Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Shenja e Isarit - Libėr me poezi nga Theodor Damian

1


Ma merr mendja se duhet t’i rishikoj
Tė gjitha poemat
Dhe tė shoh si i bėhet vend Isarit
Tė kalojė nėpėr to
T’i pėrkėdhel
Siē e pėrkėdhel lulishten e Munihut
Dhe shtratin nė tė cilin dergjem

2

Poezia, e gjora
Ajo dhe shėndeti
Ashtu siē thoshte lypėsi i butė e i denjė
Dhe i bukur si Zoti
Rrugėve tė fėmijėrisė
Qė mė mėsoi tė flas
Dhe tė hesht

3

Gjithmonė kalon njė ujė
Nėpėr poezinė tonė
Nė momentet e mėdha
Dresleuka, Menekadusha, Isari
Dhe kush e din se sa janė
Ashtu siē engjėjt derdhen e bulojnė
Nganjėherė pa i parė
Ngase janė tėrė kohėn me ne
Ashtu siē ėshtė Klaudia
Engjėlli im i madh e i mirė
Qė mė nxjerr pėr ēdo ditė
Nga syrgjynosja
Herė tjera bien pa i parė
Ngase janė pėr tepėr shumė
Dhe mbajnė emra tė pėrkohshėm
Martina, Nikolae, Maria, Franēeska
Stefanie
Engjėj qė mbajnė pėrjetėsinė nė flatra
Engjėj tė mėngjesit, tė ditės dhe tė mbrėmjes
Engjėj nate
Gjithė tė kaltėr si nė Chāteau de Bossey
Kėtu tė mbrojtur dhe ata nga njė fjalė
Schwester
Ēfarė ēudie kur infermierja e mbrėmjes
Tė dorėzon te infermierja e natės
Do ta kalosh natėn me Schwester Maria
Ēfarė motre
Vetėm plaga ime nė shpinė kalon me te
Dhe ashti im i kėputur
Dhe kėnga ime qė nuk mund ta kėndojPostoi Baki Ymeri
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it