Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Ėshtė nėntor (poezi malli) - Nga Pėrparim Hysi

Ėshtė nėntor
(Kur ika nga Atdheu...dhe...)


Ėshtė nėntor e po del vjeshta; dimri, gati, po troket
Unė po digjem porsi eshka; eshkė po digjem me vėrtet.
Nuk po digjem dashurisė, se mė piku diku malli
Por po digjem nostalgjisė, se po lė vėndin nga halli.

Halli i madh qė qenka ikja, veē kush ikėn, mė jep hak
Se nga mėndja sa s'ndėrliqa, se nė zėmėr kam farmak.
Jam farmak e shkuar pelinit, i pi grahamt me filxhan
Zėmra e vrarė e Pėrparimit, si duron e nuk bėn bam?!...

3 nėntor 2000


Kėtu qeshė e kėtu rrojta

GJysh stėrgjyshi kėtu qeshė; kėtu qeshė e kėtu rrojta
Rrugėn nuk e pata shesh; herė pėrpjetė e herė me gropa.
GJysh stėrgjyshi s'rrojta mirė, porse rrojtja mė "pėlqeu?!"
Se ėshtė vėndi im i mirė; me kėrkėnd nuk e kėmbej.

E, qė thoni, mor zotėrinj! Thatė apo nuk thatė gjėkafshė
Po lė vėndin e florinjtė, njė copėherė do vete jashtė
Unė e di se ku do vete, ka gradaēela e pallate
Vendin tim unė s'e ndėrroj: me flori tė mbushur kate!

Nė s'kam qenė bir Oxhaku, nė s'kam patur unė ēifligje
Pėr Shqipėri mė rreh gjaku, jam mburojė prej ēdo tė lige
Pėr flamur tė kuq tė saj, e, pėr zhgabėn mu nė mes,
Do mė zėrė sa herė vaj dhe nga malli, pėr tė, vdes.

3 nėntor 2000


Kur do nisem

Kur do nisem qė tė shkoj, gjer andej, nė Amerikė
Mė ka mbetur veē njė javė; vij vėrdall si rakitik!
Do lė miq e do lė shokė qė i dua dhe mė duan
Zėmra ime sa s'bie copė, gati lotėt mė shpėtuan.

Ca mė thonė qė tė gėzohem, e tė nisem sa mė parė!
Unė sa vij e ligėshtohem, pėr ēdo gjė unė kam mall.
Se mė janė tė gjithė tė shtrenjta: edhe vėnde, edhe rrugė
Dhe, sado qė janė tė shkreta, mua mė shkojnė lotėt ēurgė.

3 nėntor 2000


Seē kėlthet njė zogė e gjorė

Seē kėlthet njė zogė e gjorė: thellė nė pyll a s'di se ku?
Mua m'u bė zėmėra dėborė, po mbėrdhij qė ububu!
Se, siē dihet, humbi birin dhe s'e gjeti nė fole
Mua mė kėputi shpirtin; nga kjo kltihmė mė s'po fle.

Se kjo klithmė mė vrau shpirtin, edhe unė si zogė e gjorė
Pak nga pak, thahem i gjithi: zėmra ime mbuluar borė.
Po marrė rrugėt e kurbetit, tash qė jam nė vėrsė tė ikur
Sikur shkoj drejt "qametit": unikal dhe i goditur.

4 nėntor 2000


Hidhėrim apo gėzim

Ditėt numėroj me gishta: m'u shkurtua mua litari
9 nėntori ėshtė dita, kur do nisem pėr tek djali
Se ėshtė larg sė kėndejmi, mu nė fund tė Amerikės
Unė, fshatar e bir fshatari, do zė ballin e Floridės.

"U soll moti pėr sė mbari", siē e thotė njė kėngė shkodrane
Nisem unė bashkė me Sikėn, fluturojmė mbi oqeane
Ne qė s'dilnim nga shtėpia; porse brėnda, nė "rrethim?!"
Tash do bėhemi aq tė bredhur: hidhėrim apo gėzim?!...

6 nėntor 2000


Tani

Tani, s'e mohoj: jam, tamam, derr i kėnaqur
Notoj nė mes tė mirave e bollėkut
Po shpirtin, ama, e kam tė mardhur
Me sy, si ēapkėne, ma bėn Shqipėria
Qė mė thotė: - Hė, sa do rrishė pa ardhur?!...

