Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Jeta e Galileit - Dramė nga Bertolt Breht

Pėrktheu nga origjinali - Petro Zheji

PERSONAZHET


Galileo Galile
Andrea Sarti
Zonja Sarti – ekonomja e Galileut, e ėma e Andreas
Ljudoviko Marsimi – njė djalosh i pasur
null

Kuratori i universitetit tė Padues
Sagreto, mik i Galileut
Virxhinia e bija e Galileut
Ferderxhoni – punonjės thjerzash
Doxhi
Kėshilltar
Kozimo Mediēi – duke i madh i Firences
Marshalli i oborrit
Njė teolog
Njė filozof
Njė matematikan
Njė damė e moshuar e oborrit
Njė damė e re e oborrit
Njė lak i dukės sė madh
Dy murgesha
Dy ushtarė
Njė plakė
Njė prelatė trashė
Dy shkencėtar
Dy murgj
Kardinali inkuizitor
Kardinal Barberini, mė vonė papa Urban i VIII
Kardinali Belarmin
Dy sekretarė (murgji)
Dy dama tė reja
Filipo Muēua – dijetar
Gafone – rektor i universitetit tė Pizės
Njė kėngėtar rrugėsh dhe e shoqja e tij
Vani – pronar i njė fonderie
Njė nėpunės
Njė nėpunės i lartė
Njė farė individi
Njė murg
Njė fshatar
Njė roje kufiri
Njė shkronjės
Burra gra fėmijė.Postoi Linda
Komentet 

Komentet mund të postohen nga:
(1) anëtarët e blogut, duke loguar në formën e vendosur në anë (regjistrohuni këtu nëse nuk jeni).
(2) jo anëtarët, komentet e te cilëve publikohen pas aprovimit:

:

BBCode:[b] [i] [u] [s] [color=] [size=] [quote] [code] [email] [img] [youtube]