Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Jeta e Galileit - Dramė nga Bertolt Breht

Pėrktheu nga origjinali - Petro Zheji

PERSONAZHET


Galileo Galile
Andrea Sarti
Zonja Sarti – ekonomja e Galileut, e ėma e Andreas
Ljudoviko Marsimi – njė djalosh i pasur
null

Kuratori i universitetit tė Padues
Sagreto, mik i Galileut
Virxhinia e bija e Galileut
Ferderxhoni – punonjės thjerzash
Doxhi
Kėshilltar
Kozimo Mediēi – duke i madh i Firences
Marshalli i oborrit
Njė teolog
Njė filozof
Njė matematikan
Njė damė e moshuar e oborrit
Njė damė e re e oborrit
Njė lak i dukės sė madh
Dy murgesha
Dy ushtarė
Njė plakė
Njė prelatė trashė
Dy shkencėtar
Dy murgj
Kardinali inkuizitor
Kardinal Barberini, mė vonė papa Urban i VIII
Kardinali Belarmin
Dy sekretarė (murgji)
Dy dama tė reja
Filipo Muēua – dijetar
Gafone – rektor i universitetit tė Pizės
Njė kėngėtar rrugėsh dhe e shoqja e tij
Vani – pronar i njė fonderie
Njė nėpunės
Njė nėpunės i lartė
Njė farė individi
Njė murg
Njė fshatar
Njė roje kufiri
Njė shkronjės
Burra gra fėmijė.Postoi Linda
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it