Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Nė dy hapėsira - Libėr me poezi nga Kostaq Duka

Lėvizja e shpirtrave

Arti


Hej, kurrė mos pyesni
ku poeti penėn ngjeu.
Nė ishte ujvarė,
parfum erėmirė,
a batak batėrdi.
Nga bukuria apo nervi i fjalės
shpirti juaj le tė trazohet,
gėzohuni me artin,
magjepsuni si ai.

GK

Natyrė e qetė

Nė fillim
njė tenxhere e vogėl mjaftonte pėr dy.
Pastaj na u desh njė tenxhere e madhe,
orkestėr gurgulluese pėr pesė vetė.
Tavolina rėndohej nga pjatat
dhe gėzimi fluturonte nė jetė.
Njė ditė,
tenxherja e madhe doli nė pension.
Nė punė njė tjetėr pėr katėr vetė,
mė tej njė pėr tre vetė,
derisa iu rikthyem tenxheres sė vogėl
tė vitit tė parė nė martesė.


Duaje ē’tė pėrket


Duaje gjithēka qė tė pėrket.
Pasuri e dhunti,
trashėgimi e krijimtari,
fantazi e ēmenduri,
virtyt e ves.
Pa to zhbėhesh e s’je ti.
Mos u shtir filantrop, as modest i betuar
sikur veten vret
dhe flijohesh pėr tė tjerėt.
Hipokrizia ėshtė mijėra herė mė vrastare
sesa Uni i shpallur
edhe pse lakmi mund tė mbjellė.


Fjala

Fjala pėrndrit fjalėn
kur nga etėr diturie del.
Jetėn e bėn jetė, shpresėn mbjell.
Fjala vret fjalėn
kur injoranca egėrsisht e vjell.
Pjellė errėsire, errėsirė sjell.


Kontrast

Rrėzohet fėmija,
bėrtet me tė lebetitura.
Pret prindin ta rrėmbejė nė krahė,
ta pėrkėdhelė e mbulojė me tė puthura.
Rrėzohet plaku,
dhimbjen kafshon.
Rėnkimin rrėzon
humnerave tė shpirtit.
.........
Nė rini
me rrezen e diellit,
erėn,
ujin e ėmbėl tė liqenit,
dallgėn e detit
luaja gjithė gaz e furi...
Tani
rrezja, era, ajri, uji
luajnė me mua.
Mė prekin lehtas, me pėrkėdheli.


Thelbi...

Ėshtė ai qė ėshtė...
e bėhet ai qė s’ėshtė.
Jeta i jep shndėrrime pa fund
pėrballė tė fortit, tė dobtit, dashurisė,
tradhtisė, urrejtjes, vėrtetėsisė,
mashtrimit, luksit e mjerimit....
Dhe thelbi shumėzohet e pjestohet,
grimcohet e zmadhohet pa fund,
duke iu larguar gati nė harrim vetvetes.
Por kur...
jeta e nxjerr diku tė mplakur nė rrugė,
kur pėr shtetarėt
ėshtė njė gojė qė pėrtyp bukė,
dhe pėr gruan njė shok i vjetėr e jo “burrė”
thelbi pa lėvozhgė, pa ngjyra e publicitet
tė rremė shfaqet lakuriq.
E tė tjerėt thonė: ishte e mbeti njeri i mirė
ose na mashtroi, gjithė jetėn na vuri brirė.


Sendėrtimi i Poezisė

Nė fillim njė tingull
pastaj njė rrokje
tek fjala u ngjit pazgjidhmėrisht.
Dhe fjala
tek vargu
u serėndit
nė hapėsirėn e vet,
si ta kish pėrjetėsisht.
Vargu
u shkund, lėvizi,
gjithė drithėrimė.
Diku nė njė strofė
mendimin, figurėn,
zjarrmoi tė lirė.
Sė fundi
poezia si njė avion,
drejt shpirtrash
u nis nė fluturim...


Nė rilindje tė paprerė
-Bari-

I munduari,
kokėuluri,
nėn erėra lemeri,
nėn diellra zjarr furi,
nėn ngrica bėrė gri.
Shpresėmadhi,
dritėkėrkuesi,
prej tokės merr fuqi
e ēohet prapė nė rilindje tė paprerė.
Tej e tej nderet tokės shall i blertė,
dyshek pėr tė pastrehin,
shtrat erėmirė pėr tė dashuruarit.
Gėzim i fėmijėve,
qetėsi ėndrrandjellėse e pleqve,
sofėr e hapur nė ēdo fundjave,
mė e palodhura mushkėri...


Lulet artificiale

Bukuria e tyre e ngrirė
drithma frike e tmerri mė ngjall.
Eshtra tė vdekurish me argjend e
varak larė,
kancer mes ajrit, dritės, lėvizjes
qė s’shterr njė ēast...
Flakini tej!
Sė paku prej dhomės sime.
Mbi tavolinė, nėse s’keni lule prilli
vini mė mirė njė degėz nga mė e serta,
prej asaj gjėmbaēes ferrė.


Miqėsia

Miqėsia nuk lypet
as nuk falet si bonot e ushqimit.
Miqėsia
nė pėrvėlim e zjarr shpirtrash
trajtėsohet.
Ndaj kur thyhet
i ngjan njė toke tė djegur pas lufte,
ku asgjė nuk mbillet e rritet.


Miqve tė mi


Nėse vėrtet mė doni
ju lutem mos mė lodhni
me deshifrime lavdėrimesh pafund.
Ato mė trembin mė shumė
se vetė heshtja e ngrirė, se vetė
miratimi i dhėnė me mundim nė heshtje,
pa zhurmė.
Oh, ju e dini,
sheqeri i tepėrt gjakun e helmon paprerė,
sikurse
mediokrin e bėn tė fluturojė thonjėzuar
pas tullumbaceve nė erė.
Miq tė mi,
ju dua pranė,
ashtu siē jeni tė grindur, tė marrė,
tė dhėmbshur e pėrkėdhelur si fėmijė, por
krejtėsisht tė vėrtetė,
tė lexueshėm dhe pa syze,
thjesht, tė mirė.


Si vritet miqėsia


Thjesht!
Mbėshtille pa kujdes e
fute nė frigorifer harrese.
Tingėllin zilja e telefonit?
kėputi kordat, mos e ngri receptorin.
Me njė rreptėsi policore emailet
flaki tutje nė humnerėn e internetit.
Njė vėshtrim mirėsjelljeje
stampoje nė sy
e kokėn ktheje menjėherė,
si ta kesh parė njė gur apo
njė pemė ndanė rruge.
Njė ftesė pėr urim,
grise si njė fletėpalosje
reklamash bezdisėse.
Si vritet miqėsia?!
Jo me thika e armė
por me ftohtėsinė therrėse tė heshtjes.


Miqve joartificialė

Mė pranoni mes jush
kėshtu si jam.
Pak romantik, i harruar, qė ndonėse tokės,
me gjuhė e dhėmbė ja ndien shijen
ėndrrat nėpėr qiell i lind e vret nė gjumė....
Mė pranoni si jam
lekpaktė, pa asnjė borxh,
me dėshirė sa s’ka pėr qejfe,
por jo i zilepsur ndaj tė tjerėve.
Mė pranoni si jam,
lodhje mundur pėr tė dhėnė dashuri
i vuajtur tej, deri nė dhimbje,
prej ftohtėsisė kur ajo vjen ...prej miqve.
Mė pranoni si jam,
nėse tek unė mund tė gjeni
qoftė edhe atė pak
qė ju mungon nga vetja.


I verbėri dhe i vetmuari

I verbėri
shumėfishon pamjet me sytė e miqve,
prekjen mishtake
dhe zėrat e ngrohtė tė jetės.
I vetmuari
magjinė e ngjyrat e botės,
i zbardh me ankthin e kotėsisė,
tė mosekzistencės.


