Uroj qė mė 2017-n Shqipėrinė ta duan edhe shqiptarėt

Shqipėria sot ngjan me njė kamp refugjatėsh sirianė (ose ish-sirianė tė asimiluar ndėr shekuj, siē fqinjėt me dashakeqėsi jo rrallė na pėrgojojnė), ku tė gjithė nuk duan tė gjithė, ku ēdokush nuk do asgjė, dhe ku askujt si hyn nė sy asgjė. Si nė njė kamp refugjatėsh "sirianė" qė presin tė ikin, ēdo gjė hidhet mbi tokė e rrugė, nga letrat, plehrat, shurra, prezervativėt, e ku askujt s'i dhimbset asgjė, nga pyjet, toka, nėntoka e balta.

Uroj qė mė 2017-n shqiptarėt ta duan Shqipėrinė si apartamentet e shtėpitė e tyre, tė cilat i zbukurojnė me stil oriental (ndonjėhere dhe oksidental), por tokėn, pyjet, malet, lumejtė, detet (Zoti na dha dy dete), sipėrfaqet ranore, e ēdo gjė tjetėr, i bėjne mut, e mutin mullar, si nė kampet e refugjatėve sirianė.

Uroj qė mė 2017-n emigrantėt shqiptarė t'i investojnė paratė e tyre pėr tė zbukuruar tokėn e begatė shqiptare, e jo tė shkojnė nė Shqipėri vetėm pėr tė shkėrdhyer ndonjė prostitutė.

Uroj qė mė 2017-n poltikėbėresit shqiptarė ta duan Shqipėrinė (tė paktėn) sa Donald Lu.

Uroj qė mė 2017-n ti lutemi pjesės sonė tė qiellit nė gjuhėn tonė tė bukur shqipe, jo nė gjuhėt e pushtuesve e ish-pushtuesve si Janullatusi e hoxhallarėt.

Uroj qė mė 2017-n Shqipėria tė mos jetė mė me brekė e dinjitet nėpėr kėmbė, as me kokė e fytyrė tė mbuluar me shami tė zezė islame, por njė leshverdhė e zbuluar europiane, siē na e la Gjergji.

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it