Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Tallazet e jetės - Cikėl poetik nga Pėrparim Hysi

Tallazet e jetės


Tallazet e jetės gėzimet m'i shpartalluan
Dhe me rrudha shpesh ma mbuluan ballin
"Faje" qė nuk i bėra, po mua m'i ngarkuan
Eh, lexues, sikur tė ma dije hallin?!

Ma qethėn kokėn me gėrshėrė "reshperi"
"Berberė" m'u bė pushteti e partia
"Luftėn e kllasės" qė praktikoi Enveri
Me "modelin" qė huazoi nga Rusia!

Kjo "luftė kllasash" m'i shtoi rrudhat e ballit
Sa herė, para popullit, m'u bė gjyq
Unė isha "shterpari qė nuk i qasesha stanit" *
Dhe ēdo "gjyq", bazohej nė"ligj"?!

-Bobo, po xhaxhanė e ka tė pushkatuar
Dhe gjyshin nga nėna e ka patur kulak
Nga arsimi ky a nuk duhet pushuar?
(Anonimėt 14 letra dėrguan andej, lart )**

Ja, kėshtu ka ndodhur me mua atėherė
Por populli mė donte dhe m'u bė mburojė
Nėse shpėtova, pa vajtur nė Ferr
Meritėn e kanė bashkėfshatarėt qė kurrė nuk i harroj.

* vargu i Naim Frashėrit
** herė pas here, gjithėsej 14 letra pėr KQ dhe Enver Hoxhėn.Mė duket se je i verbėr

Nuk ka gjė qė mė vret sytė mė tepėr
Se turma e larashėve qė tė ndjekin pas
Them:-Vallė, mos je gjė i verbėr
Qė kjo jargavitje e trishtė tė mbush me gaz?!

Zė e kapėrdisesh si maēoku nė thekėr
Dhe gajasesh sa buzėn ēon vesh mė vesh
Je veē mjeran! Me syhapur i verbėr
Shumica mendjekthjellėt veē tė pėrqeshė.

NGrefosesh e rreh gjoksin (gjasme bėn kiametin)
Se ti dhe vetėm ti nė kėtė botė do vendosėsh drejtėsi
(Gjumin bėn me "copa", se nuk sheh dot miletin
Qė t'i "nėpėrkėmbin", pa tė "llogaritur" ty?!!!)

Shkurt, je i verbėr me syhapur
Dhe kapėrdisja tė bėn foshjarak si fėmijė
Nga egoizimi i sėmurė nė ēarg je i kapur
Dhe fundin do ta kesh qesharak, pa njė apo dy?


Qeveritarėt

Qeveritarėt qė pėr popullin nuk punojnė
Janė si ato pemėt qė frutat i bėjnė tė hidhura
Me sėpata t'i presim; me sharra t'i sharrojmė
Se ndryshe vendin do ta mbysė shkretėtira.

Sėpatat dhe sharrat janė votat tona
Veē kėto pėrzėnė cilėndo qeveri
Qė vendi tonė mos e mbuloi zezona
Mos votoni politikanė qė u pasuruan si me magji.

Me mendje nė kokė e me sytė nė ballė
- Mos e hidhni votėn ashtu fare kot!
Vet bėhem "kanibal" dhe dua t'i "ha" tė gjallė
Dhe nga politika e qeverisja i pėrzė me shkop.

A i kini parė si bėrtasin sa ēirren
(Ēirren e ngjiren veē pėr "hallin tonė?!!!"
O mos i besoni! Tė ikin! Tė pirdhen!
Se vetėm kėshtu SHQIPĖRIA shpėton.


AKTUALITET

Gjendjen sociale nuk e kam tė mirė fare
Dhe, s'do mend, me inat mė mbush
Qė nuk e kam tė mirė, epo punė e madhe
Se i vetėm nuk jam, si shumėkush.

Unė tani jam pensionist dhe kam nevojė pėr qetėsi
Por hiē nuk jam i qetė
Lėmsh e li venė punėt nė Shqipėri
Se politikanėt i kemi: ibretė!

Kėta ma prishin mua qetėsinė
Dhe asnjėherė gjumin nuk e fle rehat
As qė mė bėhet vonė mua pėr pasurinė
Por dua qė kėtyre politikanėve t'u them:- Mjaft!

Majft! Mos u jargavitni sa shkumė nxirni nga goja
Se ja"... ju vjen keq... ta zėmė pėr varfėrinė time?!!!")
A nuk e kuptoni se me pallavra ju ka dal boja
Dhe jini bėrė aq tė vegjėl moralisht: sa ē'ėshtė,njė thėrrime!!!

Tiranė, 7 maj 2017

Nga Pėrparim Hysi
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it