Prindi

Fle djali, thosh gruaja, e unė ecja ngadalė
ajrin pėr tė mos lėvizur mbi fytyrėn engjėllore.
Tani kur ai ėshte burrė e ėshtė larg,
vetė mbetem pa gjumė:
A ėshtė mirė? Mos po lodhet shumė?!


Trishtimin ndaj me gjethet

Kur nata mblidhte rraqet,
nėn njė tende gjigande tė verdhė
me gjethet tek dridheshin lehtė,
shkėmbeva ca fjalė trishtuese...
Gjethet pėrtokė e nėpėr pemė
si nė kor rėnkuan thellė......
Mė mirė njė shfrim trishtimi me gjethet
se me disa njerėz
qė me dhimbjen njerėzore shpesh dėfrejnė.


Vjeshta...


E verdha e plevitosur e rrezes sė diellit
po ngjyen gjethet.
Dashuritė e kėputura qė filluan verės
nė fytyrat e tė ndarėve lenė trishtim.
Pardesytė e bardha,
si re qiellore mbėshtjellin trupin,
gati pėr ecjen vjeshtore drejt dimrit.


Rutina


Gjithė jetėn
robėruar nga rutina.
Rutinė biologjike, rutinė pune,
rutinė diktuar zyrtarisht,
rutinė mbijetese.
Rutina,
mekanizmi ēudibėrės i pėrshtatjes.
Pas ēdo ndryshimi,
vuajmė sa e krijojmė,
nėn robėrinė e saj futemi vullnetarisht.
Rutina baraz kult.
Shkėputjen prej saj e damkosim shpesh
si herezi.
Harrojmė se ajo ēdo ditė pikon
si helm trullosės,
aty ku njeriu tenton liri.


Ėndrra...

Ėndėrrova deri nė lodhje....
Kur ėndrrat preka,
e gjeta veten nė zgjim
i panginjur mes ėndėrrimesh.


Njė poeteje

Tė lexoja me dėshirė
se shihja
tė pulsonte mbi ēdo gėrmė
e varg njė shpirt i dlirė...
Tė lashė mėnjanė
kur nė hijen e njė emri tė madh
librin e nxore me fanfarė nė treg tė lirė....


Hija e tij...
-Atyre qė u vret sytė fama e Bekim Femiut-

Kur hija e tij
nėn sqetull vuri globin,
si guxon ti
i njė rrjedhe gjaku
t’i mohosh djepin e lindjes,
dheun e lashtė tė varreve?!


Tė rroni vetė

Fjalė “ngushėlluese”,
fjalė tė ngrira, kallkan.
Pohim i egėr i mbijetesės sė unit,
kur vdekja i kosit ata qė me dashurinė e tyre
vetė unit i japin vlerė...
Tė rroni vetė!
Ju lutem,
nėse vėrtet mė doni,
kur dhimbja thellė tė mė therė
kėto fjalė mos m’i thoni.


NĖ DY HAPĖSIRA

Nė dy hapėsira

Fle,
gdhihem
punoj
me orėn e vendlindjes...
Me tė gjallėt e tė vdekurit
nostalgjitė, dhimbjet e shpirtit,
shpresėn jetime tė lėnė diku rrugėve,
pėrzihem e copėtohem si meteor hapėsire,
orėve tė Shqipėrisė...
Veē kur “pas arratisjeve nėpėr natė”
autostradės prek rrezen e mėngjesit
nė kthimin pas pune nė shtėpi,
me frymėmarrjen e thellė,
syri tej nė dialog me diellin dhe shėmbėlltyrat
e mundit njerėzor e lirisė
ngre e ul shatėrvane drite tė njė realiteti tė ri.


Beteja
(Nga ditari i emigrantėve tė “hershėm “)

Tė stėrngopur
nga fushat greke me grurė,
minjtė pėr qejf nate
u nisėn gazlėshuar
puthiqeve tė emigrantėve.
U turrėn
me potere.
Pushtuan divane, tryeza, dollape.
Nisėn tė luajnė ping – pong brenda kafazėve
tė televizorėve.
Gjumi u shkėrmoq.
Trupat e dėrmuar nga lodhja
nisėn tė venė nė veprim shqisat e
mjete lufte.
Me lugė, tepsi, jastėkė, batanije
nisėn luftėn “epope” kundėr minjve...
Erdhi njė ēast kur beteja u ndėrpre.
Dy palėt heshtazi
nėnshkruan traktatin e paqes.


Iluzion emigrimi
-Brezit tim flokėthinjur-

Fillimi.
Ēdo fillim pėrligj mund e sakrifica.
Fillimi.
Ēdo fillim sendėrton,
pas dhimbjesh ėndrra e shpresė.
Fillimi.
Ēdo fillim pranon si bashkudhėtar
tė detyruar dėshtimin.
Fillimi.
Dje, sot litar i zgjatur nė kohė fillimi.
Riprodhojmė fillime pambarim,
Derisa njė ditė e kuptojmė
se kur fillimin e deklarojmė tė mundur,
nė fundjete pėrjashtohemi nga ata
qė rinovojnė e prekin ndryshime.


Fjalė tė drunjėzuara

Filizin e ri
nė Tokėn e Re e mbolla.
Toka e pranoi.
Filizi u rrit.
sythet ēelėn
degėt bėnė kurorė...
Tani
mė lini tė kthehem tek drurėt e vjetėr
tė myshkėt, nė lagėshtirė,
nėn hijen e madhe dhe tė rėndė,
ku unė kam rrėnjėn.


Fotografo qenin!
(E vetmuar nė vilėn qė biri i saj ndėrtoi me para tė zeza)

Ah...
Mos mė fotografo!
Fytyra mė ėshtė fishkur e tharė,
si ferrat e drizat nė oborr.
Qenin po,
qenin ma merr bukur e me zė.
Ėshtė miku im
ditėn e natėn e zezė tė shkretė...
Kaq tha
e kurrizin e harkuar si shkarpė ktheu,
dhimbjen mos ia shihja,
dhe lotėt plumba qė ranė pėrdhe.
Mos, mos mė fotografo!
Vetminė e kam pėr vete,
pėr tė tjerėt mos e trego!
Eh,
vila shtėpi
mė ngjau me njė bunker tė zi.
Dhe mermeri i shkallėve
varrezė
e dhimbjes njerėzore,
e dashurisė.
Qiellin vėshtrova.
Si saē ai digjej,
nė njė prush mavi.
Heshtja e dhimbjes
mė tmerroi.
Mė keq se fytyra e egėr
e birit tė saj, monstėr e tregut tė zi.


Gremisje

Pasi shamė armiqtė e traditės
“dėrmuam e hodhėm tej” armiqtė imagjinarė.
Pasi u grimė me njėri-tjetrin
duke u damkosur tė gjithė tradhtarė,
kur mbi tokė e nė hapėsirė mė s’mbeti
pa shenjė qėnie e gjallė,
guxuam tė rrėzojmė mitet
heronjtė kombėtarė, legjendat...
Pas kėsaj,
...humnera e rrėzimit tragjiko-komik tė vetes.


I panginjur pėr jetėn
(Nė pritje tė vizitės nga doktori, infermierja m’u lut
tė plotėsoja njė pyetėsor)


Depresiv? I mėrzitur me jetėn?
Jo, agresiv. Ēdo minutė pėr ta kthyer nė ar.
Ēaste pagjumėsie?
Jo. Veēse nė ėndėrrime natės i vjedh kohėn
pėr t’i shėrbyer ditės tjetėr.
Ke energji?
Po. Aq sa fundin e njė veprimi
e shndėrroj nė start
pėr njė fillim tė ri.
Ē’dėshiron?
Tė vdes nė nxitim e sipėr.
i panginjur pėr jetėn.


