Pavarėsia e Kosovės pati vetėm 3 emra, Rugova, Thaēi, Clinton

Pavarėsia e Kosovės ishte kryekėput produkt i protogonizmit individual. Kosova ishte njė kafshatė e vėshtirė pėr t'u pavarėsuar, kush mendon ndryshe s'ka idenė e gjėrave. Sot ē'do kush mund tė marrė merita e kredite, tė shkruaj histori e libra, por fakt kokėfortė ėshtė se pavarėsinė e Kosovės e sollėn vetėm tre individė, tė cilėt koha i kombinoi rastėsisht nė dhjetėvjeēarin e fundit tė shekullit tė kaluar.

Shumė kishin luftuar e derdhur gjak pėr Kosovėn, por tė gjithėve u ishte kėputur koka, pa kompromis e nė heshtje. I pari qė ndryshoi kėtė tabu ishte Rugova, i cili zbuloi shtegun qė e ēonte drejt pavarėsisė pa ia kėputur kokėn. Rugova startoi pa shumė protogonizėm, ēdo ditė e nga pak, non-stop, e me shumė durim, goditi konceptin historik. Askush s'mund tė bėnte atė qė bėri Rugova, ishte totalisht meritė e atij individi, natyrė e tij e lindur.

Kur UĒK filloi luftėn, Rugova kishte krijuar tashmė terren tė mjaftueshėm ndėrkombėtarė pėr rebelimin e shqiptarėve. Bota nuk u habit nga lufta e armatosur e shqiptarėve, pėrkundrazi, e priti si hap llogjik. Pikėrisht nė kėtė pikė Thaēi morri stafetėn dhe diti ta manaxhoj me shumė konservatorizėm. Ai kuptoi nė mėnyrė perfekte ekuilibrin delikat mes situatės nė terren, dhe asaj ēfarė ofronte Perendimi atėhere pėr Kosovėn.

Kosova ishte pjesė e "fuēisė sė barutit" (Ballkanit), madje ishte direkt fitili i fuēisė. Askush nga bota s'kishte guxuar tė ndėrhynte nė kėtė zonė tė Ballkanit. Veē kėsaj, Serbia kishte qenė aleate e fuqive fituese nė Luftėn I e II botėrore, tė cilat e rivendosėn menjėherė status-quonė post-nazizėm nė favor tė Serbisė mė 1945. Plus, Serbia ishte njė aleate historike e Rusisė, pothuajse e pamundur tė prekej.

Pavarėsisht se sot thuhet se SHBA e kishte kėrcėnuar Millosheviēin mos prekte Kosovėn, asnjė presidenti tė mėparshėm amerikan s'ja mbajti tė bėnte luftė nė favor tė Kosovės (p.sh., kur ju hoq autonomia), apo tė bombardonte Beogradin siē bėri Clinton. Ndėrhyrja amerikane ushtarake kundėr Serbisė ishte totalisht inisiativė perosnale e Bill Clinton. Nuk ėshtė e qartė pse Clinton e bėri. Sipas disa analistėve ai ishte nė mes tė skandalit seksual me Monica Lewinskin, dhe i duhej tė bėnte diēka shumė tė madhe, tė devijonte vėmendjen. Disa tė tjerė mendojnė se Lewinsky (me origjinė sllave) ishte e kurdisur pėr tė diskretituar Clinton, dhe parandaluar ndėrhyrjen amerikane nė Kosovė... Gjithsesi, sidoqoftė e vėrteta, Clinton bėri atė qė i vuri kapak gjėrave pergjithmonė.

Tė tre individėt (faktorėt) e mėsipėrm, Rugova nga rruga, Thaēi nga mali, e Clinton nga qielli, u bashkuan perfekt nė kohėn e vendin e duhur, dhe prodhuan Kosovėn e pavarur.

Nga Kritika

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it