Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Cikėl me poezi nga Qazim D. Shehu

Aty ku mendojmė njė rrėnojė...


…zgollė nga koha
Fymė lisash mė ngashėnjejnė
Eja dhe futu brenda meje
Strehė mė tė ngrohtė s`ke ku gjen.

Mos mė quaj, thjesht, njė zgėrbojė,
Lisit tė plakur erėrat s`i afrohen,
Aty ku mendojmė njė rrėnojė
Filizat e rinj pėrmallohen…


STACION

Me shallet e mjegullave,
Shirita e rrugės e filmojnė,
Ėshtė njė stacion ku koha pi e etur
Mallin tonė.

Ėshtė njė stacion ku mendon se ke mbėrritur
Dhe ai humbi ndėrkaq,
dielli nė duar tė panjohura ka selitur,
Pritjen mbushur me erė dhe fraq.

Aty ku mbėrritja s`mbėrrin
Edhe pse shpejtėsitė mė tė sigurta janė shpikur,
Si dėshirė e gjallė ai ndrin,
Afrohet duke ikur…


LULE GĖSHTENJASH

Tokė nė pranverė jam
Me avuj ndjenjash,
Kur ty pranė tė kam,
Lule gėshtenjash.

E di se lulet shpejt do kthesh
Boēe me gjemba,
Shpejt nxitoj, nė frutin tėnd
Tė mbetem brenda…


THELLĖSISĖ

Thellėsinė vura nė gjumė,
Mos mė lodhte mė,
Kur ike ti nga unė,
Si re pa zė.

Si zogu qė mbi valė shket
Vala nxiton ,bie nė zgollė,
Imazhi i zogut u tret
Ti u terratise me valėn poshtė.

Dhe s`di si t`u bind thellėsia,
Erdh e u zvogėlua njė pash,
Nė fund tė saj kish mbetur hiri,
I bluarjes nė tė trishtin imazh…


ORA

Zog nė folezė metalike ēukit kohėn e shqep prej saj,
Dhjetra takime qė i lashė vetėm e u shkrehėn nė vaj….


HIMN

Nė kėtė botė tė ngėrdheshur prej pamundėsisė,
Njė himn i kaltėr zogu mė mjafton,
Jeta s`mund tė jetė kaq e trishtė,
Asnjė mendim torturues nuk i shkon…


TAT TANUSHI

Dashuria njė kahje duhet tė ketė,
Ajo nxiton tė mos ndėrrojė kah,
Kėshtu Tat Tanushi, prifti asket,
Me mosbindje, nė dashuri ra.

Veē kur u dėnua me jetė
Tek dashuri e parė u kthye me marri
Dhe kurrė s`u kuptua ē`ėshtė e vėrtetė:

Dashuria pėr qiellin,
Apo tokėsorja dashuri…

Nga Qazim Shehu
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it