Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Kohė parvenysh - Libėr nga Vladimir Toroveci

Poezi tė zgjedhura

Nėnės


Nėnė,
Dora e bardhė dhe e butė,
Kur t’u rreshk e t’u vogėlua vallė?
Si njė pergamen i lashtė,
Qė koha sa vjen
E bėn mė tė ēmuar,
GK

Mė tė rrallė…

Dora jote si njė pergamen i lashtė?!

Unė di tė lexoj nė rrudhat e tua
Njė lumė tė kthjellėt me dashuri.
Dhe shtati yt i kėrrusur,
S’di pse mė ngjan
Me njė flamur nė gjysmėshtize,
Qė pėr tė dashurit e ikur
Mban zi...


DIĒKA PĖR VETE...

Me hekur tė skuqur mė shėnjuan,
Nė rininė e hershme.
( Mė cėrit nė shpirt ajo ditė.
Ku ishin perėnditė..?)

Mė bėnė skllav galere.

Kush tė mė mbronte?
Naiviteti i nėnės,
Apo moskokėēarja e atit..?!

Isha njė zog i vogėl
Me gjuhė tė shkulur nga dhuna.
Sy tė liq mė pėrndoqėn
Njė jetė tė terė.
Mė pėrfoli pafytyrėsia
Dhe m’u ngėrdhesh nė sy.

Vetėm urtėsia e tė mėnēurve
U bė limani im.
Nga kjo kuptova,
Sa pak tė urtė ka bota..!Nga Vladimir Toroveci
Komentet


09/12/2010, 09:05:42 Kristaq Turtulli shkruan:

Urime Vladimir per librin tuaj me te ri: "Kohe parvenysh."
Poezia juaj eshte filozofike, qytetare, me nerv,impulsive.
Te dyja poezite jane te qelluara te thena me art,per "Nenen" dhe "Dicka per veten"
Dora jote si nje pergamen i lashte,
apo
Urtesia e te mencurve u be limani im...
Edhe njehere urime dhe suksese Vladimir ne librin tuaj te ri poetik.
me respekt
Kristaq Turtulli -

09/12/2010, 12:29:22 Kritika shkruan:

Kristaq, eshte publikuar i tere libri, jo vetem dy poezi. Kliko ne linkun ne fund, njelloj si ne rastin e librit tuaj. Gjithashtu, kopertina eshte vendosur ne menune anesore (djathtas) te faqes, nen Biblioteke. -


This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it