22 nėntor 2000


Nė Orlando

- Do shkojmė nė Orlando, - mė thotė im bir.
Do tė shohėsh atje se ē'mrekulli?!
I hipėm makinės dhe sa sosėm nė Orlando,
U befasova dhe thashė: - Jo. Ėshtė magji?!!!

Ēudira qė tė luante ēargu i kokės
Atje: gjithė mrekullitė e botės!!!
Po prapė se ē'ndjeva njė "boshėsi?!"
Thashė me vete: - Ku je,Shqipėri?!

22 nėntor 2000


Shtėpia ime

Shtėpia ime, e mbyllur me kyē
Dy javė qė pret dikush ta hapė
Dua qė andej tė nisem yrysht
T'i them: - Mė prit, se do kthehem prapė.

Shtėpia ime, e mbyllur me kyē
Ka mbetur si jetime
Njė lot malli mė bie sysh
Zėmra - copė e thėrrime.

I them asaj tė mė presė
Se, pa u kthyer atje, nuk vdes.

22 nėntor 2000


Shokėve tė mi

Ja, tek shkojnė njė nga njė te "Kashtorja"(1)
-Usta, na sill nga nje meze e raki!
Mungon dikush qė i pėlqente faqorja
Mungon ai qė raki klubi nuk pi.

Mungoj unė qė s'pija raki klubi
- Mos e prisni! Humbi...humbi...
1.lokal ku pinim me shokėt, ndonjėherė.

23 nėntor 2000


Mė ka marrė malli pėr Fierin

Mė ka marrė mali pėr Fierin ku punova kaq kohė
Edhe nisem me yrysht tė takoj shokėt qė njoh
Do tė ulem tė pi kafe mu tek klubi i Kozma Gjatės
Dua tė kthej me ta njė godė, le tė zgjat pas mezit tė natės.

Mė ka marrė malli pėr Fierin, e kua ka si ai qytet?!
Pse mė ngjan aq shumė me diellin, se si diell mė ngroh vėrtet.
Dua tė shkoj njė ēast atje; makari, tė pi njė kafe
S'mė zė gjumi, mė nuk fle: jam me Fierin kapurqafe...

24 nėntor 2000


Itaka ime

Sa vjet bėri Odiseu qė u khtye nė Itakė
Se e priste Penelopa dhe i biri Telemak?
Hoqi ē'hoqi, vet e di: det mė det e sa kusur
Unė do nisem nė Shqipėri; kam Itakė nė Mbrostar-Urė (1)

Le t'mė dalin mua Circe, le t'mė dalin Polifemė
Unė e shoh qė pret atje; mė thotė: - Hajde, pse s'po vjen?!...
1.Mbrostar - Ura - fshati ku jetoj nė Fier.

25 nėntor 2000


Nė festėn e pavarėsisė

Shqipėri, tė dua shumė: mė je ulur shesh nė zemėr
Me oi po qaj unė; me oi siē qan njė femėr!
Nė se ika unė nga halli, e lashė vėndin tim tė mirė
Lotėt ēurgė mė shkojnė nga malli, pėr ty shpirtin e bėj fir.

Nė u mblodhėm sot sė bashku: dhe Kosova, dhe Ēamėria
Ne e ndjejmė qė njė ėshtė gjaku: zėmra pėr ne; Shqipėria.
Jemi mbledhur sot pėr festėm dhe njėzri brohorasim
Nė t'u lipsishim Shqipėri, qė tė gjithė gjakun e falim.

26 nėntor 2000


Naim!

Thirrje Naim Frashėrit
O Naim Poezia, ngreu nga varri veē pėr pak!
Se ē'ke shkruar pėr kurbetin, ma ke fjalėn me kapak.
Kėtu dita qenka tjetėr, edhe nata tjatėr natė
Edhe zogjėt nė cicėrijnė, cicėrimat, atje: mjaltė!

