Improvizimet politike me standarde tė dyfishta

Nga Besnik Kryeziu

Qė nga koha e procesit pėr pavarėsi dhe ēlirim nga Serbia, populli shqiptar ėshtė pėrballur me njė politikė improvizuese, tė paparė deri mė tani nė vetė marrėdhėniet ndėrkombėtare karshi ēėshtjes sė pazgjidhur qė ka.
Kėto improvizime kanė shkuar aq larg sa qė kanė prekur rėndė edhe vetė substancėn e kombit dhe popullit shqiptar. Eksperimentet e bėra dhe qė po vazhdojnė tė bėhen me zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare, duke pėrdorur standarde tė dyfishta dhe tė pazbatuara askund nė botėn demokratike, do t’i kthehen bumerang edhe vetė bashkėsisė ndėrkombėtare. Qėndrimi qė mbajtėn aktorėt kryesor tė kėsaj politike ndaj asaj qė u shpėrfaq si “ēėshtje e lapidarit” nė viset e banuara me shqiptar, tė pushtuara dhe aneksuara dhunshėm nga Serbia, jo qė nuk ishte real, por ishte thellėsisht poshtėrues. Ky qėndrim pėrveē qė i ka dėshpėruar shqiptarėt anekėnd botės, do tė duhej t’i zgjonte pėrfundimisht nga gjumi ata dhe klasėn e tyre politike, duke e kuptuar se nė politikė ka interesa dhe jo simpati apo dashuri pėr kėtė apo atė popull.

Besnik Kryeziu

Po tė shikohet vėmendshėm shpėrbėrja e ish-Jugosllavisė dhe qasja e politikės ndėrkombėtare karshi kėtij problemi, lehtas mund tė vijmė nė pėrfundim se politika ndėrkombėtare, mė shumė se njė politikė reale e zgjidhjeve tė problemeve tė dala nga shkapėrderdhja e ish-Jugosllavisė, ka zbatuar njė politikė improvizuese, pasojat e tė cilės Ballkani dhe popujt qė jetojnė nė tė po vazhdojnė (dhe do tė vazhdojnė) t’i vuajnė shumė.
Njėjtė si nė mjekėsi qė improvizimet mund tė jenė fatale, kėshtu po ndodh edhe me politikėn improvizuese nė zgjidhjen e problemeve tė popujve qė me dhunė kanė jetuar nė tė ashtuquajturėn bashkėsi popujsh nė Jugosllavi. Popujt e Ballkanit, e veēanėrisht ata tė qė kanė dalur nga ish-Jugosllavia, nė vend qė orientohen dhe fokusohen nė zhvillimin e tyre ekonomik dhe politik, atyre po ju duhet tė pėrballėn me ēėshtje tė pazgjidhura si pasojė e politikės improvizuese, e cila, thėnė nė mėnyrė metaforike, vullkaneve qė kanė vluar ju ka vėnė kapak, duke bėrė qė ēėshtje tė duket paqėsore. Mirėpo, siē e dimė, vullkanet nuk e ndalojnė procesin e vetė, edhe atėherė kur mendohet se ėshtė qetėsuar shpėrthimi i tyre.

Precedenti i ndėrkombėtareve

Pėr ironi tė fatit, shqiptarėt, si populli mė i dėmtuar dhe i copėtuar nga politikat agresive tė fqinjave tanė nė tė kaluarėn historike, edhe sot po dėmtohen rėndė nga politika improvizuese e ndėrkombėtarėve. Kjo qė po ndodh aktualisht nė Ballkan, po tregon nė mėnyrė tė qartė se politika ndėrkombėtare vendimit qė dje i kishte nė dorė dhe nė kontroll pėr t’i marrė, i mori gabimisht, dhe tani ne tė gjithė po pėrballemi me pasojat, tė cilat as ndėrkombėtarėt e as popujt e Ballkanit nuk do t’i kenė mė nė kontroll.

Aktorėt e politikės ndėrkombėtare kanė bėrė njė precedent nė proceset qė po zhvillohen dhe do tė pasojnė nė vazhdim nė tėrė hapėsirėn politike ballkanike. Politika e tė dy qendrave shqiptare, Tirana dhe Prishtina, duhet ta shfrytėzojnė nė maksimum kėtė precedent tė vetė ndėrkombėtareve pėr ta zgjidhur problemin e ashtuquajtur tė Veriut. Precedenti filloi me qėndrimin e ndėrkombėtarėve se ēėshtja e lapidarit na qenka ēėshtje e brendshme e Republikės sė Serbisė. Hapur dhe pa asnjė fije frike dhe dyshimi politika jonė duhet tė thotė se edhe problemi i Veriut por edhe i tė gjithė pakicės serbe ėshtė ēėshtje e brendshme e Republikės sė Kosovės. Ajo qė vlen pėr Serbinė, patjetėr dhe domosdoshmėrisht do tė duhej tė vlente edhe pėr shqiptarėt dhe tė ardhmen e tyre politike.

Nga Besnik Kryeziu

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet

Postuar nga: Patrioti 05/02/2013 - 08:11:29 -

Marre nga gazeta Drita 18 Mars 1979.
Artikull i botuar me rastin e 100 vjetorit te Lidhjes Shqptare te themeluar ne Prizren,me titull: NJE SHOQERI PER MBROJTJEN E VENDIT E TE KULTURES SONE.

