Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Cikėl me poezi nga Qazim Shehu

Tė dashuruar


Kokė mė kokė ne rrimė
Pa qenė njerėz tė mėdhenj,
Jemi tė zakonshėm, e dimė,
Edhe pse lavditė ngrihen si shkėmbenj.

Tė dashuruar besojmė
Tek njėri tjetri verbėrisht,
Hijet e marrėzive i zhveshėm
Me zor prej thellėsish...

Kokat tona ngremė nė ėndrra
Si dy rruzuj tė vegjėl..
Dhe s`e dimė ē`ka koka brenda
Siē nuk e di shega.

Dikush si ne kokė mė kokė
Rri dhe ngre intriga,
Ndėrsa ne e marrim dhe e cekim tė ngrohtė
Kokėn pa dridhma...


SEGMENT

Jeta ėshtė plot segmente
Njė segment viti e saldova nė gjymtyrė
Ndoshta tė plotė, gjatėsia s`gėnjente
E shkurtėr si rrudhė nė fytyrė.
Segmente tė kaltėr, tė kuq, blu, rozė
Ngjitur me pikėza rrufeje
Nė rajonin e shpirtit tonė...
Segmente shkėputur nga horizonte
Segmente, shkopinj vetėtimash,
Jeta u mat t`i zhvoshkte
T`u hiqte lėkurėn prej shelgjishtesh,
Segmenteve qė ngrihen vertikalisht
E priten tėrthorazi,
Vėshtroj gjymtyrėt, ato janė tė sakta
Po shkopinjtė e egmenteve tė jetės
U vėrshėllejnė pėrbri...


NĖ BESNIKĖRINĖ E NJĖ FJALE

Nė besnikėrinė e njė fjale
Fllad shkėputur nga shpirti
Ti mund tė shohėsh njė rrėshqitje ngjale
Pa e ditur... se nė shpirt frushullon flirti...
Flirt, me kė? S`ia vlen
Po edhe ia vlen dalja
Kur njeriu veten kapėrcen
Pa parė si e tromaks ngjala...


PESHORE

Ditėt vihen nė peshore
Pėr tė kuptuar
Sa lėng jetės i thithėn.
Po nė peshore
Zbriten...


KUR

Kur i vetmuar, pa veten,
Dhe me veten qė s`di ku ta ēoj,
Sytė e mi mbeten
Dhe pres telefonin tė tingėllojė...
E dua njė zė qė s`ėshtė zė
Po sidoqoftė ashtu,
Nga larg tė mė vijė...
Befas telefoni fillon tė hingėllijė
Nga tėshėrė e kohės nė grykė.
Shtyp butonin
S`ka bateri...
Edhe ai veten e bluaka kot....
Nė vetmi...


ENUMERACION

Makinat, gratė, shtėpitė
Ndėrrojnė tė pasurit,
Shtojnė, gjakosin pasurinė
Me klithmėn e tė varfėrit...

Ligjet, dredhitė, hajnitė
Shkėrbejnė e shkėmbejnė, veprojnė
Kur ngushtė zihen, kurvėrojnė partitė
Nė gji tė tyre i strehojnė...

Nga Qazim Shehu
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it