Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Hoteli i fantazmave - Libėr nga Kostaq Duka

Dy fjalė


Me kafenė, familjarėt, miqtė ndajnė njė bisedė, njė kujtim, njė mbresė qė koha, sa mė shumė ikėn, aq mė shumė i jep shkėlqim.
Duke shijuar njė kafe, dua edhe unė me ju, lexues, tė ndaj kėto thėrrime jete. Po i quaj kėshtu se tė tilla janė, copėza, tregime te shkurtėra.
Nė fillim i mbaja nė xhepat e mij tė kujtesės. Pastaj guxova e i nxorra nė dritė.
Mua mė pėlqejnė - mė thotė njė ditė miku im nga Nju Jorku, poeti e prozatori Agim Bacelli. Mos i ler kėto thėrrime tė thėrrmohen mė tej. Hidhi nė letėr.
Shkrimtari nga Florida, Thani Naqo dhe shkrimtari Aleko Likaj, nė Francė, shkuan mė tej, duke mė kėshilluar tė ndėrtoj njė mozaik tė tėrė me kėto thėrrime, pse jo edhe njė
godinė shumėkatėshe nė prozė tė gjatė.
Por…unė kėtė ia kam lėnė kohės. Pėr ju i solla si tė tilla, thėrrime nė prozė.

AutoriNga Kostaq Duka
Komentet


05/02/2013, 12:22:24 rrezja shkruan:

tung, pom pelqen qiky liber, pu duka me lexu -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it