Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Ballė i njeriut - Cikėl me poezi nga Qazim Shehu

Ballė i njeriut


Ballė i djersitur,
Lumturi e paarritur.
Rrėfim mundimesh tė mėdha,
Tėndafil qė s`deshi me u tha.

Shkėlqim i shkėlqimit,
Bukuri e vesės nė diell,
Diell,
Nė humnera thellė.

Ty tė kėndoj,
Hėnori, ujori,
Me rrudha tė thella,
Kohori.

Duke u vrejtur pėr sytė,
Njė fjalė goje.

Pėr organet e tjera,
Qė nderin e turpin,
Ta lėnė tek dera….


GJURMĖT

Mbi gjurmėt e pagoja,
Era zvarrit gjethet
Dorė e pėrkėdhelėt.
Shkon era, ndjek
Inatin e tjetrės
Mbi to, vė pullėn e brengės.
Kur desha t`i zbuloj
Nė ishin pėr t`u parė
Vizatime nėn rrėnojė
Ishin fshirė
Pa faj…


VUAJTJET E DASHURISĖ

Me fllade zjarresh ledhatare
Dashuria s`bindet pėrfare.
Vuajtjen e fsheh ,dhe ta jep,
Djep bosh ,pa fėmijė nė djep.

Parfum tė hidhur, pluhur lulesh
Nė vend tė ajrit tė hedh supesh…

Nė vals tė jetės kėrcen
Hijen e saj si shkon e vjen…

Kaq e brylltė pa mėkat
Dhe kaq mėkat lėvron nė shtat…

Dhe njė shtrat zgjeron me nge
Rrebeshe ndjenjash shuhen atje…

Stuhitė nuk hetohen fare
Nėn maskėn e dheles tradhtare…


KLITEMNESTRA

Kur Agamemnoni erdh nė shtėpi
Nė cep tė saj pa njė vijė gjaku
Pa dyshur pėr njė kafshim puthje
Nga i dashuri i dhjetė viteve sė paku…

As nuk i shkoi ndėrmend vijė e horizontit Trojan
Damar tradhtie kokolepsur sa njė gogėl.
As se ajo vijė gjaku dilte nga sėpatė e mesnatės
E binte mbi trupin e tij tė lodhur…
* * *
Sa herė gratė tona pėrgatisin njė sėpatė tė tillė,
Nė ēastin e fundit mendje ndėrrojnė,
Meqė mbetėm aventurierė tė vegjėl,
Dhe nuk u bėmė Agamemnonė….
* * *
Tė duash ty,e pafalshme,
Si tė duash njė ulkojė,
Njė mace xheloze, njė mace,
Gėrvishtėse me mjaullimė.

Ndihma qė tė jep,
E quajtura barazi gjinore,
Pėr ty del tepėr,
Moj mace mizore.

Tė duash ty, moj ulkojė,
Ē `fat jep kjo jetė,
A s`iku prej teje dhe Tolstoi,
Mė njėmijė e nėntėqind e dhjetė?
* * *
Nėn poret e njė lėkure vetuese
Shpėrthejnė sy dėshirash,
Dhe me flokėt e verdhėremė
Ndizen zjarre hapėsirash.

Pėr ku atje drita zhytet nė terr
Bukurinė e kėrkon e etura zemėr.
Por ti shkon gabim
Tek ai qė fjalėn femėr
E mbyt me trishtim…
* * *
Jetės sime desha njė njeri
Dhe mė duket se ishe ti.
Po tė ishte tjetėr s`di si do flisja
As si nga e para do ia nisja,
Me qė s`mė kandise nga e para t`ia nis,
Tani me fjalė tė varfra vėshtrimin tėnd stolis…


STACION TRENI, TIRANĖ

Mė ka marrė malli pėr njė tren
Me ēaf–ēufin bohem,
Me sirenat nė veshė tė hapėsirash
Duke zgjuar lakmi dėshirash..
Tren,ngarkuar me njerėz tė ēdo qyteti
Ngarkuar me qindra dashuri…
Qė ēan grunjėrat e verdha
Dhe alarmon me fytin e tij
Si njė e pallur legjendash,
Nga pritja t`i dėgjojė njė njeri.
E sidomos tė pres nė stacion
Si zbarkojnė njerėzit, si i presin,
Si shkėputet lokomotiva nga vagonat
Pėr tė bėrė prapakthehu…
Ah, trenat e dikurshėm
Litarė qė rrihnin fushat,
Duke trokitur kėmbėt mbi binarė,
Herė duke qeshur, herė duke qarė,
Ngarkuar me dashuri..
Hamej gjigandė pa kėrkuar lavdi…


KUFIJTĖ

Njerėzimi ikėn
Me trena, avionė, makina,
Nė kufij shtetesh pret,
Si para minash.

