Perėndimi s'po na le nė baltė; Kuislingu Lulzi nė grahmat e fundit

Eshtė i njėjti skenar i vjetėr, megjithėse kamuflohet me ngjyra tė tjera. E njėjta histori banale (e qelbur), e njėjta ndėrhyrje e pashtershme e qarqeve tė caktuara tė fqinjėve pėr ta mbajtur Shqipėrinė oborr tė tyre tė pasėm, dikur gogol tė zi islamist e komunist, sot pėr pastrim parash, e pislliqe tė tjera pa fund. Njė kosh plehrash pėr maskarrallėqet e tyre, garantuar nga gjykatat e zhytura nė korrupsion.

Dhe si gjithmonė nė kėto histori, ngopin me pushtet e para njė grup tė vogėl vendasish "kuislingė", kurse populli mbetet nė mizerje tė plotė.

Por kėtė herė Perėndimi ka vendosur tė ndeshet pėr ne, dhe do fitoj, jo dyshime. Qarqet tradicionale tė fqinjėve kanė futur edhe Rusinė nė valle pėr tė rezistuar, aq shumė iu djeg dalja e Shqipėrisė nga duart. Por s'kanė ē'bėjnė, Perendimi e ka seriozisht kėtė rradhė, e do Shqipėrinė pėr "vete".

Kryengritja (nė ēadėr) e Lulziut ėshtė artificiale, e dėshtuar si ai tashmė. Poshtėrsia e tij (nė nivel tradhėtie) pėr tė ruajtur status-quonė e korrupsionit e pėrfitimit tė paligjshėm pėr vete e shpurrėn, ėshtė nė buzė tė greminės tani. Lulziu do kujtohet si shqiptaro-viēi i fundit qė provoi tė budallepste shqiptarėt. Bajgė.

Nga Vėzhguesi

« Para - Tjetra »
-------------------

Komentet


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it