Alarm...

Alarm nė shpirt,
nė rrugė,
nė qiellin e trazuar,
nė ikjen -ngutje,
tej pėrēudnisė, talljes -qeshje -klithmė e ligėsisė
qė e para gėzoi lirinė e shthurrjes...
Ikje.
Ikje e tejzgjatur nė kėrkim oazesh dinjiteti.


Jugor

Shtėpia ime
shikonte nga Jugu.
Ndaj me diellin luaja si me shokun mė tė mirė...
Trupin,
e laja
pranė postafit herė me kova,
herė me zorrėn plastike tė ujitjes sė luleve.
Lakuriqėsinė e nderja,
mbi rrezen e nxehtė.
Edhe pse nė stomak
kisha dy patate e dy cironka,
ėndėrroja plazhe oqeanesh me peshkaqenė
dhe vajza drithėruese si era...
Shtėpia ime shikonte nga jugu.
Nė Shoqatėn e Jugorve tė Botės
kishte hyrė pėrjetėsisht.
Si shtėpi bamirėse
nė sofatet e gurtė
pėr njė dorė diell priste e pėrcillte
fqinjėt e hijeve.


Mall

Mė ka zėnė malli
pėr ata qė mė kanė dashur
dhe pėr ata qė mė kanė urryer.
Tė parėt
mė dhanė hapėsirė tė jetoj me dinjitet.
Tė dytėt
mė mėsuan tė luftoj, tė fitoj identitet...
Mė ka zėnė malli
pėr tė menēur e tė marrė,
pėr bulevarde dhe rrugica,
pėr tė vėrteta qė s’u thanė,
pėr thashethemet qė pushtuan gazetat.
Mė ka zėnė malli
tė gris kėpucė nė xhiron e mbrėmjes,
tė marr thellė frymė,
i panginjur nė aroma bliresh.
Tė shkėmbej vėshtrime me titullarė tė fryrė
dhe tė papunė
qė tė tėrheqin zvarrė,
pėr tė pirė uiski dhe birrė.
Mė ka zėnė malli
pėr njė kitarė tė ngjirur,
diku nė fund rrugicash,
pėr njė dehje romantike
pas njė promovimi libri.


Marshi i emigrantit tė lirė

Mė nė fund jam sitizen
jam qytetar i lirė,
Kushtetuta edhe pse junior,
barabar mė bėn me tė gjithė...
Ej nga Alaska nė Majami,
nga Ēicago nė Nju Jork
zėrin ma dėgjoni se me ju jam njėlloj...
Njėlloj, njėlloj...
Por ah..., punoj 16 orė e lirinė,
s’kam kohė ta shijoj...


Kur njė ēast braktisa zhurmat e jetės

Material special, vura nė gropėzat e veshėve.
Mes mbretėrisė sė paanė tė heshtjes
isha krejt pa shenjė e ngjyrė.
Sė brendshmi, nė nėnkalime trupore
vinin goditjet e gjakut ndėr vena,
fryrjet e shfryrjet ankuese tė mushkėrisė,
rėnkimet e stomakut nėn zjarre energjish.
Dhe rashė rob i pjesės mishtake
kur kontakti me jashtė u shua krejt.
Mendja u degdis nė mijėra skuta,
kjo “skllavėri” mė shtiri tmerr.
Shurdhuesit i flaka,
i paduruar pėr zhurmėn e gjallė:
Gėrvishtje dyersh, pėrplasje enėsh nė larje e sipėr
dialog tė rinjsh ēakėrqejf, tė qara fėmijėsh...
Qetėsinė vrastare braktisa.
Mes zhurmave tė jetės gjumin e luta pėrsėri.


Motiv korēar...
(Le, le.. do tė vdes, moj nėnė...)

Kur tė vdes,
ata qė mė urryen pa tė drejtė
festė le tė bėjnė,
tė qeshin si tė marrė.
Ata qė mė deshėn
tė heshtin, tė mos qajnė.
Kur mė kishin dashurinė e fshehėn
dhe asnjėherė s’ma dhanė.


Nėn tre uniforma

4:45 am traku harbon,
shofer, pronar biznesi, hamall.
(Nė territor tė blerė shpėrndarės buke)
2:00 pm,
nėn uniformėn e sanduiēbėrėsit
nė restorant -pronar nė partneritet.
8:00 pm
mentor pėr biznes informal
nėn kostum tė zi “milioneri”.
12:00 -Mesnatė.
Ha supėn e ngrohtė: pa i kthyer pėrgjigje
pyetjes sė nėnės:
M’u lodhe, o bir?!


Korēės...

Tė kam dashur si dashurinė e parė...
I hutuar, fluturak, kėmishė kopsitur,
kėpucė ngrėnė, mbi kaēurrelat- gurė
tė rrugėve tė tua
si mbi njė varkė lozonjareø mbi tinguj kitare,
pezull veten e kam nderė
dhe kam parė vezullues qiej tė tjerė.
Tė kam dashur si grua...
Nė lėndinat, fushės, kodrave tė buta,
Moravės me shkrepa e guva
jam dėrsirė pa u ngopur me frymė
kam mbjellė dėshira e ėndrra,
kam grirė e tretur inate burri pafund.
Tė kam dashur si nėnė...
Herė-herė dukesh e madhe, herė-herė e vogėl,
plakushe grindavece
tė tjerėt ngrejnė grataēiela,
ti pastron e llamburit shtėpitė pėrdhese,
pėr bijtė e lėvizjeve marramendėse,
oaze lumturie,
ku me erė borziloku ndjejnė pėrkėdheljen tėnde.


Shpirtra nė hapėsirė
(Miqve tė internetit)

Dheu nuk tė braktis
Dheu si dhč ka tendencė tė tė mbajė...
Tė tjerė na shtynė tej detit.
Ata ...
Qė dheut ngulėn thonjtė,
u vetėshpallėn pronarė!
Nga ai ēast,
u shndrruam nė shpirtra tė nderė
nė gjithė hapėsirėn e globit.
Shpirtra qė flasin veē gjuhė dashurie,
qė pėr tokėsorėt
herė-herė tingėllon marsiane.
Dhe ndodh
ndonjė nga shpirtrat
si meteor tė ndizet e shuhet,
me padurimin
pėr tė zbritur poshtė
nėn dheun prej mallit pėrvėluar...


S’kam kohė
-Nė bisedė me njė ish tė persekutuar-

E kėrkova lirinė.
E kėrkova me ngulm njė jetė tė tėrė.
Pėr tė u prangosa, u gjakosa nga tė tjerė,
pėr tė u vetėvrava mijėra herė.
Pėr tė kėngėt e shpirtit
i shkula me ofshama, me klithma therrėse.
E kėrkova lirinė.
Ajo rrezatonte larg, asnjėherė e pashpresė.
E kėrkova, ngulmova, e fitova.
Tani...
S’kam kohė pėr ta gėzuar.


Sofati dhe plaka
(Pas dhjetė vjetėsh rikthim nė rrugicėn e vjetėr)

Rrugica ishte pispillosur
me asfalt tė zi, shtėpi me krem-suvaje
ēati, kapele strehėmadhe tė kuqe...
Veē sofati i gurtė
ishte aty i thinjur,
mbi lagėshtinė erė myk,
pėrjetėsisht pa lėvizur.
Dhe ... Maria,
plaka pa datėlindje,
mbi sofat gjithė e zezė,
jetė nė prag vdekjeje, ngrirė.
Flet me vete e njerėzit kalimtarė tė rastit
me shtėpinė nusėruar,
pėr njerėz nė pritje tė paduruar,
pėr nipėr e mbesa
shpėrndarė, pa adresa.
Njeri
a njė trajtė e gėnjeshtėr e zezė?!
Aparati
Ē’fiksoi, s’e di.
Fotografinė,
botės dėrgoja gjithandej-tha Maria-
Ta shohin: jam kėtu roje pėr tė gjithė...


