Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Dy skica erotike nga Nebi Dragoti

Tradhėtia erotike


Tradhėtinė sot nuk e konceptojnė drejt,nuk e pėrceptojnė thellėsisht sakt,filozofikisht ashtu siē duhet tek rraca njerėzore.Viola ishte shtatė vjeēe, kur e ėma Diana tradhėtonte tė shoqin duke shkuar me njė tjetėr pėr t’u shfryrė seksualisht. Por, gjithēka e kuptonte nė mėnyrėn njerėzore Viola e vogėl, ndėrsa urrejtja i rritej, i zmadhohej sa njė mal.- Ē’ dreqin ka qė shkon me tjetrin, kur babai im rropatet terė ditėn pėr t’na mbajtur gjallė. Dhe vėrtetė, babai i Vjolės, burri i Dianės ishte i pashėm e punėtor. Viola, njė ditė, nuk ishte pėrmbajtur mė dhe ia kishte zbrazur tė gjitha babait tė vet.Rezultat i kėsaj tė vėrtete, tashmė, qe edhe ndarja qė u bė pa eksese.Ajo pėr tradheti erotike ishte kapur mat. I shoqi me gjakftohtėsi e kishte ndarė.Pėr kėtė xhest burrėror flisnin mirė nė lagje.Vitet kalonin si uji i lumit. Malli e pėrvlonte Dianėn pėr Violen, bijėn e saj, gjakun e saj.Por…”Koka bėn, koka pėson”, i thonė fjalės. -Shihemi nė TV, “Ka njė mesazh pėr ty”,- ky iu duk veprimi qė duhej tė ndėrmerrte. Viola nuk nguroj tė merrte pjese. Nuk dinte gjė se kush e kishte bėrė mesazhin. Me ta marrė vesh nguroi tė pėrqafohej me nėnėn qė i kishte bėrė kokėn. Viola ligjėroi bukur pėrpara publikut pjesėmarrės: -Nuk ėshtė nėnė ajo qė tė lind, por ajo qė tė rrit! Nė familje , tek babai i vet ndjehej shumė ngrohtė dhe njerka sillej si nėnė e vėrtetė. E dėnoi shumė rėndė tradhėtinė erotike. Mendimet e Violės ishin bindėse. Duartrokitjet vazhduan gjatė nė sallė.- Bravo, bravo ndėgjoheshin zėra , qė ngriheshin lart e sa nuk dilnin jashtė tė pėrhapeshin nė ajėr si mesazhi mė pozitiv.


BUKĖPJEKĖSI

Rrasur kapelen e zezė gjer tek veshėt dhe gjysma e ballit e mbuluar. Dhjetė hapa larg mė bėhej si njeri i njohur. Ndoshta nga turpi nuk i shikonte njerėzit drejt tek kėrkonte tek kazani i plehrave ambalazhe tė hedhura pėr t’i shitur.- Duam bukė, baba, - e ndiqnin zėrat e fėmijėve nga pas. Jetė e vėshtirė vėrtetė. E, mbi tė gjitha u ēudita pėr personazhin tim real duke u menduar…-Eh, ku paska arritur Sadiku! E paska larguar pronarja e bėshme, flokėverdha e ve…Si duket ka gjetur bukėpjekės mė tė bukur, mė tė fuqishėm, e, sipas dėshirės sė saj mė qejfli. U afrova:-Tungjatjeta, Sadik! Ngriti koken, mė pa drejt e nė sy dhe nė fytyrė mori ēehre tjetėr.- Mė pėrzuri nga puna,- mė tha. Familja duhet mbajtur. Pėr punė ėshtė bėrė e vėshtirė.- S’ka gje, - i thashė,- edhe kjo punė ėshtė,- mjafton tė mbash familjen. Mos kij turp! Ka qėnė bukėpjekės i zoti. Mė kujtohet, kemi punuar bashkė dikur.Era e bukės sė grunjtė e pjekur pėr qejf, sikur na kundermonte akoma. Eh, buka e pėrditshme pėr tė jetuar.


Nga Nebi Dragoti
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it