Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Nė bregun e qenjes sime - Libėr me poezi

Nga George Peagu

Nė vend tė parathėnies


Nė matriēen stilistike tė krijimtarisė, George Peagu (Xheorxhe Peagu) ka si pikė burimore analogjinė. Njė detaj empirik dhe, menjėherė, njė transferim nė pėrfytyrim. Zhvillimi i pėrfytyrimit ėshtė qoftė numėrimtar, qoftė teknikė alegorizuese. Konstrukcioni morfologjik ėshtė qoftė diptik, qoftė triptik.
GK
Poeti lė tė jetė i zotėruar nga lėnda poetike apo ia nėnshtron – pėrkundrazi – refleksioneve tragjike. Njeriu i poezisė sė George Peagut ėshtė njė poet tragjik. Ndriēimet e mėndafshta janė tė natyrės sė shumėfishimit tė fėrgėllimės sė autotencititetit.

Duke ia eliminuar vajtimet dashamirėsisht brutale dhe me theks autobiografik dukshmėrisht periferik, uni empirik i shqetsuar pėrfiton cilėsinė dhe forcėn e njė uni poetik qė na obligon pėr instaurimin e krijimtarisė sė George Peagut nė qarkun e pritur tė vlerave tė reja letrare. Pėr poetin George Peagu mė duket emblematik vargu i Georg Traklit, i komentuar nga Heideggeri: “Diēka e huaj ėshtė shpirti nė kėtė botė!”

Vetėm ti ke fuqinė
Tė mė popullosh me yje
Vetėm ti e ke lindur
Atė muzikė hyjnore qė
Dėgjohet deri tejmatanė yjeve.
Ti e bėn mė tė bukur Universin e pakufishėm
Petalet tua tė drejtuar kah unė
Mė rrezatojnė,
Staminet ma lėnė polenin pa mendime
Pres tė jem i gėlltitur.

Mos u brengos zot
Dhe mos u lėkund
Kur tė mbėshtes
Me krahė pėr qiellin.
Mund ti shkundish yjet
Qė, duke rėnė mbi mua
Do tė mė mbulonin pa gjurmė.Postoi Baki Ymeri
Komentet


19/11/2010, 12:57:55 teuta shkruan:

shum liber i mir , kisha pas qef me dite aka ktu prishtine me ble qet liber edhe ku muj me gjet? po kam qef me ble shum se mpelqen ky autor shum ..teuta -

20/11/2010, 03:11:49 Baki Ymeri shkruan:

Faleminderit, Teuta! Ma jep adresen ne adresen time elektronike
albanvoka@yahoo.com
te ta dergoj nje zarf me libra.
Pershendetje nga perkthyesi i librit qe te pelqen,
B. Y. -

03/12/2011, 08:03:51 Antonetta shkruan:

Do doja dhe une te kisha kete liber, nuk e di se sa funksionon qe librat qe jane ne shqip eshte e mundur qe te dergohen postohen (shiten) edhe ne vende te tjera jashte Shqiperise por nese vertete funksionon do doja dhe une te lexoja kete liber -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it