Takimi i parė me djalin emigrant


Kravatė zhubrosur,
mjekėr pushėzuar,
sy tė trembur tė paqetė.
Buzėqeshje malluar,
njė ankth i pėrgjakur,
katėr duar nė pėrqafim kryqėzuar...


Tingujt

Njė kėrcitje dritareje,
njė gėrvishtje dere,
njė e klithur fėmije,
zhurma rutinore, jete...
Tė njėjta
nė ēdo pikė tė globit tė tokės...
Dhe ndodh,
ndodh sa shpesh!
Tek dėgjoj britma fėmijėsh nė lodrim
kur vetė pėrpėlitem nėn kthetra gjumi tė pagjumė
fėmininė ritakoj
tek kacavirrej
mbi muret e shtėpisė nė ndėrtim, tė fqinjit...
Dhe ndodh
njė gėrvishtje dere
profilin e nėnės tė mė sjellė pranė
me merakun a ke fjetur bir ?!...
Zhurmat
pastaj pėrzjehen, andej, kėtej...
Zhurmat minore, delikate bashkohen
me rrapėllimat e autostradės sė makinave,
me jehonėn gjėmimtare tė avionėve,
tė ngritjes e rrėzimit vrastar tė ujit tė shatėrvanit,
qeshjet e tė rinjve nga pishina...
Dhe...
Papritur konturet shpėrbėhen.
Herė zjarrmohen,
herė zbardhen.
Unė,
pikė e nderė pezull pa drejtpeshim.
Zgjohem.
E kuptoj se kam fjetur
dhe se ėshtė ēasti i njė dite tė re pėr punė.


TRIPTIK PĖR ARTISTIN E POPULLIT
VANGJUSH FURXHIU


l. Korēa tė dha skenėn e parė

Korēa,
s’ tė dha vetėm prehėrin e nėnės
por dhe skenėn e parė,
oborrin e gurtė me ēarēafėt e bardhė,
dekor i nderė.
Tė dha duartrokitje,
kur u shndėrrove nė zė shprese e dritė
mes “Hijeve tė natės”,
kur triumfal u ngjite nė piedestal lavdie
mes “Njollave tė Murme”.
Korēa tė tha: Bir!
e s’i ktheu pėr ty duartrokitjet nė gurė,
kur...
kurorėn e artė,
ta flakėn nė batak me pėrbuzje...
Dhe ti, Korēės,
dashurinė ia fale pa kursim,
dhe kur heshtazi e “shave” pėr pėrgjumje
se e doje si nėnė e tė donte si bir.


2.Vetgjykimi yt dhe yni

Tė shoh
para Institutit tė Arteve.
Tek vjen nė pranverė e vjeshtė,
me pardesynė e rėndė gjithnjė tė hapur
me hap nxituar,
sikur ēasti tė priste
botės drejt mirėsisė t’i jepje
drejtimin e dėshiruar.
Ishe aq i butė nė zė
(e ndrydhje pa prerė, tjetrin mos e vrisje)
Nė shikim,
(i stėrmunduar pėr kthjelltėsi, tjetri pėr tė mos
dyshuar)
Nė buzėqeshje,
(gjithnjė pa njollė ku dhe urrejtja e sertė venitej)
Dhe tė donim,
sa shumė tė donim!
Pa ditur se brenda vetes
ti shkėrrmoqje unin,
gjer nė sfilitje, izolim
pėr tė qenė ndaj nesh mė i mirė.
Po. Ne tė donim
Tė donim aq shumė...
Tani kur s’je,
jemi ne qė vetėgjykohemi,
ta kishim shprehur mė fort mirėsinė
kur ti ē’kishe na e dhe.


3. Porosia e pa zbatuar...

Buzėqeshi lehtė,
me dhimbje, dashuri.
Tek na dha tė fundit pėrqafim,
njė ēast pa qiellin,
pėr lutje, vetėpėrmbajtje a meditim?!
Ja edhe ju...
Do shihemi?
A e kam veē njė kėrkesė pa shumė harxh...
njė palė ēizme dhe kapelė kaubojsi
ma bėni dhurat’...
tha me humor tė vrarė.
E unė Latif Borėn
e fiksova “Amerikan” tė gjallė...
Vitet ikėn.
Kėrkesa mbeti e pazbatuar porosi.
Ēfarė tė bėj tani?
Kapelėn e ēizmet e kaubojsit,
a mund t’ia nis atje ku prehet ai?
Nė pėrjetėsi?!


Vajzat lozonjare

Erdhėn vajzat.
Sykaltrat e syzezat e bukura
me flokė ere.
Fustane qepur nė pėlhurė pranvere.
Vajzat studente qė qeshjen e derdhėn rrugėve
e me gjethet e verdha mbuluan supet e tyre.
Pak gjokszbuluar,
pak pulpė nxirė nga dielli.
Djemtė tiranas rendin pas tyre
tė marrosur nga lirshmėria e ēiltėr,
nga zėrat rinore,
shikimet e trembura a djallėzore...
Erdhėn studentet.
Tirana e bukur, hapi sheshet e parqet
muzgjet e kuqėremta, dhe netėt misterioze
pėr ato qė sot e shfrejnė gjithė zhurmė lirinė,
edhe pse kokėn menduar do e lodhin auditoreve.
Qeshu Tiranė,
Qeshu si vetė liria,
si kėto studente qė botėn e kanė tė tyren,
edhe pse pas i ndjek fjala - Kujdes! - e prindėrve.


Borxhi

Ju lutem,
mos mė kėrkoni borxh.
Pamundėsia pėr t’ju ndihmuar
mė shkakton vuajtje.
Ju lutem,
mos mė kėrkoni borxh.
Pas mohimit tė ftohtė
u trembem pikėpyetjeve iluzive,
vrastare tė dashurisė.
Ju lutem,
mos mė kėrkoni borxh.
Jetės i jam qepur me thonj.
Ju mė kujtoni greminėn,
ajo ėshtė pranė
po s’dua ta shoh!


Nėpėr natė

Nėn mbėshtjellje nate
lėviz e lėviz
duke bėrė punėt e ditės.
Me tė vdekurit
e tė pėrpėliturit nė ėndrra ankthi
flas ca fjalė
qė vijnė e ikin paprerė.
Tė nesėrmes
i lus disa orė qetėsie,
si udhėtari qė ec e ec pa e prekur fundin...


“Sekretet e shpirtit” nėpėr erė

Sendet e ēmuara,
sekrete shpirti,
i ruanim prej ajrit dhe syrit tė botės.
Futur sėndyqeve,
arkėzave prej metali,
kutizave tė argjenta,
diku skutave tė fshehta.
Herė-herė i preknim nė vetmi
si tė preknim njė zemėr nė regėtimė...
Tani shpėrthyem sėndyqe, arkėza, kutiza
albume fotografish.
Gjithēka nxorėm nė tregun e madh tė webit.
Me relike dhe xhevahire
dhe sekrete shpirti
nė mijėra copėza hallakatur nėpėr erė.


Emigrantėt

Dhimbjet e trupit
bėjnė sikur i “harrojnė”.
Dhimbjet e shpirtit
i kthejnė nė
dialog me perėndinė.


Kujtimet...

Shtėpizėn,
monument i dhimbjes dhe mund i prindėrve
e shndėrrova nė biletė udhėtimi drejt lirisė
pėr tim bir.
Identitetin e lashė nė rrugėt e qytetit tė lindjes.
Tė pacėnuara,
pronė e patjetėrsuar mbetėn vetėm kujtimet...