Shkruar nga Lefter Dilo

Kur Shqiperia ne vitin 1878 cilesohej "nje shprehje gjeografike",kur sulltanet si Abdyl Hamiti shkruanin se ata qe organizuan Lidhjen e Prizrenit ishin gjoja 5 deri ne 10 rebele(1),por njekohesisht nuk e fshihnin dot te verteten historike se per te pushtuar vendin tone perandorise osmane i eshte dashur te derdhe aq gjak sa nuk do ta nxinin dot "shtreterit e lumenjve",populli yne edhe pse ne kushte shume te renda,dijti te organizoje luften kunder armiqeve.Patriotet qe nuk genjeheshin me luge te zbrazet organizojne ne keto kushte edhe shoqeri patriotike.Njera nga keto eshte "SHOQERIA E ZEZE' e vitit 1878 e cila sikurse tregon vula e saj origjinale "ishte e filluar ne vitin 1878(2).Ajo ne nje dokument turqisht e frengjisht krahas vitit ka ne mes te vules se saj "nje kobure e nje thike te kryqezuar" Egzistencen e kesaj shoqerie patriotike e vec dokumentit arkival ,edhe patrioti Hasan Xhiku i cili ne nje leter te tij ne daten 5 Dhjetor 1931,te drejtuar "nje djaloshi"(3) shkruan per "Shoqerine Dora e Zeze", e verteton kete gjithashtu Mesuesi i Popullit Thoma Papapano i cili ne " autobiografine e tij" faqe 11 midis te tjerave shkruan:"Kur ne Mars 1910 vame per te inauguruar celjen e shkolles shqipe ne Laboven e Madhe,mitropoliti na paraqiti te mytesarifi(prefekti) si komite kryengrites.Mundoheshin te na permbysnin ,te pengonin punen tone,por s,kishin pake frike edhe nga shoqeria "dora e Zeze",sekretari i se ciles kam qene une vete.Mitropoliti i mallkoi femijet e Laboves qe dergonin bijte e tyre ne shkollen shqipe....(4)
Qe "Shoqeria e zeze e filluar me 1878" ka egzistuar gjer ne pragun e shpalljes se pamvaresise ne Vlore me 28.11.1912 e tregon fakti tjeter se ne luftimet e Malit te ****dhiqit me 1911 luftojne edhe kryengritesit e dores se zeze(6) duke e bere Malin e ****dhiqit "Nje fortese te natyrte(te natyreshme).Ketu nga ana tjeter shikojme se "ditet e para te ngritjes ishin te pake kryengritesit e "Shoqerise se Zeze ",po ne pak dite e siper u bene afro 500 burra.Ketu erdhi dhe keshillohet me kryengritesit edhe patrioti Hysen Hoxha,qe u jep keshilla te mira kryengritesve "te mos lene armet,por te nderojne atdhene me sa munden"(7)
Ne burimet arkivale ( cool se memorandumi i 8 Korrikut 1327!21 Korrik 1911 ,i hartuar turqisht e frengjisht mban vulen me permbajtjen e shenuar me lart .Vazhdon

Postuar nga: Patrioti 05/02/2013 - 08:47:53 -

Njekohesisht konstatojme se "Shoqeri e Zeze filluar me 1878" ne Gjirokaster,ne teksin e memorandumit turqisht permban 6 nenshkrime ,kurse ai frengjisht permban nenshkrimet e 43 personave.Nga ky i fundit informohemi se " Shoqeria e Zeze e vitit 1878" ishte per prefekturen e Gjirokastres,sepse ne kete dokument nenshkruajne 12 perfaqesuses nga Gjirokastra,13 nga Delvina,8 nga ****leshi 3 nga Himara dhe 7 nga Filati.Midis tyre figurojne emrat e Namik Delvines,Hasan Xhikut,Idriz gurit etj.
Ne kete dokument te "Shoqerise se Zeze"shoqerise 101 vjecare qe po kujtojme sot ,kerkohet te kete ligje te barabarta,bashkimi i vendit duke krijuar nje administrate te tille si ajo qe po i akordohet Shqiperise se Veriut (gegerise). Ky eshte, "vijon dokumenti" i vetmi mjet per te ruajtur teresine e kombit tone si edhe per zhvillimin ekonomik e politike te vendit tone. "Shoqeria e zeze:" e cila pati nje jete 34 vjecare ,po te llogarisim se ajo ka vepruar gjer ne vitin 1912,ka zhvilluar nje veprimtari te gjate.Me te jane te lidhur edhe perpjekjet per te drejtat kombetare ,jo vetem te rrethit,por te ish qarkut te Gjirokastres ,mbrojta e vendit,mbrojta e shkollave te para shqipe,sikurse tregon mesuesi Thoma Papapano kur flet per shkollen shqipe te Laboves. Shoqeria mbrojti vendin ,luftoi nepermjet anetareve te saj me arme ne dore,sikurse e tregon perleshja me turqit ne ****dhiq me 1911,ajo ka mbrojtur kulturen kombetaree te drejtat e popullit te Shqiperise se Jugut ne pergjithesi.
==========================

1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit ne dokumentat osmane 1878 deri 1881,Tirane 1979 faqe 152.

2.Akte te "Rilindjes Kombetare Shqiptare 1878 deri 1912,tirane 1978 fq. 227

3. Fondi i Muzeut Historik Gjirokaster, Dosja 1.

4. "Papapanua Tregonte" monografi e pa botuar.

5. "Liri e Shqiperise"15.12.1911

6. Po aty

7. Po aty

8. Akte te Rilindjes Kombetare 1878 _ 1912, Tirane 1978 fq. 227

9. Po aty


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it