Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Adem Zaplluzha: Dėneste bashkė me erėn

Libėr me poezi

Mos harro


Ecin
Depėrtojnė tej e tej
frymėmarrjes sė trupit
Dhe shpirtit tėnd tė brishtė
Njerėzit e dukshėm dhe tė padukshėm


Ndjenjat e tua prej kallkani
I pėrngjajnė tejdukshmėrisė sė ujit
Njė ditė bėhesh erė shakulline
Kurse tjetrėn ditė
Si njė hije morbide
Lexo epitafet nė varret e shembura

Miku im kur kalamendesh rrugėve
Hapat e tua tė tunxhta
Kanė shije tė mjegullave
Ndalen te ēezma,bisedojnė me hijet
Qė iu pėrngjajnė tejdukshmėrisė

Nėse njė ditė kalon si i dehur
Nėpėr kontrapunktin e trishtimit,
Mos harro
Se vetėm atė ēast ti mund tė jesh
Vetvetja e jote
Nė pėrmbytjen e njė gote tė mbushur
Me pikėllimin e dallgėve te moli i vetmuar


NETĖT JANĖ TĖ GJATA

Tė lutem
Lėri tė hapura mendimet
Unė sonte do tė kthehem
Si pėrherė, nėpėr tė njėjtėn itinerar
Nga kthehen shpirtrat shtegtarė tė zogjve
Dhe tė njerėzve klandestin.

Shiu as breshėri, s’do mė pengojnė
Do kthehem nėpėr tehun e shpatės
Sė njė beteje tė lashtė
E cila ende nuk ka pėrfunduar
Nė mendjet e shthurura tė milingonave

Nėse ngjan e kundėrta
Dhe si ēdo herė ngjarjet marrin teposhtėn
Tė lutem
Mė nxjerrė nga mendimet e tua
Mė gjuaj diku nė harresė
Po aty
Ku kujtesa i ka humbur tė gjitha rrugėt

Nėse humbi edhe unė, nė humbjen time
Nuk do tė mungojnė serenatat
Netėt janė tė gjata
Kur na shoqėrojnė trishtimet e zogjveNga Adem Zaplluzha
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it