Shqiptarėt e Shqipėrisė nuk janė kundėr korrupsionit, por xhelozė ndaj tė korruptuarve

Thjesht u vjen inat pse dhe ata nuk janė tė korruptuar si tė korruptuarit e shumtė nė tre pushtetet. Flet puna vete, askush nė Shqipėri nuk e raporton dhe denoncon korrupsionin aq masivisht tė pėrhapur. Natyrisht korrupsioni nuk vjen nga qielli, janė shqipot qė e bėjnė, njė palė jep, tjetra merr, por askush nuk shkon nė polici tė tregoj pėr tė. Askush.

Kur bisedon me shqiptarėt e Shqipėrisė kupton faktin se ata nuk janė kundėr korrupsionit si fenomen, por kundėr tė korruptuarve si individė, dhe ndaj atyre sepse, tė korruptuarit i pėrkasin kėsaj ose asaj partie, jo asaj qė ata/ato duan. Shqipot flasin me pasjon kundėr tė korruptuarve, por pastaj ēuditėrisht i lavdėrojnė pėr paratė e pasurinė qė kanė vėnė. Bravo u qoftė - thonė, - janė tė zgjuar. Eshtė njė kontradiktė e rrezikshme e personalitetit tė njė populli tė ēorientuar keq, pa asnjė parim moral tė mbetur mė. I vetmi motiv qė i tėrheq njerėzit atje pėr t'u pėrfshirė nė politikė ose drejtėsi ėshtė veēse korrupsioni, dėshira pėr para e pasuri tė paligjshme. Askush nuk mendon tė kontriboj pėr vendin. Njė popull i tėrė qė sillet si pushtues, dhe ndoshta ėshtė.

Korrupsioni nė Shqipėri ėshtė aktulaisht kultura e vetme kombėtare e gjallė aktive qė shqiptarėt kanė, e vetmja kulturė qė ata i ofrojnė sot kulturės europiane, dhe qė i identifikon ata nga pjesa tjetėr e Europės. Jo vetėm nga europianėt, por edhe nga parardhėsit e tyre historik (populli shqiptar i sė kaluarės). Tė gjitha traditat e vjetra qė kanė lidhje me ndershmėrinė legjendare shqiptare, dhe qė historikisht na kanė identifikuar ne ndėr shekuj, janė zhdukur pėrfundimisht nga kultura shqiptare. Shqipėria sot s'ka mė asnjė themel tė mbetur nė ngrehinėn e saj. Tani s'ka mbetur gjė tjeter, vetėm rėnia e kolapsja e gjithēkaje, dhe zėnia e tė gjithėve brenda...

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it