Ngreu nga varri, Bukurosh, edhe thirr me zė kushtrimi
Se kush shkoi nė kurbet, nuk gjen fjalė ngushėllimi
E beson kush ra nga fiku, siē e tha dhe Nastradini
Po s'dėgjoi nga ai vesh, e pėsoi dhe Pėrparimi

Tash qė ra vet nga fiku, po bėrtet sa shumė u "vrava"
Se kurbeti keq e piku, mezalla s'e mbyllet plaga.
Rri e hapur plagė e keqe, mezalla s'pranon ilaē
Shqipėri pėr ty po dergjem, veēėse ti mė je ilaē.

28 nėntor 2000

Nga Pėrparim Hysi
Komentet


11/11/2008, 03:44:43 Erion S shkruan:

Shumė prekėse vargjet tuaja z.Hysi. U mallėngjeva!
Kini kurajo i dashur mik dhe ju uroj nga zemra qė tė vizitoni sa mė parė atdheun, pėr tė cilin tė gjithė pėrmallohemi.

me respekt

up -

11/11/2008, 07:05:41 Perparim Hysi shkruan:

Erion Selmani,o miku im i larget!Te falenderoj per fjalet e
mjalta dhe kurajon qe me jep.Me mbush me force kurajoja juaj. up -

18/11/2008, 09:12:06 Lina shkruan:

Shume pozi te mrekullueshme -

20/11/2008, 06:46:48 biondina shkruan:

pukin -

23/11/2008, 04:20:01 aida shkruan:

jo nuk jan iq te mira valla se nuk kan shkruj iq per 28nentorin un po ju them nese muni me e qit e ni recital per 28 nentori bani mir se pares bana shaa se te mira jan poezit qe un ta tregoi nja jeon zeri i drenice ne ato bjeshket e lartae festoj kto malet ton krenari ka prap kosova trimat ton flasin nga vari ka ardh kofa e liria na thot nuri i ahmet delis kamer loshi flet nga varri darsem te madhe ben shqiptaribet bafir beta flet me mal mehmetit i qon fjal jan bashku krushqit e shqiptaris nen flamurin e liris po na vin qga shqiprij naga prekaz e qameriae arbresh nga kalajbria kan dhan bes e jan betu UQK e kan formu ket ushtrit te fort si guri me djell shqiptari e zemer burri -

23/11/2008, 18:25:58 Perparim Hysi shkruan:

Oj,aida,qebesa e ke mire.Po a e ke pa se bash per 28 nnentorin ajo vjersha flet per festen e pavresise.Ani,bash,nji here tjeter ndoshta po i kthehem:mos ki dert... up -

23/11/2008, 21:07:32 Kritika shkruan:

Perparim, meqenese eshte muaji nentor, shume nxenes kosovare (me cduket) kane "detyre shpije" te gjejne vjersha per 28 nentorin. Ata kerkojne ne "google" vjersha per 28 nentorin (kjo eshte rruga qe ata hyne tek Kritika-Letersi, sipas statistikes), dhe u dalin poezite tuaja per nentorin. E mbase mbeten disi te zhgenjyer qe nuk gjejne poezi per 28 nentorin, dhe reagojne ne menyre te cuditshme. Pas ketij 28 nentori nuk do te shqetesojne me, kam pershtypjen. Por mendo te besh poezi per 28 nentorin tjeter, se do kesh prape pune me ta... biggrin -

25/11/2008, 11:05:30 Sylejman-Gashi shkruan:

dita e flamurit

Ismail Qemaili
Patriot Shqipetar
Ne dor e ngrit
Flamurin Shqipetar

Valo o Flamur
Ne doren e Shqipetarit
Si vala e detit
nga era e sharrit

Behu krenar
Mos u perkul
Se trimat Shqipetar
Te kan lar dhe dot tet lajn me gjak confused -

25/11/2008, 11:13:45 Sylejman-Gashi shkruan:

Ismail Qemaili

28 nentori asht dita shqipetare
u ngrit flamuri ne Vlor
e qendisur nga zoja Marigon
Isa ****tini me shoket e tij nga Kosova
perkulet pran flamurit kuq e zi up -

25/11/2008, 11:30:51 Sylejman-Gashi shkruan:

28 nentori
mu prish traktori
e qova te doktori
ja tha ni aspirin
kur shkova te shpija
ju sos bataria
ahaha noway -