Kufijtė e shpikur, lak i dredhur,
Globin futėn nė rrjetė,
Lidhur me nyje tė ēmendura,
Vizatuar me bajonetė.

Prej shekujsh vizatuar,
Sėrish ndryshuar,prishur sėrish,
Me rrjetė tė mallkuar,
Prej gjaku tė pafajshėm lirish.

Kufij shpikur nga marrėzia,
E tiranėve pa kufizim,
Kur tė vihen nė to tabela dashurie,
Njerėzimi do gjejė shpėtim…


ITAKA

Ku fillon atdheu, mijėra dėshmi,
Pėrbetime pėr tė ka,
Si Atlasi tokėn mbi shpatulla,
Njeriu nė zemėr atė mba.

E hidhur mbetet kjo, sado
Tė vėrtitėsh filozofinė,
Gjer nė fund nuk na cco,
Ku e ka atdheu magjinė.

Kozmopolitėt mė tė ēmendur,
Rrahagjokėsit mė tė mėdhenj,
Pas botės ku u endėn,
Rikthehen nė atdhe.

Patriotėt me tam tame,
Nė ndjenja-afsh pėrdėllyer,
Nuk ia gjetėn burimin, amėn,
Atdheut, ndjenjė e pashpėrblyer.

Atėhere ku fillon atdheu,
Vonė kam kuptuar,
Kur vjen rreziku, duan ta zhbėjnė,
Del populli dhe e mban nė duar….


EPIKĖ URBANE

Lahuta nė shekuj kumboi,
Kur trimat niseshin me u vra.

Lahutarėt e lashtė tė kėngės,
Pėrkulur mbi tė, sokėllinė,
Tani nė njė cep legjende,
Humbasin, s`dinė ku rrinė.

Boshėsi ditėsh me verbėri,
Humbasin si prostituta,
Kėtė s`mundet kurrėsesi,
Ta kėndojė lahuta.

Camaj thotė pushon nė tra,
Fishta gdhend oqean me vargje,
Nėse dikush duhet me u vra,
Lahutojnė fjalime pushtetarėsh…


BOSH

Oaz i turbullt, pa formė,
Veshėmprehur rri,
Njė e re syrin na njom.

Vijnė, shfaqen,
Si kjo kthesė ku rri,
Njė tufė halabakėsh.

Orare me thirrje bosh,
Nė kafenetė me tym,njė sarhosh,
Cigaren shkund mbi tavolinė.,

Pėrjetim pa zell,
Pa urdhėr vjen mbrėmja,
Gunėdhirtė tė mbėshtjell.

Mendon ē`prite, ē`erdh
Veē njė flakė nėpėr gjeth,
Shkrumb pritjesh hedh…


KRONIKĖ AKSIDENTESH

Makinat, breshka moderne,
Mėrzinė korracojnė gjer nė dhembje.

Njė urė u shemb, njė autobus ra,
Sa ura tė shembura historia jonė ka?

Historia pak rrugė na la,
Ministra dhe pushtues-njėsoj ata.

Gurmaz mė tė gjatė paskan pasur
Sa sonda pėr tek Ferr i Dantes.


IKJE

Nė ēaste pėrcėlluese, vijėzohen vitet,
Ikin diktatorėt, hamshorėt, prostitutat,
Rrathė nė ujėra.

Tė tjerė ikin e tė tjerė,
Nė njė ike besėprerė.

Gjithēka ik. Ndalu ēast. Ēasti s`ndalet,
Bota mbetet po ajo,
Duke gėnjyer pėrjetėsinė qė shpallet
Plaket bashkė me tė.


NDJEKJA

Unė s`tė ndjek, mendja ime, po.
Ecin shpejt
Mendja, trupi, nė diskordancė.
Nė drejtime tė ndryshme,
Nė distancė.

Po tė takohen rastėsisht,
Nė galaktika,ose fare afėr,

Trupi do dridhet pėr mendjen do thotė:
Sa e varfėr….

Nga Qazim Shehu
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it