Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Ai e shihte vazhdimisht. Ajo vinte tek i njėjti klub dhe,reciprokisht, shkėmbenin buzėqeshje. Tek e kundronte nga larg, me flokėt pis tė zinj qė, kur frynte era, mbi kokė sikur shkaktohej kaos: »»»

- Ketrin’! - I thirri Moderatorja kėrcimtares qė sapo u shfaq nė palestėr. Tjetra ktheu kryet e befasuar. Ishte zonja Elenė, vetė Shefja Ekzekutive e Programeve tė “Dancer ovec les etoiles” **). »»»

- S’ mundja tė shihja kur ta digjnin macen,- mė foli e rrėmbushur nga lotėt Savithri. Kokulur bėri njė lėvizje me dorė dhe shtoi:- Eh, ē’mė gjeti mua tė gjorėn, ē’mė gjeti! -Shfryu hundėt me zhurmė. »»»

Bujari, mjek i sapodiplomuar, kur filloi punė nė Bregas, fshat i lokalitetit me te njejtin emer, kartelėn e parė mjekėsore e hapi pėr Xhezmiun. »»»

Argjendari me emrin Dragotis, njė nga mė tė mėdhenjtė nė kryeqytetin e atij shteti tė vogėl tė Evropės Lindore, pati njė propozim me mjaft interes nga njė sekser qё quhej Ataman. »»»

Sa herė me dilte para ia shqyeja sytė. Me gozhdonte figura e saj. Gjithnjė e lidhja me njė djalosh tė moshės sime, emrin e tė cilit kurrė nuk e mėsova, por ma turbullonte mendjen imazhi i gishti tregues, kur tėrhiqte kėmbėzėn; gryka e mitralozit qė villte zjarr, pėrderisa jehona e krismave shpėrndahej nė Luginė, duke i trembur sorrat maje verrash. »»»

Nėn qiellin e Durrėsit
Vezullojnė dritat e fundvitit,
Atje, nė sheshin e ri, rreth Babagjyshit.
Por mė tutje, nė rruginat »»»

Ditėt rrodhėn tė qeta dhe deri tek ti
Nuk sollėn asnjė valė.
Kėshtu ato binin njė nga njė
Ndonjėra rrinte nė kėmbė e ēalė. »»»

E ndali rrjedhėn Devolli plak
Nė plisin e dheut derdhi lot,
Thinjave tė flokėve u dha hak
Te vargu ylldritė tė poetit »»»

Unė i djathtė dhe ti i majtė
(Sikur tė na kenė zėnė djajėt?!)
Njėri- tjetrin shohim vėngėr
(Unė? Shenjti! Ti? Veē shėmėr!) »»»

***
Nuk di si ka mbetur shprehja popullore
"Tė do, ai qė tė rreh!"
Po ju them se qė nga hijet e drizave shekullore,
shkau na rrahu, si njė i pafe!... »»»

Nuk di pse  e shkruajta mbi varrin e gjyshes time te ndjere kete shkrim. Nuk di, ėshtė njė rrėfim pėrpara saj, si pėrpara perėndisė ngaqe e doja aq shumė, apo njė kundėrshtim qė doja ti shprehja tė kundėrtėn e fjaleve tė saj tė mėnēura, »»»

I-
Qetėsisht,
paqėsisht:
rreth njeriut tė mirė »»»

Ndodhi kėshtu. U ngrita herėt, ndėrsa Filomena flinte ende, mora ēantėn e veglave, dola tinėzisht nga shtėpia dhe shkova nė Monte Parioli, nė rrugėn Gramshi, ku ndodhej njė skaldabanjė qė rridhte. Sa kohė do mė duhej ta rregulloja? »»»

Hasan Veliu nga fshati MBROSTAR-URA tė rrethit tė Fierit, ishte kulak. Pra, nuk gėzonte si tė gjithė tė tjerėt nga 18 -vjeē e lartė qė kishte triskėn e Frontit dhe, rrjedhimisht, nuk mund tė ishte pjesėmarrės nė mbledhje tė Frontit dhe nuk paguante kuoatizacionin prej njėzet e katėr lekė tė vjetėr nė vit, detyrim pėr ēdo anėtar. »»»
| 1 | 2 | 3 | ...| 217 | 218 | 219 | Tjetra»