Rama tė detyroj Maqedoninė tė paguaj ''Rrugėn e Arbėrit''

Megjithėse duket si deklarata e Donald Trump qė murin ta paguaj Meksika, s'ėshtė ashtu, pėrkundrazi, nėse pagesa e murit nga Meksika ėshtė pa sens, pagesa e "Rrugės sė Arbėrit" nga Maqedonia ėshtė nė interesin e saj tė plotė. "Rruga e Arbėrit" nuk do benefit gjėkundi Dibrėn e Matin, sa do benefit Maqedoninė nė tregėti e turizėm.

Maqedonia, ky shtet i Ballkanit Qėndror, pa dalje nė det, rrugėn mė tė shkurtėr pėr nė det e ka natyrshėm nga Shqipėria. Por Maqedonia nuk e do kėtė. Ajo shkon deri poshtė nė portet greke duke e disa-fishuar gjatėsinė e rrugės. Madje sė fundi, synoi permbytjen e Radikės qė ta bėj Vardarin lumė tė lundrueshėm pėr anijet e saj drejt Greqisė, thjesht qė tė mėnjanonte portet shqiptare. Kjo politikė aventurore maqedonase vjen edhe nga mos-dashja e saj e vjetėr pėr tė mos bashkėpunuar nė tregėti e turizėm me Shqipėrinė, ashtu dhe nga tendenca e saj raciste/diskriminuese ndaj shqiptarėve tė Maqedonisė, tė cilėt synon t'i mbaj tė izoluar nga Shqipėria.

Rama, meqenėse ėshtė disi i drejtėpėrdrejtė nė deklarata (si Donald Trump), duhet tė bėj zhurmė nė kėtė aspekt, edhe nė BE, tė diskretitoj politikėn absurde diskreminuese tė Maqedonisė ndaj Shqipėrisė nė biznes, bazuar nė faktorėt e mėsipėrm. Tė thuhet me zė tė lartė, qė, ky vend po shkon nga kriza nė krizė, duke u bėrė rrezik pėr stabilitetin nė rajon, pse ndjek politikė tė ngurtė tregėtare me Shqipėrinė.

Nė vijim tė kėsaj linje, politikat tregėtare dhe tė taksimit nė kufi ndaj Maqedonisė tė ashpėrsohen. Nė aspektin diplomatik, Shqipėria tė kushtėzoj votėn e saj pėr anėtarėsimin e Maqedonisė nė NATO me ndryshimin e politikave tė saj tregėtare, dhe kjo tė filloj me investimin nė "Rrugėn e Arbėrit".

Gjithashtu, tė nxitet faktori shqiptar nė Maqedoni tė kushtėzoj pjesmarrjen nė qeverinė e Shkupit me ndryshimin e politikave tregėtare ndaj Shqipėrisė, si mė tė favorshme pėr shkak tė distancės sė shkurtėr qė krijon ndėrtimi i "Rrugės sė Arbėrit", si rruga mė e rėndėsishme tregėtare e Maqedonisė pėr biznes e turizėm nė Adriatik.

Nga Kritika

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it