Pse Mimi Kodheli hesht pėr Ushtrinė e Kosovės?

Sinqerisht nuk e kuptova si Rama nuk hoqi Mimi Kodhelin gjatė zėvėndėsimeve qė bėri sė fundi nė qeveri! Punė tė dobėt qė ka bėrė, dėmtoi edhe imazhin e Shqipėrisė, kur pistat ushtarake u pėrdorėn nga avionėt e trafikantėve tė drogės. Femrat duhen suportuar drejt pushtetit, padyshim, por jo artificialisht, si Kodheli, qė edhe kur Le Pen thotė, se Franca do tėrheq njohjen ndaj Kosovės se ėshtė Serbi, Mimi Kodheli "tund zinxhirin".

Ministria e Mbrojtjes sė Shqipėrisė s'duhet tė qėndroj indiferente kur Kosova dhe aleatėt perėndimor, por edhe armiqtė nė Lindje, po diskutojnė prej kohėsh krijimin e Ushtrisė sė Kosovės. Ēfarė ėshtė kjo heshtje tani, njė tjetėr "tradhėti" e vendit amė ndaj Kosovės, apo Kodheli po luan "neutralen", sepse po bėn "fushatė" pėr presidente nė vend?!

Natyrisht krijimi i Ushtrisė sė Kosovės mund tė jetė njė ēėshtje delikate. Edhe aletatėt perėndimor kanė njė lloj rezervimi, por, gjithsesi, Shqipėria duhet tė bėj detyrat e shpisė, sepse ėshtė anėtare e NATO-s, dhe nė kėtė aspekt, kush mė shumė se Mimi Kodheli duhet?

Sidomos pas deklaratės sė fundit tė radikales franceze Le Pen, qė, nėse ajo fiton presidencėn nė Francė, do tėrheq njohjen pėr Kosovėn se ėshtė toke serbe, Shqipėria duhej tė buēiste. Pas njė deklarate tė tillė, Ushtria e Kosovės s'ėshtė mė njė tekė, por nevojė urgjente. S'do presim qė Le Pen-ėt e Rusisė tė marrin pushtetin nė Europė, qė Kosova tė krijoj ushtrinė, sepse pastaj s'do ketė mė vlerė. Deklarata e Le Pen duhej shfrytėzuar nga Kodheli pėr tė komunikuar me NATO-n pėr domozdoshmėrinė e Ushtrisė sė Kosovės, si garanci pėr paqen nė Kosovė e rajon.

Nga Kritika

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it