Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Suvenir - Novel nga Suzana Kuqi


Nata e qetė pa hėnė, por gjithsesi me yje tė shndritshėm, e deti me valėza nanuritėse qė i pėrkėdheleshin bregut disa hapa larg, ishin krejt e kundėrta e asaj qė ndodhte nė shpirtin e gruas sė lėshuar mbi rėrė, ku re tė zeza e tė ngarkuara nxitonin e mblidheshin duke pėrgatitur stuhinė e paevitueshme. Parandjente diēka te keqe, e megjithėse pėrreth nuk kish frymė njeriu veē saj, ishte e ndėrgjegjėshme se ajo qetėsi nuk ishte veēse ajo kohė e ngrirė pezull pėrpara se tė fillojnė pikat e parae tė shpėrthejė stuhia. “Duhet tė marr diēka mė tė fortė, kjo dozė nuk mė bėn mė punė”. Nuk ishte e vjetėr, por jo e re sa tė mos e dinte se rinia tė jepet njė herė e pastaj tė merret, kjo nuk ishte nė dorė tė saj. Pėr tė tjerat... ato qė kishte humbur, ose ato qė mund ti humbiste njė herė e mirė nėse do tė vazhdonte kėshtu, kish qenė faji i saj. E famshme dhe e suksesėshme njė kohė, kish filluar si topmodele nė moshė tė re e kish braktisur studimet, pastaj stiliste, mbėshteur financiarisht nga i ati pasanik e pastaj i shoqi, por edhe famėn e suksesin jeta ti jep me mundim e ti merr lehtė, gjithsesi nuk mund tė jenė tė pėrjetėshme. Ndėrsa pjesa tjetėr, ajo qė i mbėrthente zemrėn nė njė morsė tė pamėshirshme... O zot, si jam katandisur! Ndjeu erėn tė mėrmėriste ndėn peshėn e disa hapave e brofi mė kėmbė.

Nga Suzana Kuqi
Komentet


17/09/2009, 05:07:02 ILIRI shkruan:

Nė cilėn gjuhė, e nderuara Suzi, nė ballinėn e saj
shkruan “NOVEL”. Mė poshtė thuhet: “Novel nga Suzana Kuqi”.
Kurse nė fund thot “Lexo novelėn (html)”. Ka qenė dashtė tė thuhet “Lexo novelin …”!! -

11/11/2010, 18:42:07 bledi vlore shkruan:

me pelqeu e lexova te terin pernjehere bravo suzana kuqi eshte nje novel me karakter. -

13/11/2010, 06:03:42 suzana kuqi shkruan:

Ju falenderoj Bledi qe me keni lexuar dhe per komentin elene ne kete faqe.
Me respekt Suzana -

31/01/2011, 03:52:09 elba llapushi shkruan:

shume novel e bukur
pse nuk e beni film kete? -

27/09/2012, 13:21:26 aidda shkruan:

noveli ishte i mrekullueshem taman te tregoj qe egziston edhe bota parale mua per vete me ka pelqyer shumm smile -

04/03/2013, 14:02:58 shpresa vrana shkruan:

Pershendetje Suzana! kam lexuar disa tregime nga ju dhe me kane pelqyer...mbreme lexova novelen tuaj. shume gjera kishte. po sikur ta kishe lene me dyfishimin e personalitetit, sikur te kishe perjashtuar Botet paralele... them se do kishte dale me e sakte. Gjithsesi te uroj per kapercimin e cipes ndarese midis dy boteve. -

10/06/2013, 12:47:55 Suzana Kuqi shkruan:

Ju falenderoj Z. Shpresa Vrana per leximin dhe interesin. Eshte e veshtire te them se ē'mund te kisha perjashtuar, u be kohe qe e kam shkruar dhe po ta lexoj tani nuk di se ē'do te kisha shtuar apo perjashtuar... di qe e kam shkruar me nje fryme... nuk mund te pretendoj te jete cilesore, por di qe me ka dhene shume mua ate moment, mundesine te shuaja sadopak mallin per nje njeri shume te dashur.
Me respekt Suzana -

11/06/2013, 06:36:53 nertilda nasto shkruan:

e mrekullueshme ...pa fjale -

12/06/2013, 08:24:55 Suzana Kuqi shkruan:

Ju falenderoj nga zemra Z.Nertilda! -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it