Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Bari i ujkut - Proza nga Istref Haxhillari


... Ende nuk ėshtė errėsuar. Horizonti ngjyer nė vishnje varet anės detit si perde e kadifenjtė. Firohet nė lėngatė dita e mekur. Rrėnjėt e pishave mbllaēitin

null

lėngun e kaftė tė dheut dhe kundrojnė me nge gjethet qė fėrkohen pa turp nė horizontin e mugėt tė fundditės. Mbrėmja kurorėzon ėndrrėn sfilitėse, i bashkon tė malluar. Shkėlqimin e takimeve nuk e zbeh zezona e kohės. Njerėzit druajnė tė afrohen pėrqark vendit ku lulėzon bima nazike ngjyrė bronzi. Askush nuk futet nė kthinėn e tyre, fshehtėsirė e ėmbėl ku jetojnė ēdo ēast, ditė pėr ditė. Ai ndien vitet t’i shkasin nėpėr gishta, teksa parku ka ngecur nė sytė e saj. Njė det lumturie stėrpik kujtesėn e ciflosur. Era memece i gudulis thinjat. Shpirti i ndėrkryer buis, e tundon tė hapė zemrėn, tė rrėfejė sekretet...Nga Istref Haxhillari
Komentet


17/07/2010, 10:16:46 gelja shkruan:

shumm emir -


 

Komentet mund të postohen nga:
(1) anëtarët e blogut, duke loguar në formën e vendosur në anë (regjistrohuni këtu nëse nuk jeni).
(2) jo anëtarët, komentet e te cilëve publikohen pas aprovimit:

:

BBCode:[b] [i] [u] [s] [color=] [size=] [quote] [code] [email] [img] [youtube]