Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Triptik i udhės - Nga Vangjush Ziko

Cikėl me poezi

Somnambuli


I pashėrueshėm jam
somnambul,
fle dhe shoh njė ėndėrr
jo nga mė tė bukurat,
jo nė shtrat,
as nė jastėk me pupla.
Nė garazh dremit

Vangjush Ziko

dhe udhėtoj,
ballin mbėshtetur
mbi timon tė veturės
me targėn time,
shpėrfill semaforėt nevrikė,
pėr kohėn police
nuk pyes fare,
paguaj gjobėn
(jo me dollarė,
me vite)
i kilometrazhit akrep
numėron pa bujė
ėndrrat qė lashė pas
e s'do mė arrijnė dot kurrė.


SKULPTORI

S' e di kush skalit
kurmin tim
(s'e njoh skulptorin)
ēdo ditė gdhend

trup e fytyrė,
s'ndiej as dalt nė mish,
as cifla nga kurmi im
nuk shoh tė bien,
shoh hijen qė mpaket,

rudhat mbi ballė dhe faqe
shtohen, thellohen
si brazdat e arės
ku mbjell bereqetn' e sė ardhmes.
Zemra ojnake troket
nė gjoks si ēekiē,
herė ēmendurisht,
herė fare e qetė,
skulptori
mos, vallė, jam unė vetė.


UDHA

Pa fund udha,
pa fillim si mendimi.
makina djepi
ku pėkundet agimi,
korijet, vijat jeshile tė letrės,
rruga pėrbri,
perithori i jetės
ku shkruan makina
poemėn e udhės,
qė nis e nuk mbaron kurrė
nga skaji nė skaj
me qiell e mbuluar,
un' e lexoj
e s' ka tė mbaruar.
e di ku u nisa.
s'di ku po vete,
udhė e gjatė,
e rėnd'e e lehtė.
udha qė shkruan makina e jetės,
qė ngas
e nuk e ngas vetė.

Nga Vangjush Ziko
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it