Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Njė copėz jete - Cikėl poetik nga Mercedes Gega

Njė copėz jete


Pas njė nate tė gjatė dimri,
Ku drita dhe zjarri mungojnė,
Vjen shpresė-zbehur mėngjesi
Tek lypėsi qė uria mundon.

Nga shtrati i gazetave tė djeshme
Ēohet dhe vėshtrimin hedh lart,
Me frymėn e vakur nxeh duart
Dhe mendueshėm ēapitet pėr pak.
20170307-mercedes.jpg


Pas njė nate tė ngrirė dimri,
Njė ditė e akullt e pret.
S’e mundon mė tepėr ushqimi,
Se ftohtėsia e shpirtit qė ndien.

Bashkė me vuajtjet nė shpirtin e tij
Mbyll dhe vuajtjet, qė s’janė pak.
I ndrojtur, me turp dhe brengosje,
Lypėsi i vogėl dorėn zgjat.

Qindarkat e vogla tė mėshirės
Nė dorėn qė dridhet, rėndojnė.
Nė sytė e nxirė prej mjerimit,
Zemra jetime lot dėrgon.

Dhe kėshtu mbaron dhe njė ditė,
Njė copėz nga jeta kalon.
Drejt shtratit tė tij me gazeta
Jetimi-lypės nxiton.

Nata pėr tė gjithė sjell paqe
Veēanėrisht kujt gjė s’i mungon
Pėr tė mjerin vetmitar ėshtė veē natė
E cila shumė mundimshėm kalon.

I strukur nė vetminė e tij
Yjet magjepsės vėshtron.
Mbyll sytė me ėndrrat fėminore,
Pėr njė tė nesėrme mė njerėzore shpreson.

20.04.2002


Arsyeja e munguar

T'i gjesh njė arsye, mos kėrko,
Veprimit qė arsye nuk njeh.
Arsyen tė njihte vepruesi,
Veprimi do t’i mbetej thjesht ide.

7.07.2003


Ku je?!

Ku je ti, ėndėrr e mėrguar?
Nė ē’skuta ke ndaluar vallė?
A gjete dot ē’kishe kėrkuar?
Atje ku je, a ndihet mall ?

Kaloi njė vit, dy, tre, sot katėr.
E minuti i pritjes kaq ngadalė shkon.
Nėna qė le tė re, tė qeshur,
Mbi flokėt e saj sot boron.

Ēdo dallėndyshe qė sheh
Ėshtė syri im, bir, tė kėrkon.
Ēdo pikė shiu mbi qerpikė
Ėshtė loti i mallit qė mė mundon.

Ku je ti, lulja e gėzimit?
Ku je, o prehja e shpirtit tim?
Sa larg ke shkuar qė dot s’mė flet
Vetėm njė fjalė pėr ngushėllim?

Nė ke gabuar e sot ndien turp
E dot s’ma thua, jeta ime,
Dije se pritja pa pėrgjigje
Rėndon sa bota mbi zemrėn time.

Gjithė pasuria e kėsaj bote
Nuk vlen pėr zemrėn e njė nėne.
Gjithēka qė kisha do ta shpenzoja
Tė shihja njė herė fytyrėn tėnde.

23.11.2005


Qyteti im

Me kėpucė tė reja sot shkel rrugė tė vjetra,
E hapin shkujdesur mė s'e hedh dot,
Kujtimet, qė dje ishin kaq tė freskėta,
Sot shoh qė janė plakur, ndiej tė kenė ftohtė…

Tė eci vazhdoj, kam mall, dot s'ndaloj,
Kėto rrugė kaq shumė mė paskan munguar.
Kėpucėt e reja, tė modės sė fundit,
Tani sikur mė vrasin, tė jenė ngushtuar?!

Dėshirė ndiej t'i hedh tej, tutje t'i flak
Dhe lirshėm tė eci derisa forca t'mė braktisė
Tė kėndoj me zogjtė, me lulet tė flas,
Me ty tė ēmallem qyteti im.

13.12.2006


Gjurmėt e mia

Nėse njė ditė s'do tė jem mė
E pranishme midis jush,
Mall nė ndjeftė ndonjė,
A kuriozitet ndokush,

Le tė shohė gjurmėt e mia,
Ku shkela, si eca unė.
E mall a kuriozitet do t'ju shuhen,
Se gjurmėt do t'ju ēojnė tek unė.

24.02.2007


Veē sytė janė po njėlloj

Mbi fytyrėn tėnde,
Shoh e jam thelluar
Flokė, ballė e faqe
Sa paskan ndryshuar?!

Koha ka kaluar,
Ka dhėnė e ka marrė.
Mbi flokėt dėborė,
Ndėr sy prehet mall.

Mbi ballė e mbi faqe,
Ēdo ditė e jetuar
Ngadalė ka firmosur
Me rrudhė tė thelluar.

Veē sytė s'kanė ndryshuar,
Tė thellė e paqėsorė
Aty koha ka ndaluar,
Sytė janė po njėlloj.

2.03.2007

Nga Mercedes Gega
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it