Gozhda

Jetėn e varėm pėr 50 vjet
nė gozhdėn e ndryshkur tė shtetit.
Edhe pse thahej si lėkurė nėpėr erė e varfėri
me njė kokėrr qepė e pak raki
gozhdės i thurrėm “lavdi.”
Gozhda ra
dhe jeta mes erės kallkan u nder,
u pėrplas udhėve tė botės si njė
gjethe e mjerė.
20 vjet, herė nė tokė e herė nė qiell.
Nė pritje tė njė moti tė mirė....
Tutje nė Atdhe
liderėt ngulin e shkulin gozhdė
nė emėr tė kolltuk-demokracisė


Le tė shkruajmė...
“Le tė shkruajmė! Kjo na ka mbetur” R.Gjoza

Kjo na ka mbetur,
njė fletė e bardhė,
njė penė dhe njė shpirt i trazuar....
Tė tjerat na ikėn, na lanė.
Kohė shumė s’kemi,
as t’i gjejmė e as t’i krijojmė.
Atėherė...
mbi fletė magjinė ta sjellim,
herė liqen me fėshfėrimė,
herė oqean gjithė dallgė uturimė,
herė lėndinė gjithė pemė e hije
ku ndizen dashuritė.
Edhe pisllėqet e kėsaj bote
mbi fletė le tė derdhen, le tė nxijnė.
Fundja ato me jetėn bujtin.
Ata qė nesėr “guxim” do kenė
kur fletėt tona t’i shfletojnė,
le ta thonė :
Ka pasur dhe tė marrė,
tė vėrtetėn pa kėmishė e sollėn.


Detyrat

E kisha pėr detyrė
pėr atė, kėtė, familjen, miqtė, shtetin
tė bėhesha e tė zhbėhesha,
tė derdhja gjithēka kisha, mendje, energji...
Po pėr veten,
qenien mjerane tė unit,
njė detyrė tė vetme njėherė si nuk zgjidha...?!
Apo i lashė detyrėn supreme,
tė shkarkimit nga gjithė detyrat
me ikjen e madhe?!


Lojė e shfytyruar

20 vjet.
Mijėra akte.
Herė dramė,
herė operetė,
mė shumė tragjedi.
Skenaristit iu mbaruan fjalėt,
aktorėt u ngjirėn.
Nga dhjami i tepėrt,
veē hiqen zvarrė.
Skena mjerane e politikės,
sallė spitali tė sėmurėsh psikikė.
Pėrmatanė,
populli spektator,
njėherė nė katėr vjet
luan rolin e figurantit, duke shpėrdoruar
nė kuti hajdutėsh tė vetmen pasuri-votėn.


Alergji

Kam alergji nga radha.
Radhė e edukuar nė kopėshtin e fėmijėve,
nė blerjen e qumėshtit nė netėt e akullta,
nė rreshtimet zboriste,
nė mitingjet populiste,
ku veshėt shpohen tej nga thirrjet e liderve.
Kam alergji nga radha,
ku liria vullnetarisht vihet nėn pranga.


Klithma

Nė mes tė sheshit,
para Kishės sė Ringjalljes,
para ngrehinės sė shtetarėve
duart i ngriti drejt qiellit e klithi:
Ku jeni, ku jeni qytetarė?!
Zėri humbi tej Moravės
tek kryq i lartė nė majė u pėrplas.
Ata qė ecnin brinjas tij
thėrrmuan nėpėr dhėmbė fjalėn:
Ej, ēfarė po bėn ky i marrė?!
Ku jeni qytetarė, ku jeni...?!
Pastaj kėmbėt tėrhoqi zvarrė
asfaltit duke lėnė njė vragė...
I helmuar pėr humbjen e vetvetes,
tė qytetit,
tė rėnė nė vorbullėn e mediokritetit e marrėzisė
shpalli vetėvrasjen:
aktin e tij tė fundit, tragjik tė qytetarisė.


Njė grusht para

Dėrgoi sė pari
njė grusht para
pėr ta bėrė tė dukshėm varrin
e gjyshit dhe gjyshes.
Mė tej i dėrgoi nėnės pėr varrin e babait,
motrės pėr varrin e nėnės,
nipit pėr varrin e motrės
sė fundi mikut tė vet
me testament i la tė fundit grusht me para,
eshtrat pėr t’ia nisur
pranė tė afėrmve qė pas ikjes
njėherė nuk i pa.


Edhe pse s’kam porosi

Kur shkoj nė varreza nė vendlindje
nė duar mbaj jo njė, por disa buqeta me lule.
Dy, tre pėr tė afėrmit,
tė tjerat pėr tė dhembsurit
e bashkėemigranteve tė mi,
edhe pse prej tyre s’kam porosi....
Dhe pėrsėritet ky rregull i pashkruar
qė pjeston mallin dhe largėsinė,
vetminė e tė ikurve,
qė rivdesin
pa e ndjerė pranė frymėn e tė gjallėve,
pa e prekur dashurinė.


Poeti...
-Kujtimit tė poetit Ndoc Gjetja-

Pas ikjes
s’ia dėgjojmė zėrin, s’ia ndjejmė hapin.
Veē prej atij ēasti,
si kryqi i Krishtit,
shpirti i tij nderė vargjeve
mbi shpirtrat tanė mbartet drejt pavdekėsisė...


Me “fėmijėrinė” e tim biri pėr dore

Brodha tėrė natėn
dorėkapur me fėmijėrinė e tim biri
rrugicave tė Korēės, lėndinave,
hijeve nėn akacje,
Moravės me dėborė,
nėn ndriēimin e zjarreve,
pyllit tė Divjakės, nė ndjekje tė kuajve.
Jonit, kredhur mes valėve.
Kur hapa sytė,
gruaja para meje nderte njė buzėqeshje:
Ēohu, trėmbe gjumin, mjaft fjete
u bėre gjysh, nipi po tė pret pas dere.


Njerėzit e hijeve

Dikur u fėrkoheshin havllive
tė shtėpive pėrdhese.
Brenda hijeve tinėz ecnin
mbyllur nė errėsirėn e vetvetes tė trembur
nga loja e dritės
dhe e qeshura e njerėzve...
Tani, tani
edhe nė botėn moderne,
preferojnė
nėntokėn e lagėsht,
dhe kėndet e vdekura rrėzė grataēielave.
Verdhacukė,
shikim vjedhur,
ajėr tė prishur, tė mykėt thithin.
Vrer tė hidhėt gatuar nė kazanė tė ndryshkur
tėrė stėrkala ku mund mbi botė hedhin.
Hijet janė hije.
Prej mesjetės vijnė si njė mallkim.
Kush mes tyre zhytet i verbėr
vetėvdekja e zhyt nė terr...


Jam nga Europa

Mė pyesin amerikanėt:
Nga je?
Nga Shqipėria u them.
Kur dikush mbi fytyrė vė pikėpyetje
mėrzitur shtoj: “Nga Europa...”
Tjetri
“Kompetent pėr Europėn” vetullat
mbledh
dhe mė sheh si specie tė rrallė...
Atėherė shtoj:
Jam aty ku pėrmes detit vijnė psherėtimat
e natės
nga Italia
dhe jehona e njė buzuku nga Greqia....
Ai marroset krejt.
Kujton se tallem e dua ta ve nė lojė.
Atėhere bėrtas:
Para se tė shkosh nė Mars
tė ftoj tek shtėpia ime mes Europės.
Me tė jemi mburrur gjithmonė
edhe pse me zor po na e ēel portėn.


