Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Iluzione - Nga Dimitris P. Kraniotis

Libėr me poezi

Iluzione
(Iluzii)


Rrudhat e heshtura
Mbi ballin tonė
Janė kufinjtė e historisė
Qė hedhin shikime dashamirėse
Mbi vargjet e poemave tė Homerit.
Iluzionet
E mbushura me fajshmėri
I ērobėrojnė
Pėshpėritjet e lėnduara
Duke u shndėrruar nė jehonė
Nė shpellat e ndritura,
Tė budallenjve dhe tė pafajshmėve.


LINJA IMAGJINARE
(Linia imaginarć)

Tymi
I cigareve
Dhe filxhanat
E kafesė
Pranė
Linjės imagjinare
Pėr tė cilėn mbėshtetet
Shpejtėsia
E fjalėve
Duke transmetuar njė shenjė
Tė heshtjes sime
Tė plagosur.Postoi Baki Ymeri
Komentet 

Komentet mund të postohen nga:
(1) anëtarët e blogut, duke loguar në formën e vendosur në anë (regjistrohuni këtu nëse nuk jeni).
(2) jo anëtarët, komentet e te cilëve publikohen pas aprovimit:

:

BBCode:[b] [i] [u] [s] [color=] [size=] [quote] [code] [email] [img] [youtube]