Nėn Trump trumpetat e luftės III

Z. Trump ėshtė angazhuar tė largoj Amerikėn nga bota, nga roli (siē ai e quajti nė fushatė elektorale) i "policit ndėrkombėtar", terminologji, qė ne shqiptarėve na sjell ndėrmend etiketimin qė Enver Hoxha i bėnte Amerikės, si "xhandar ndėrkombėtar". Kjo nuk ėshtė e re pėr Amerikėn, pėrkundrazi, shumė e vjetėr. Zė fill me themeluesit e saj, tė cilėt nė testamentin e tyre, u kėrkonin amerikanėve (gjeneratave tė ardhshme) tė mos pėrziheshin me botėn, tė qėndronin larg Europės.

Po ēfarė "fitoi" bota, nė tė shkuarėn, nga njė Amerikė indiferente dhe larg saj? Dy luftra tė tmershme botėrore, qindra-milionė viktima, qindra-miliardė dollarė shkatėrime!
Po ēfarė "humbi" bota nga njė Amerikė "police ndėrkombėtare", keto 70 vjet qė nga mbarimi i Luftės II Botėrore? Paqe e prosperitet global, demokraci, e jo luftė tė pėrgjithshme botėrore!

"Polici ndėrkombetar" siē e quan Trump, apo "xhandari ndėrkombetar" siē e quante Enver Hoxha, evitoi me sukses luftėn e III botėrore. Luftra e tragjedi lokale (si nė Lindjen e Mesme e gjetkė) ka patur e do ketė gjithmonė, por ajo e madhja, e tmershmja, lufta e pėrgjithme botėrore, nga Paqėsori nė Atlantik e nė Paqėsor, qė rrafshoi mbarė civilizmin europian e botėrorė, siē ishin Lufta I e II botėrore, nuk ndodhi kėto 7 dekada, dhe kjo ėshtė totalisht meritė e Amerikės, si garantuese e paqes globale.

Tani z. Trump synon ta tėrheqė Amerikėn nė "strofull", ashtu siē ishte para Luftės I e II Botėrore. Dhe kjo dihet ē'do tė thotė pėr botėn! Njė trumpetė e Trump pėr luftėn e III...

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it