Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Ujėvarat e metaforave - Nga Ndue Ukaj (Libėr)


Ujėvarat e metaforave” ėshtė pėrmbledhja e parė me poezi e Ndue Ukajt, pas njė debutimi tė disakohshėm dhe me sukses nė fushėn e studimeve, tė kritikės letrare dhe tė publicistikės.

Poezia e Ndue Ukajt, si njė poezi qė pėrpiqet tė zbresė tek honi i shpirtit tė njeriut, tek ai labirinth i ēuditshėm, mė sė pari, na vjen nė trajtėn e njė rrėfimi tė dlirtė tė autorit pėr vetveten, si jehonė e njė shpirti tė trazuar, dhe qė njėkohėsisht prezanton njė krijues tė pėrkushtuar, tė mbėshtjellė me ethet e vėzhgimit dhe tė krijimit dhe qė e bėjnė poezinė e tij sa lirike, aq dhe gjysmėepike dhe dramatike njėkohėsisht, sa fantazoide, aq dhe tė prekshme pėr shqetėsimet njerėzore qė ngre, pėr temat e ndjeshme qė merr dhe rimerr, pėr atė frymė ekzistenciale qė funksionon dhe frymon nė trupin e krejt poezisė.

Kjo ndodh, siē ėshtė thėnė me tė drejtė se “Duket sikur poetėt do ta kenė gjithmonė punėn qė ėshtė bėrė enkas pėr ta” (V. Simborska)....Nga Ndue Ukaj
Komentet


27/01/2012, 19:41:04 edita shkruan:

-
http://www.facebook.com/pages/APEL-PER-NDIHME-URGJENT/256004451085418?sk=wall
Vellezer e Motra te Nderuar, Ju Lutem si Nje Nene te nje Femiju 4 Vjeqar , ju Lutem ne Emer te Zotit me Ndihmoni te shpetoj Birin,
mungojn edhe 450 eu, nese deri neser i grumbullojm te hollat menjhere dot nisin me oeprim.
Nje mike naka premtu per mengjes me western union ndihme deri 150eu.
ju lutem nepermjet western unionit ne emer.
DJAFER ZENUNI
SKOPLJE
MACEDONIA
kodin sekret te western unionit me dergoni me sms ose na thirni ne numer tel. 00389-70523-304
ju falemnderit Familja Zenuni -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it