Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Nė trenin e linjės 16 - Nga Kristaq Turtulli

Roman


Degėt e thata tė ftoit trokisnin nė dritare me potere, me gishtėrinj tė gjatė skeletorė, tė breznive. Perdet ishin irnosur, grirė, vareshin trishtueshėm nė gozhdėn e ndryshkur tė mundimit. Zėrat dhe zhurmat e fshehura klithnin, luteshin, rėnkonin, pėrgjėroheshin. Sa tė sikletshme ishin ato. Pėrse vallė, kur nuk ishin mė tė nevojshme? Ajo nuk mund tė kthente kokėn prapa, mbasi do ngelej e ngurosur, e varur nė litarin e padukshėm tė nostalgjisė, marrėzisė, mallit dhe dhembjes...

Uh! Sa moskokėēarėse, nervoze, tekanjoze, tė paduruara, tė pamėshirshme janė dyert e trenave nė qytetet e mėdha disa milionėshe tė kontinentit te largėt perėndimor. Ato mbyllen rrėmbimthi pėrpara fytyrės sė nemitur tė udhėtareve tė vonuar. Pėrplasen me zhurmė sikur tė mos ekzistosh fare. Qeshin me sarkazėm duke u zgėrdhirė pėr vonesėn skandaloze, hutimin, ēakėrdisen e udhėtarėve, lutjen, pėrgjėrim:

“Oh! No! Please, please!”Nga Kristaq Turtulli
Komentet


11/07/2010, 11:35:21 Sokoli nga Toronto shkruan:

Pallavra shkruan o Kristaq. Genjeshtra me bisht. -

13/07/2010, 00:38:01 Piro nga Bostoni shkruan:

Sigurisht nuk do tė marr me seriozitet shakanė pa kripė e anonimit nga Tortontoja e Kanadasė.
Kristaq Turtulli nė romanet e tij nuk prrallis por shkruan me art tė fuqishėm, monolog tė ri dhe analizė psiqiko-analitike, more miush i vogėl.
Kristaq Turtulli ėshtė pinjoll i njė nga familjeve tė mėdha korēare, qė i dhanė aq shumė Korēės dhe gjithė Shqipėrisė,Mihal Turtulli firmonjės i pavarėsisė sė Shqipėrisė Thoma Turtulli, mirėbėrisi mė i madh, ai i dhuroi qytetit tė Korēės tre vepra mė tė mėdha, spitalin liceun, bibliotekė. Lambi Turtulli terori me famė ervropiane, i cili dha koncerte nė La skala tė Italisė, nė Paris, Bukuresh dhe Amerikė.
Unė e njoh shkrimtarin e talentuar Kristaq Turtulli prej shumė vitesh, mė kujtohen pėrpjekjet pėr tė pėrballuar presekucionin dhe luftėn e diktaturės ndaj tij dhe familjes sė respektuar tė tij.
Unė i kam ndjekur krijimtarinė e shkrimtarit dhe romancierit Kristaq Turtulli, i kam lexuar krijimet e tij tė para deri nė romanet e bukura. Ky shkrimtar shkruan me realizėm dhe ekzistencalizėm. Mė kujtohet suksesi i romanit Hija e Ariut,autori paraqeti me art sterilitetin e sistemit komunist. Tė vazhdojmė me romanin tjetėr 'Hani me dy porta,' libėr tronditės,njė plakė e kėputur me dy pare shpirt lutoi deri nė vdekje kundėr diktaturė, nė mbrotje tė jetės.Romani tjetėr 'Ēėshtė jeta,'autori na jep me kėndshikim origjinal ngjarjet e vitin tė vėshtėrė 1997. Vjen romani tjetėr 'Vetmia e zėrave, libėr epope.Botomi nė anglisht i romanit 'Hani me dy porta, suksesi i kėtij libri, ndiq intervistėn e dhenė tek Zėri i Amerikės mė datėn 21 qershor 2009. Romanet ndjekin njėri tjetrin,'Dėgjo floriri im, lexo analizat e krijuezve me pėrvoje. Tani ke nė duar romanin 'Nė trenin e linjės 16. Lexoje me vėmėndje more anonom nga qyteti i largėtKanades, Toronto, autori paraqet me art stoiēizmin e femrės Shqiptare, por ti mesiguri ke jetuar nė vrimat e ndyra tė sigurimit tė shtetit, prandaj tė vrasin sytė, tė mund arti i fuqishėm i shkimtarit tė talentuar Kristaq Turtulli
Piro Adhami nga Bostoni.

up -

14/07/2010, 08:09:51 Majlinda nga Toronro shkruan:

Sa nena vuajne nga plaga e emigracionit kur shikojne qe vajzate tyre perdorin droge dhe jane kthyer ne kurva. U preka.
Te lumte Kristaq up up up -

21/07/2010, 16:27:26 Iliri ngaTorontoja i Canadase shkruan:

Romani `Ne trenin elinjes 16 i shkrimtarit te respektuar Kristaq Turtulli nuk eshte vetem kronike e jetes se nje gruaje, por eshte kronike e jetes shqiptare.
Urime.
Iliri prej Toronto. -

02/08/2010, 09:32:46 Artan nga Mississauga shkruan:

Me pelqen stili i shkrimtarit Kristaq Turtulli. Autori i shkruan me dashuri karekteret e femrave. Zamira, Jonila dhe Teuta jane pershkruar me vertetesi.
Bravo
Artani nga Mississauga -

03/08/2010, 20:41:28 Hilmiu nga Hamlitoni shkruan:

I dashur Kristaq i ke qendisur personezhet bre, ate Teuten e ke dhene sic jane femrat e atij kallepi, te lumte.
me respekt
Hilmiu nga Hamiltoni -

09/08/2010, 09:07:17 Katerina nga Torontoja shkruan:

Shume bukur e ke bere more Kristaq, une kam lexuar pothuaj te gjithe librat e tu edhe shkrimin, persiatje te Perparim Hysit, edhe une besoj qe libri juaj shume i bukur`Degjo floriori im' behet film i bukur, mire e thote Perparimi, veprat e tuaja jane si prej floriri.
Me respekt
Katerina nga Torontojs -

04/09/2010, 08:56:06 Paro nga Cikago shkruan:

Kristaq
Lexova shkrimet qe boton ne te nderuaren kritika, dy romanet e bukura: Degjo floriri im dhe Ne trenin e linjes 16,poemat, poezite, tregimet, me kenaqe, te falenderoj nga zemra. Me shume respekt
Paro nga Cikago up up up up -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it