12/12/2008, 19:31:15 vjollca shkruan:

profesor..po ju drejtohem keshtu sepse kur ju kam patur mesues letersie ne kete menyre ju kemi thirrur smile me vjen shume mire qe ju takova ketu dhe me beso qe jam aq e lumtur sikur te kisha takuar nje njeri te familjes time edhe pse me te vertet jeni miku i familjes time.ju pergezoj per punet tuaja dhe pena juaj mos u thaft kurre.keni qene nje mesues i mrekullueshem.ende ju kam para syve me pardesyn bezh dhe shallin me kuadrata.ju pershendet vjollca mbesa e xha avdiut nga petova v.kelmendi@hotmail.com -

13/04/2009, 08:19:00 viron shkruan:

mesues PERPARIMI mirdita,te uroj nga zemra pleqeri te mbar dhe jet te gezuar me familjen tende aty ne amerik,te drejtohem me mesues se me ke mesuar ne shkollen 8vjecare te mbrostarit,emriim eshte 'Viron Gjojdeshi' djali i Adem Gjojdeshit,po mbase nuk me mban mend, megjith ate doja vetem te thoja se pasi lexova tregimet e tua ne sajtin e MBOSTA_URES, nuk mun te duroj pa te then mirdita,te fala Vironi,nga Belgjika, -

23/04/2009, 17:10:06 alina shehu shkruan:

ishin te mrekullue shme qe te gjitha. por ai qe ka rene nga fiku i kupton... -

12/09/2009, 02:37:37 qendresa shkruan:

valla shum me te ba me kesh po ne pergjithsi shum te mira -

15/09/2009, 21:32:50 Andy shkruan:

Shume te bukura poezit tuaja zoti Perparim.
Ato kane mall per Fierin hyjnor,per Fierin e bukurive dhe kendojne per te me cicerima te bukura zogjesh kengetar e me ze Bilibili Myzeqar.Sinqerisht u ndjeva i mbrekulluar dhe i mallengjyer kur i lexova.
Te uroj Suksese
ANDY -

20/09/2009, 09:39:37 alit abdija shkruan:

te qendisur me shqiponje flamurin arberore ismail qemali plak e ngriti ne vlore maligona te qendisi arberia te stolisi femijet kenking kendojne festat e nentorit festojne
up -

01/10/2009, 08:00:03 dona shkruan:

me falni un kerkova poezi per 28 nentorin e kjo nuk eshte ne rregull -

29/10/2009, 08:52:37 leta shkruan:

mir shum mir -

12/11/2009, 11:49:08 auron bytyqi shkruan:

pse nuk shkruani per 28 nentorin -

13/11/2009, 08:50:36 lirona shkruan:

oo si lexova bashhhhhhh krejt -

22/11/2009, 16:37:28 Arber shkruan:

Me pelqyen shumė poezitė tuaja zoti Perparim.Unė jam nga Kosova,dhe quhem Arbėr Qatani.Ju pershendes dhe ju uroj gjithė tė mirat. -

25/11/2009, 18:07:35 admir thaqi shkruan:

hey aka bre mundesi me shkrujt naj poezi me titull 28 nentori jam nga klasa 9nt -

03/07/2010, 18:11:13 Thanas Llangozi Selanik Greqi shkruan:

"Nje poet qe i digjet shpirti large vendit te vete"

"Dhe ne vuaji,le te vuaji,
Te mos vdes ne vende te huaji!"
Cajupi
Lezova me vemendje poezit e Perparimit,mund te them se eshte nje lirik i mire,qe shkruan me ndienja dhe pasjon atije large ne Amerike.
Perparimi me sjell ndermend ato vargje te embela te Lazgushit.Vargu rrjeth i lire dhe pa pengesa - dhe jo sic vertiten disa poetet sote ne vargjet e lira.
Po duke qene large e ndien me shume dashurin per vendin tende,sado qe mund te kesh vuajtur,po ke patur ne balle krenarin e thjeshtesin,je ngritur dhe ulur midis shokesh e miqesh,dhe ke shkruar e shikuar ne sy lexuesin.
Edhe une ketu large ne emigrim ,ndiej mall per vendin t'im, dit'e nate mendoj kur do kthehem e te clirohem nga streset e shumeta te jetes se emigrantit.Vetem po citoi keto dy vargje si me poshte.
"Shtepia ime s'eshte ketu ne kodrine,
Shkelqimi i rrem me rri ne kryje
me shtone merzin."
Perparimit i uroj sukses ne krijimet letrare dhe te bashkpunoi me te gjithe ate gjenerate te vendosur ne Amerike,te mbroj gjuhen,traditesn,zakonet dhe te qenurit shqipetare.Busull orjentuese ka mesimet shume te vlefsheme te Fan Nolit.po keshtu syt ti kthehi nga vendi i vete,atije e presin shoket,miqet,lexuesi.Pune te mbar dhe shendet !
4.7.2010 -