Stoli i drunjtė

Aty lėpihej qeni
qimet aty i mbillte.
Njė ēast, nė rrugėn e gjatė
ēlodhej dielli.
Aty fėmijė bisedoja me qiellin
duke piketuar rrugėtimin tim
mes botės pafund.
Diēka mbeti e papėrfunduar nga ato ėndrra.
Ndaj ai stol i drunjtė,
mbuluar me kuvertė leshi,
nga hajati i shtėpisė sė vjetėr
mė vjen e mė merr me vete,
si tė jetė avion i linjės speciale
tė lėvizjes sė shpirtrave.


BOTA

Botė

Botė.
E copėzuar nė mijėra botė
qė ndizen e shuhen pėrditė.
Botė
qė nėn kėmishėn diellore
dhe pelerinėn e natės,
nė vėrtitjen pafund i bashkon tė gjithė.
Botė.
Pas lėkurės tėnde ngjeshur me tė tjerė
edhe pse shpesh them
larg rrėmujės e dashurisė sė rreme
mė mirė nė vetvete,
edhe pse botėzė-thėrrmijė.


Promethenjtė e shekujve modernė
-Shpėrndarėsve tė gazetave-

Natėn e pėrgjakin nė grahmat e fundit.
Rrėmbyer ngrihen nga krevati,
duke lėnė gjurmėt e pėrqafimit
ēarēafėve tė zhubrosur.
Gazetat me lajmet mė tė fundit tė Botės
ndajnė derė me derė,
promethenjtė e shekujve modernė...
Kėshtu dje,
kėshtu sot,
nė shi e llohė,
nė ngricė e borė...
Lajmet rendin nėpėr botė
edhe pse shpesh mbartėsit
tė rejat s’dinė t’i lexojnė.


Shtojcė e Shtėpisė sė Botės

Tani vura themele
nė Tokėn e Re.
Shtėpiza ime ėshtė
njė shtojcė e Shtėpisė sė Botės.
Sot kam gėzim.
I ftoj gjithė tė pastrehėt e rentierėt
nė kėtė sofėr.
T’u jap pak shpresė,
t’u them se mjaftojnė dy krahė,
pak dėshirė ėndėrrpėrflakur dhe
gjithēka ta prekėsh si njeri i lirė!


Moszotėrim

Hakmarrja - kjo pjellė e arsyes sė egėr
Dhe dashuria pjellė e trilleve marrosėse?!
A ndoshta
tek dashuria na yshtin tė tjera fuqi jashtė vetes
dhe hakmarrja ėshtė rezistencė ndaj
paaftėsisė sė zotėrimit tė botės?
Dashuri dhe urrejtje,
urrejtje dhe dashuri.
Mes tyre njerėzimi luan teatėr, tragjedi, komedi,
pa mundur t’i dominojė deri nė fund.


Bota dhe individi

Kur Bota po zvogėlohet ēdo ditė
zgjerohen e zgjerohen pėrmasat e lirisė...
Ēdo kush bėhet nga pak e mė shumė qytetar
pėrtej njė frymori qė kafshon bukėn e jetės
nė grazhde trashėgimish prindėrore,
nė menca supash qeveritare.
Kur Bota zvogėlohet, zvogėlohet ēdo ditė
njeriu tek vetja,
jo nga zotat
e kėrkon lirinė.


Leva

Me Levėn e Arkimedit
njeriu lėvizi Tokėn dhe Universin.
Nėpėr Shekuj,
mbeti nė kėrkim
tė Levės sė vėrtetė,
qė lirinė e vetes ta lėvizė.


Populli

Pėrsa kohė,
populli ėshtė i droguar
nga mashtrime diktatorėsh
ai ėshtė turmė,
qė lodhjen e ditės nė shtretėr ėndrrash rozė
e ve nė gjumė.
Por kur lirinė e barasvlerėson me ekzistencėn,
bėhet popull misionar, qė shemb diktat e dhunė.


Tatuazhi

Njė njėzet vjeēare
nėn kostum tatuazhi.
Dregėza gjarpėrushe
nė fytyrė, nė gjoks, nė gushė
mbi butėsinė e barkut
tutje nėn kėrthizė...
Njė njėzetvjeēare
veē sytė i kish tė dlirė.
Mė trėmbi.
M’u dhimbs
nėn vargonj maniere, tė rremė.
...
Njė njėqindvjeēare
“Nėn pushtim tatuazhi”
Nė krahė, nė fytyrė...
Gjaku damarėt plasarit
e ngjyen, larushit lėkurė.
Mė trėmbi,
m’u dhimbs.
Mbi “tatuazhe” tė tillė,
doja t’i vija buzėt e pėrkėdheljes,
buzėt e njoma tė dashurisė.


Stuhia e borės

Lindi dhe u vetėvra mes klithmash.
Eshtrat e grira iu ngjeshėn nė anė tė rrugėve.
Qyrku i bardhė pa njollė
u nde mbi degėt e pemėve.


Ngutje
-Meditim nė fund dhjetori-

Ngutje...
Njė nxitim, nė tejikje.
Nguten
tė dashuruarit e ndrojtur.
Fjalėn magjike: tė dua
ta thonė si tė mundin,
veē ta thonė
nė ēastin e kėputjes sė vitit.
Nguten
borxhlinjtė e ndershėm,
paranė ta kthejnė,
me shpresė qė e nesėrmja
t’i bėjė dhurues pėr tė tjerė.
Nguten
mashtruesit: hajdutė, vrasės, politikanė
“Lojėn” ta mbyllin.
Nė hapjen qelibare tė vitit tė jenė engjėllorė.
Ngutje, ngutje.
Njė nxitim, nė tejikje.
Njė pacient kanceroz
pranon operacionin
kundėrshtuar 364 ditė tė vitit.
Njė shkencėtar
ngulmon
kur sekondat e fundit godasin si varč,
formulės magjike t’i japė lirinė e zgjidhjes.
Ngutje, ngutje.
Njė nxitim nė tejikje.
Kėshtu ka pėr tė ndodhur gjithnjė
pėr sa kohė ndėrgjegjia njerėzore
kultivon pėrtėritje.


Lulet dhe 100 vjeēarėt

Nė vazon e sallonit tė madh
lulet ndėrrohen ēdo javė.
Petalet s’arrijnė ta ulin kokėn.
100 vjeēarėt u gėzohen nuancave tė ngjyrave,
formės sė re dhe freskisė.
Teksa i pėrkėdhelin me shikim
sikur “harrojnė” qė ēdo ēast robėrohen
tėrėsisht prej grisė.


Flenė shekullorėt

Gjumin e kanė bashkėshoqėrues
edhe nė hapėsirat e zgjimit dhe tė zakonshmet
e ditės.
Flenė, herė nė karrike, nė holle e parqe
duke ecur ngadalė pėr shėtitje,
madje dhe nė pėrtypje....
Dikush fle ēdo natė nėn tinguj muzike simfonike.
Njė tjetėr nėn zhurmat klithėse
tė filmave tė vjetėr me kauboj...
Gjumi i mban pėr dore,
nė udhėtimin pa dhimbje drejt portės sė madhe
tė ikjes.


Dy dyer nė stacionin e fundit tė jetės

Kjo shtėpi pleqsh,
stacioni i fundit tė jetės.
Nga dera e madhe,
pėrcjellė nga dielli nė perėndim,
priten me lule e buzėqeshje.
Nga dera e hekurt e rėndė e nėntokės,
nėn ftohtėsinė e yjeve tė largėt,
vdekja,
mbėshtjellė nėn pelerinė tė zezė
tinėzisht pa shumė zhurmė i merr.

