Serbėt po shfrytėzojnė tranzicionin presidencial nė SHBA, dhe ''simpatinė'' e Trump pėr rusėt

Kjo periudhė e debatueshme e tranzicionit presidencial nė SHBA, e mbarsur me dyshime e paqartėsi pėr rolin ndėrkombėtarė tė SHBA nėn Trump, pėr njė devijim substancial kursi nė kėtė aspekt, si dhe pėr afrimimin e tij me Rusinė e Putinin, po frymėzon sė fundi aleatėt historik tė Rusisė, dhe nė kėtė aspekt Serbia (skilja e saj e vjetėr) po nxiton tė shfrytėzoj kėtė meoment, para se gjėrat tė ndryshojnė pėrsėri siē ishin.

Gjithsesi, lajm i mirė ėshtė se treni serb u ndalua tė hynte nė Kosovė menjėherė pas vizitės sė Thaēit nė SHBA, qė nėnkupton (urojmė) qė politika amerikane ndaj Kosovės tė mos pėsoj devijim.

Fakt ėshtė qė Trump nuk e pėrgojoi problemin serbo-kosovar gjatė fushatės sė tij elektorale, e mė vonė pas fitores, ashtu si ai specifikisht pėrgojoi shumė aspekte ndėrkombėtare tė botės ku SHBA ėshtė pėrfshirė, duke nėnkuptuar (urojmė) qė tė mos cėnoj status-quonė e sotme nė Kosovė, siē serbėt shpresojnė nė njė ndarje tė mundshme tė Kosovės.

Madje, disa kohė mė parė, kampi elektoral i Trump pėrgėnjeshtroi specifikisht tė kishte dhėnė njė intervistė per median serbe, siē serbėt propoganduan me gėzim, ku ai pretendohej tė kishte thėnė se bombardimi i Serbisė nga SHBA kishte qenė gabim. Ishte ndėr rastet e rralla qė Trump pėrgėnjeshtroi me nxitim, dhe e etiketoi intervistėn njė lajm tė rremė, gjė qė mund tė interpretohet se administrata e tij s'do jetė ndoshta nė favor tė serbėve, por do vijoj tė njėjtėn linjė si Presidentet e mėparshėm amerikanė.

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it