm. Nė mbasditen e 16 gushtit, tė vitit 1977, ai u gjet pa ndjenja nė shtėpinė e tij, Graceland, dhe u dėrgua nė spital, ku u shpall i vdekur. Ai u varros nė kopshtet e Graceland, qė vazhdon tė tėrheqė fansa dhe turistė.

P.S. Pėr mė shumė nga kalendari i Gazetės Kritika vizitoni kėtė link: http://kalendar.gazetakritika.net/kalendari/

Pėrgatiti Dardana Cami

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it