Shtėpia e pleqve, prill 2010


Ēanga e zgjimit

10-vjet!
I kam rėnė “ēangės” sė zgjimit sė tim biri,
me dhimbje,
me dashuri.
10-vjet me radhė!
Tingėllima e celularit nė alarm
nė dridhje ka vėnė klithmėn:
Ja ku erdhi ēasti,
yt bir tė nisė vrapin.
Dhe ai rendi.
Rendi e rendi si maratonomak
hapėsirave amerikane, ėndrrat e moshės
i mbarti mbi trak.


Fqinj me tim bir

Unė nė katin e katėrt,
ti nė katin e dhjetė.
Afėr jemi.
Zgjatet tymi i cigares, ndezur nga unė
dhe deri atje lart vjen tek ty.
Komshinjtė amerikanė, mur mė mur,
lindin, rriten, martohen, thinjen.
Emrin tjetrit ia mėsojnė
nė afishet te hyrja e billdingjeve.
Ej, Ti, fqinji im nė katin e dhjetė,
tė dua komshi Shqipėrie!
Edhe kollitjen ta ndjesh
si njė klithmė alarmi e
vrapin ta mbash rrufeshėm
nė kthinėn time.


Falsitet
(Mashtruesi bilioner u dėnua me 150-vjet)

Nuk vrau kėnd
As me thikė, as me plumb,
as me rrezatim bėrthamor
Engjėll si ai... s’prek dot njė pulė.
Por ...me marifete djalli
thesarin,
e ngriti nė qiell nėn rrezatim fals shkėlqimtar
dhe e plasi nė tokė si mbetje ndryshku pa vlerė.
Bota e tėrė klithi: Ah!
Viktimat,
papunėsinė, sėmundjen, urinė
s’ka vorrezė t’i mbajė.
Tani u dėnua
sa pėr tri jetė
Ai, qė pėr mijėra, nė lojė shifrash, hapi humnerė.


Shpėtimtari

Njė zhurmė frenash nga njė anė,
njė tjetėr pėrballė dhe diku,
nė mes tė trafikut
njė burrė i thyer ulur nė gjunjė,
dukej se lutej si i marrė!
Kur ēasti u tendos,
burri u ēua me njė qeshje tė plotė,
pėllėmbė nderė :
“Mė falni,
nėn rrotat e pashpirtshme tė makinės
s’mund ta lija kėtė zogth tė vogėl,
tė mjerė!”


Nėpėr natė...

Nėn mbėshtjellje nate
lėviz e lėviz,
duke bėrė punėt e ditės.
Me tė vdekurit
e tė pėrpėliturit nė ėndrra ankthi
flas ca fjalė
qė vijnė e ikin paprerė.
Tė nesėrmes
i lus disa orė qetėsie,
si udhėtari qė ecėn dhe ecėn
pa e prekur fundin...


Largim nė prag divorci
(Sociologėt nė Amerikė e quajnė sukses bashkėjetesėn sė
paku deri nė rritjen e fėmijve nė moshėn 18-vjeēare)


Nė njė ēantė sportive
vuri gjithė sendet dhe rrobat e tij...
S’i harroi dhe fotot familjare
nga koha kur dashuria i mbėshtillte tė gjithė.
Pastaj veē e veē puthi nėnėn e babanė qė rrinin
nė dy anėt e derės, tė ndarė.
-Po iki- tha – faleminderit pėr 18 vitet
qė mė dhatė,
tani pa praninė time grinduni
me sherr e shamatė.
Nė jug apo veri qofshi, ju uroj mirėsi, vetėm
kur tė martohem t’ju shihja bashkė,
dėshirė do kisha pėrsėri.
Dhe iku...
Pas tij ēatia fiktive e bashkėjetesės
u rrėzua me zhurmė.


Happy Halloween
(Festa e imazheve tė vdekjes ėshtė mė 31 tetor)

1 Nėntor.
Shtriga
pasi skėrmiti dhėmbėt natėn,
rraqet mblodhi
mėngjesit tė zbardhur me dritė.
1 Nėntor.
Me imazhet e frikshme,
fletėn e tetorit hodha nė koshin e plehrave.
Veē njė tėrmet diku nė njė ishull paqėsor
mė kujtoi se hija e vdekjes sė padukshme
vjen e ikėn mes nesh.


Hiperbolė pėr naftėn

A thua
u tha gjiri i tokės?
S’ka mė ē’tė shtrydhė,
s’ka mė ē’tė pikojė?!
A thua pėrsėri
pėr naftėn pėrralla do tė fillojė:
Na ishte njėherė,
njė lėng i zi,
lėvizte njė botė tė tėrė,
trena, aeroplanė
anije, vetura - taksi
ngrinte e varroste qeveri?!
S’e di.
Profet nuk jam, e as shkencėtar,
veē sa herė nė makinė ve pompėn e benzinės,
mė hapet njė humnerė,
ku mė ngjan se do rrėzohem me miliona tė tjerė.


Njė fytyrė


Zoti im!
Paaftėsia paska njė fytyrė
nė Europė, Azi, Amerikė...
Shfryn e zjen
si njė kosh plehrash,
ku njė cigare prush ndezur
ėshtė hedhur pa kujdes.
Paaftėsia
riprodhon vetveten
damkosur nė punė tė mjerė.
Paaftėsia
kancer botėror
qė tė menēurit shpesh i shndėrron nė “budallenj”.


Mos e rrih qenin
(Sa herė e tradhėtonte burri ajo godiste qenin)

Dorėn vrastare mos e ngri ndaj qenit!
Mė mirė pėrplase pas murit.
Ose nė guxon,
shuplako fytyrėn e burrit.
Ej, zonjė grua,
inatet ndaj tradhėtive tė mikut tėnd
mos i shkarko mbi besnikėrinė e pafund tė qenit.
Mos e godit qenin!
Egėrsia jote “njerėzore”
abuzon mbi instinktet e shurdhuara shtazore.


Tė urrej!
-Aktorja e Hollivudit Jan me zė tė lartė nė publik u shpreh
ndaj ish burrit tė saj: “Tė urrej”-


Unė tė urrej!
Tė urrej, me gjithė spektrin e urrejtjes,
paēka se me heshtjen e gurit,
trajtat egėrsuese tė urrejtjes
i shndėrrova nė kokrra rėre brenda vetes.
Tė urrej!
Pa pasur urrejtje
s’do mbillja nė zemėr
farėn shpėrthyese tė dashurisė sė re.
Tė urrej!
Farsa juaj “paqedashėse e pafaj”
kėrkon tė davaritė urrejtjen,
pėr ta zvetėnuar rilindjen e dashurisė,
aty ku ti dėshiroje dhimbje e shkretėtira harrese.


Zgjim

Aroma e shiut,
frymėmarrja e panginjur e barit,
e treti gjumin larg nė furrėn e lindjes sė diellit.
Dėshira pėr jetėn se ē’po mė derdh
nė rrugėn e madhe me shpejtėsinė e erės.


Ethet e tokės

Toka ka ethe.
Diku djersin paprerė, rreshje,
tornado, stuhi, pėrmbytje.
Diku rrudhoset, plasaritet nė pėrvėlim
shteron liqene e dete.
Toka ka ethe.
Ethe shkundėse, zjarrmuese,
deri nė tronditje, shpėrthim vullkanesh,
tėrmete...
Toka ka ethe. A e dėgjoni?
Toka ka ethe.
Bashkoni pėllėmbėt nė ballin e saj,
mė pas jepini flatra jete.


DASHURIA

Enigma e dashurisė

Dikush,
Dikush na ka dashur.
Por, o zot,
pse marrėzisht me lotėt e saj jemi tallur?!
Pas dikujt,
pas dikujt jemi “harruar”
por, o zot,
pse s’na vjen keq
pėr “burrėrinė” e zvetėnuar?!...
Enigmė sa vetė bota.
Nė rini “s’ka kohė” ta zgjidhim
nė pleqėri mbetemi tė vonuar.


