Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Zonja Bovari - Roman


Nė “Meditimin e dytė” Dekarti e quan romanin “njė gjė qė mendon, njė gjė qė dyshon, qė dėgjon, qė koncepton, qė pohon, qė do, qė nuk do, qė imagjinon dhe qė ndien”.

Ky pėrkufizim i dijetarit dhe filozofit tė shquar francez tė shekullit XVII qė sjell ndėr mend mė tepėr se veprėn e artit, qenien e gjallė, njerėzore, jo tė rėndomtė, por me shpirt dhe me mendje. Nė ka krijimtari qė i pėrgjigjet mė sė miri atij, ėshtė ajo e Gustav Floberit.

Si nė romanet filozofike, “Tundimi i shėn Antonit”, “Buvar dhe Pekyshe”, nė skicat “Shtatė djemtė e dervishit” dhe nė romanet nė kuptimin e thjeshtė tė fjalės, si “Edukimi i ndjenjave’, “Zonja Bavari” dhe “Salambó”, autori sa mė shumė futet nė botėn e krijesave tė tij, aq mė tepėr bėhet njė me ta. Tė lindura prej imagjinatės, ato do tė kenė tė njėjtin fat me tė, sepse mė kot do tė vėnė tė gjitha forcat e tyre nė kėrkim tė dashurisė, tė lumturisė, tė sė vėrtetės. E vetmja rrugė shpėtimi larg botės tragjike tė njerėzve pėr shkrimtarin do tė jetė pasqyrimi i jetės nėpėrmjet artit.

Lexo romanin "Zonja Bovari" (html) - kliko

Pėrgatiti Linda
Komentet


11/03/2009, 02:59:29 shqipe shkruan:

Kam shume deshir te lexoj ketu -

11/09/2009, 13:27:02 enea shkruan:

eshte nje liber qe gjithmone me ka terhequr dhe dua ta lexoj. -

30/05/2010, 04:06:06 aren shkruan:

ky liber eshte shume i bukur dhe te ben qe pervec pjeses se jashtme te lexosh dhe pjesen e brendshme te romanit. -

21/06/2010, 09:38:08 klaudia shkruan:

ky eshte nje liber qe un tashme e kam ne dore dhe eshte shume i bukur dhe te ben te njohesh edhe deshirat me te brendshme te njerezve dhe ndryshimet e tyre ne baze te jetes qe bejne...... -

25/06/2010, 12:47:38 Byli shkruan:

Liber qe duhet lexuar pa tjeter -

26/03/2011, 14:19:54 megi shkruan:

libri me i realizuar dhe me mekatari i te dashuruarve por njekohesisht me i thelli dhe me pasionanti qe te bene te kryesh mekate te tilla dhe atehere kur nuk duhet.te jesh pasionante dhe enderrimtare nuk eshte mekat deri ne momentin qe ti shfaq simptoma te nje don kishotizmi kjo eshte zonja bovari ne pak fjale........ -

19/06/2011, 09:14:46 ESSAY shkruan:

ME KANE THENE SE ESHTE SHUME LIBER I BUKUR ,E KAM POR AKOMA NUK E KAM LEXUAR -

19/06/2012, 06:07:39 xhesika sakollari shkruan:

kam shume deshire te behem anetar dhe te lexoj libra per te pasuruar veten time -

20/03/2013, 05:49:42 odi shkruan:

mua personalisht me ben te reflektoj e te perjetoj katharsis shpirteror e t'i paraprij marredhenjeve qe do te krijoj ne te ardhmen me gjinine e kundert.Ema shpesh here me duket see ka kthyer veten ne viktime te mendimeve te saj ne mosperputhje me realitetin dhe shpeshhere qesharake,i idealizon gjarat ne max e me ps zhgenjehet prej tyre. -

14/02/2014, 16:19:42 BLEDI shkruan:

ka nje shprehje te paharrueshme MOS U MESO ME TE PAARRITSHMEN -

24/02/2014, 12:18:12 RENATO shkruan:

kjo permblidhet me nje fjale te vetme /KRYEVEPER>>QE VETEM MJESHTRAT E RRALLE DINE TA BEJNE
up -

08/02/2015, 06:32:33 Lisa shkruan:

Eshte nje nder romanet me te bukura dhe me te realizuara,ja vlen ta lexosh! -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it