Muri nė Mitrovicė i frymėzuar nga retorika pro-serbe e Donald Trump?

Z. Trump e morri pushtetin nė Amerikė se premtoi qė do ndėrtoj njė murė ndarės me Meksikėn. Pėr politikėn e jashtme ai tha se ishte gabim bombardimi e largimi nga pushteti i Sllobodan Millosheviēit, dhe se Trump ėshtė pėr lidhje tė ngushta me Rusinė e botėn sllave. Duket se politika e jashtme Amerikane nėn Trump mund tė pėsoj njė devijim madhor parimor. Amerika ndoshta s'do jetė mė njė mbrojtėse e zėdhėnėse e lirisė nė botė, dhe kjo vlen njėlloj edhe pėr lirinė e shqiptarėve.

Nėse kombinohen faktorėt e mėsipėrm, atėhere ėshtė evidente, qė, muri i Mitrovicės po ndėrtohet nga serbėt pikėrisht nėn klimėn e re politike qė po fryen nga pėrtej Atlantikut. Serbėt e morrėn me shpejtėsi mesazhin e Trump nė favor tė tyre, dhe tani po shfrytezojnė ēdo sekond pėr tė pėrmbushur strategjine e tyre, aneksimin e Mitrovicės.

Duket se linja politike Trump pritet tė laj duart me Kosovėn, tė heqė dorė nga ajo, dhe t'ja lerė BE-se fatin e mėtejshėm tė Kosovės sė brishtė. Muri i Mitrovicės nuk po ndėrtohet pėr tė mbrojtur pakicėn serbe atje, jo, muri nė Mitrovicė do jetė kufiri i ri i Serbisė me Kosovėn, jo dyshime pėr kėtė.

Serbėt nuk po humbin asnjė minutė nga dashamirėsia e papritur amerikane qė u erdhi ne derė, ndryshe nga shqiptarėt qė dogjėn kohė tė vlefshme tash 20 vjet, duke u pėrfshirė nė njė konflikt absurd mes tyre pėr pushtet personal, nė vend qė tė shfrytezonin me efikasitet dashamirėsinė e jashtėzakonshme tė administratave amerikane tė presidentėve Klinton, Bush e Obama.

Tani s'mbetet gjė tjetėr tė thuhet, veēse ti lutemi Zotit nė qiell, pasi "zoti" nė Tokė, Amerika, na "la"...

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it