Molla, Njutoni dhe puthja

Nėn hijen e njė molle
u ulėm tė dy.
Starkinkat lėshonin
njė erė plot aromė.
Unė
i skuqur mė shumė se to
nuk dija ē’tė tė flisja ty.
Befas,
pėrtokė ra njė kokėrr mollė.
Kur molla ra,
Njutoni zbuloi ligjin e tretė.
Guximin papritur ma dha
puthjen tė ta jepja pa e ditur as vetė.
1971


Zjarri...

A ishe ti, a isha unė,
apo ishim tė dy aktorė - regjisorė
tė atyre ēasteve tona tė ėmbla ?
U ēapitėm pėrhumbtazi,
u shkrimė mes tyre dhe u dhamė pavdekėsinė.
Tani
tė kallkanosur nga ndarja,
kujtimin e ēasteve e marrim dhe e rimarrim,
si shkėndijė stralli pėr ta rindezur njė zjarr...
qė s’ka pėr t’u bėrė kurrė.


Kėrkesė utopike

Mė ktheni ca vite rinie.
Vajzave qė i adhurova
t’ua jap puthjet e mbetura peng.
Mė ktheni edhe ca vite burrėrie,
gruas – kohėn qė ia vodha
t’ia kthej nė ledhatim.
Mė jepni dhe pak jetė,
Mblidheni si bleta nektarin.
Dhe unė do ta sendėrtoj krejt nė mirėsi.


Kasollja e dashurisė

E mirė e keqe,
ajo ishte kasollja jonė e dashurisė.
Tė pėrvėluar dilnim prej saj,
tė plevitosur riktheshim pranė tė njėjtit zjarr...
Me ndarjen,
kasolles iu rrėzua kulmi
dhe hiri mbeti nėpėr erė.
Veē ca copėza kujtimesh morėm me vete,
e vetmja pasuri pėr tė cilėn s’mund tė grindeshim.
Tani,
tė dėshiruar pėr tė rindėrtuar kasolle,
ringjallim e ringjitim copėza imazhesh
e kujtime dashurie.
Ato ironikisht sa formėsohen,
roniten e roniten duke e bėrė mė tė frikshėm
honin e errėt tė ndarjes.


Imazh

Buzėt e mia,
krijonin imazhin e puthjes.
Tė tuat
afroheshin e zhdukeshin nė terr...
Imazhe, imazhe, e vetėm imazhe, por edhe
ngulmim,
ah sa ngulmim i paprerė.
Errėsira,
befas imazhet i pėrpiu
nė njė rrapėllimė-vdekjeje-klithmė.
I gjithi u shndėrrova nė imazh
i tjetėrsuar pa asnjė shenjė jete nė buzė.


Gjuha e dashurisė

Mjafton dora jote
derėn tė prekė,
ajo ka pėr t’u hapur vetė.
Njė grimė buzėqeshjeje tė nderė, buzėqeshja jote
tek unė shpėrthen njė pranverė.
Rastėsisht gjoksin ta zbulosh sado pak,
nė gjithė linjat e trupit tėnd shpėrndahem
i panginjur, i sertė.


Puthja

Njė re e vogėl, bardhoshe
tkurret, tendoset.
Maratonėn merr nėpėr hapėsirėn qiellore,
diku tretet mes resė sė madhe,
gjoksgjerė, shtėllungore.
Njė gjethe vetmitare qė era e flak andej-kėtej,
vete nga vete, sė fundi me gjethet pėrkėdhelet.
Njė djalė e njė vajzė mes puthjes
humbin gravitetin, harrohen.
Puthja ...
Ky vullkan shpirti zhurmėshurdhuar
pas tė cilit vjen harmonia.


E dashura ime e parė ishte bora

E dashura ime e parė ishte bora.
Prej saj mbi flokėt kaēurrelė pata
ledhatimin e parė,
puthjen mbi buzė
ėndėrrimin nė pafundėsi tė bardha qiellore.
E dashura ime e parė ishte bora.
Lozonjarja tekanjoze qė vinte e ikte pa fund.
Sa nisja ta pėrkėdhelja,
ajo tretej e tretej, bėhej ujė.
E dashura ime e parė ishte bora.
Tani vjen e ikėn.
Mė bėn t’i mbyll sytė,
ta risjell atė ēast kur mbeta rob i saj,
i dashuruar... ndonėse fėmijė.


Dy fjalė-roman dashurie
(Mikes sime nė rini qė fati e bashkoi me dikė rastėsisht)

Tė thosha xhan
mė thoshe shpirt.
Dy fjalė - roman i tėrė.
Roman - kasafortė ēeliku
i pahapur njėherė.
Tė thosha xhan,
mė thoshe shpirt,
njė ditė, njė javė, njė vit.
Herė me afsh e herė me psherėtimė...
Dhe s’e dinim sigurisht
qė fati tė tillė na kish prerė,
njėri-tjetrit t’i thoshnim veē dy fjalė
ėndrra vrarė pėr t’u bėrė, njė veē nė parajsė.


Bėmė sikur harruam

Koha na thėrrmoi
nė hapėsira tė ndryshme.
Mes nesh
nje bisedė me zor e hapur pėr dashurinė
mbeti e pambaruar.
Pas 50-tė vitesh
nė eter zėrat bashkuam.
Dhe... u rishfaqėn ashtu me dhimbje copėza
nga ajo bisedė – varrezė
e shpirtit adoleshent tė dlirė.
Por edhe pse e ringjallėm
zė e formė s’i dhamė.
Njėri-tjetrit i drejtuam pyetjet mėrzitėse rutinė:
Si je me tensionin?
A tė dhembin gjunjėt?
Folėm kėshtu
siē bėjnė tokėsorėt,
dikur patėn rini
e sot zvarritin kėmbėt
nė radhėn e pafund tė pleqėrisė.


Rrėfim nėn rrethimin e thinjave

Tani kur tė qenit pranė teje
barasvlerėsohet me qenie jete,
kacafytje me shtrigėn vdekje,
rrėfimi pėr dashuriza tė lėna nė ecje e sipėr
veēse sjell fllade rinie,
pėrtėritje malli e nostalgjish,
dėshmi jetese,
sinqeriteti e padjallėzie,
pasione ndaj sė bukurės
qė shpirtit i jep dridhje e lėvizje pambarim.
Rrėfim rrethuar prej thinjave,
rrudhave,
dhimbjes sė krahėve e gjunjėve.
Rrėfim qė xhelozinė e shndėrron nė absurd.


Njė rrugicė

Unė e di
tė gjitha rrugėt, autostradat
tokėsore, qiellore tė “ēojnė nė Romė”.
Veē pėr tė ardhur tek ty,
mė mjafton njė rrugicė,
e papėrfillur nė rrjetin universal tė udhėtimeve.
Njė rrugicė
kalldrėm ngrirė,
si njė plagė e vjetėr e trishtuar
nė njė zemėr kitare,
ku njė tingull dashurie, kėputet pa mbarim.


Dėshirė
(Fjalė tė pathėna kurrė gruas sime)

S’ka rėndėsi kohėzgjatja e jetės.
Pas 50 viteve grija shtėllungohet,
paprerė, pafund...
Mė mirė udhėtimin e nisur
dekada mė parė njė gushti tė nxehtė
ta pėrfundojmė sė bashku,
qoftė dimėr a pranverė.
Se e di po tė iki unė papritur,
mungesa ime ēdo dite do i nderė
mantel tė zi dhimbjes,
sikurse mosqenia jote,
ecjen drejt vdekjes
do ma bėjė ferr...

Postoi Kostaq Duka
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it