Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Aino Kallas: Nusja e ujkut (Pėrktheu Faslli Haliti)

Roman


Ai qė shkroi kėto faqe parathėnie pati nderin t’i prezantojė pėr herė tė parė Aino Kallasin publikut italian nė njė fashikull tė «Fletoreve tona» (janar-shkurt 1927), kushtuar Finlandės.
Nė dyzetė faqet ai pėrmbyllte njė zgjedhje proze e poezie tė njėrės prej letėrsive mė tė reja evropiane: Alexis Kivi, nismėtarit tė romanit finik, autorit tė epopesė nė prozė Shtatė vėllezėrit, qė do tė kremtohet kėtė vit qindvjeēari i parė i lindjes*.
Aino Kallas, mė e fuqishmja dhe origjinalja midis autorėve tė Finlandės, lindur mė 2 shtator 1878 nė Viipuri (Viborg) i pėrket njė familjeje tė shquar nė historinė e letėrsisė sė vendit tė saj. Babai Julius Krohn numėrohet midis mė tė kulluarve dhe elegantėve prozatorė dhe poetė tė brezit qė karakterizon njerėzit si Lonnrot, Snellman, Ahlqvist; punimet e tij mbi Kalevalan, poema e shquar kombėtare, shėnojnė fillimin e studimeve shkencore dhe pėrgatitėn veprėn e admirueshme tė Komparetit tonė. Nė njė nekrologjinė time («Lares», shtator 1933) i kujtova veprėn e tė birit tė saj Karl, themelues e drejtues i shkollės shumė tė lulėzuar folklorike...........Postoi Faslli Haliti
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it