Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Flamuri i dėshirave - Libėr me poezi rumune

Nga Florica Bud

Pasqyra e kohės


Stuhia ma shkuli vetėm njė gjeth
Tjerat topiten tė molisura
Mė kotė
Mė dhembin
Kur nė shpirt kam acar
Dhe nė degė eshtra.
Dergjem si njė trung kieratic duke pritur
Pėrqafimin e natyrės sė vdekur
Memorja e pasqyrės sė gjerė
Pasqyra e kohės.
E rruaj heshtjen nė dheun e shenjtė
Si njė moment Rekviemi
Kur rrėshqet si pėrmbytje frenetike
Nė njė spėrkatje
Turma pikon nė drejtim tė tij
Ngase nė shpirt kam acar
Dhe nė degė eshtra.


RRUGA AKAZHU

Nuset shesin gėshtenja.
Ngjes afishin e kruspullosur nė rrugėn akazhu
Rruga mė e pėrshtatshme
Pėr humbje
Qind pėr qind prigat.
E ngutur
Tė mos dėgjoj
Si mė vjen nga pas
Hiena e pamėshirshme
Pėrgjigja e tė pavdekurve tė mi
Banorė ishujsh pėrjetė tė trallisur
Nga ajri i ashpėr
I bjeshkėve Gutėi.Postoi Baki Ymeri
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it