05/11/2010, 09:10:39 zarife shkruan:

z.hyseni me pelqyen shum poezit tua
sipas mendimit tim ishnin shum tu bukura por do ta veqoja poezin "shtepia ime" ishte shum e bukur me pelqeu
sipas meje jeni shkrimta i mir veq vazhdo -

12/11/2010, 11:35:22 meli shkruan:

disa te mir e disa palidhje -

29/11/2010, 15:56:52 Adea Krasniqi shkruan:

FALIMINDERIT PER KETO VJERSHA TE BUKURA -

08/09/2011, 02:36:23 antoneta shkruan:

Nė festėn e pavarėsisė

Shqipėri, tė dua shumė: mė je ulur shesh nė zemėr
Me oi po qaj unė; me oi siē qan njė femėr!
Nė se ika unė nga halli, e lashė vėndin tim tė mirė
Lotėt ēurgė mė shkojnė nga malli, pėr ty shpirtin e bėj fir.

Nė u mblodhėm sot sė bashku: dhe Kosova, dhe Ēamėria
Ne e ndjejmė qė njė ėshtė gjaku: zėmra pėr ne; Shqipėria.
Jemi mbledhur sot pėr festėm dhe njėzri brohorasim
Nė t'u lipsishim Shqipėri, qė tė gjithė gjakun e falim.

Me Pelqeu shum dhe e kam shkrutjtur ne feletore ishte shum e mirr kush e ka shkrujt shumm miirr -

21/11/2011, 11:12:39 halil rusi shkruan:

28 nentori
Erdhi lajmi i zi pėr Vlorėn
ullinjtė ulėn kurorėn
Shqipėria e la kėngėn
se njė plag’ ju hap nė zėmėr.
Shushica vrapin e ndali,
thonė vdiq ‘Smail Qemali.
Flamurin e mbuloi zia,
vajton pėr tė zotnė e tija
.Kur mbi arqe ku ish Plaku
u duk ngjyr’e njė bajraku...
ish bajraku Italisė!
Gjėmoj zėr’i djalėrisė!

Na u duk se Plaku vetė
nėpėr heshtje diē na pyet,
sikur pyeti mė pėrpara
“Ku ėsht’flamuri qė vara?
Vlora bėri si e deshi,
me bajrak tė saj’e veshi,
veshi Plakun me bajrak
me bajrakun ngjyrė gjak!
Me njė shkab’tė zez’nė mes,
dhe i vdekuri qė s’vdes
Plaku i vėrtetė ish Profit dhe mbet Profit
Dhe qėndron ashtu si ishė
Do mbaj emrin si e kishė
Emr’i tija i vėrtetė
ėshtė Nėntor njėzet e tetė -

24/11/2011, 02:47:41 dona shkruan:

a shum vjersha te bukura -

16/12/2011, 07:47:27 DHIMITER NICA shkruan:

Poezi te ndjera me vlere e zjarr pervelues malli per atdheun e vendlindjen.Durim or mik,durim,por mos harro se dhe Naim Frasheri(te cilin ti e citon ne poezin e fundit) krijimet e tij me te mira i shkruajti jashte atdheut e vendlindjes,ne Stamboll te Turqise.Dhe ato jane perla edhe sot e ke endje t'i lexosh.Nuk e teproj po te them se keto lloji poezish te ketij cikli(sidomos 3/4 nga fillimi)do te ngelen ne kujtese gjate e do te lexohen gjithmone me endje.Peshendetje dhe suksese. -

31/03/2012, 09:34:17 altina kryeziu shkruan:

shum te mira te kaken poezit -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it