Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Pėrparim Hysi: E dashuruara para pasqyrės

Cikėl me poezi

Kokė! Moj kokė!


Kokė! Moj kokė! Ku mė shpie?
Pse mė ēon nė moteshkuar?
Atė kohė pėrse ma bie
Tash qė unė jam i moshuar?

Mė sjell vitet e rinisė
(Ja- ja vendi! Ja dhe pisha!)
Ku u puthėm dashurisht
Me njė mike qė unė kisha.

Me njė mike qė e kisha
Po tani, mjerisht s'e kam
Dhe njėherė me tė tė isha
Pa, pastaj, t'ia bėja "bam!"

Bam! Pėllcas si flluskė sapuni
Se kjo zemėr nuk harron
Pesė para bėka burri
S'ka burrėri, kur dashuron.

Nga cikli "Kohė pleqėrie"


E dashuruara para pasqyrės

Para pasqyrės zė e kundron trupin tėnd
(Vete e vjen me sytė kureshtarė)
"Veles" kėnaqėsisė tek qėndron nė kėmbė
Dhe zė ngazėllehesh nga ē'ke parė.

Vėshtron trupin e drejtė si fidan
Dhe supet e zbuluar qė shkėlqejnė
Gjirin e fortė, derdhur si bostan
Momente kėnaqėsi tė mbėrthejnė.

Ecėn majė thonjėve ngadalė- ngadalė
(Ja, sikur po bėn sfilatė?!)
Profili i plotė (po ku ka si unė, vallė?!)
Tė pėllcas, kush mė ka "inat".

Pastaj, nis e bėn njė piruetė
Derdhur fustani i gjatė mbi trup
Je tėrė gaz e lezet:
-S'ka mė tė bukur nga unė. Nuk...

Do me dikė tė shkėmbesh mendim
Por veē pasqyrėn ke pėrballė
Shpirt e zemėr mbushur gėzim
Se ti dashuron pėr herė tė parė.

Ai qė tė do, po pret aty, poshtė
Para se tė dalėsh hedh vėshtrimin kureshtar
Shumė gjėra tė bukura ka nė botė
Po nuk ka si dashuria e parė.

15 shkurt 2012


Njė mikeje

Paske dalė sokakut, pėr t'u englendisur
Vajtėn sytė e plakut, se duan sajdisur
Ballėtė si dielli, syri si filxhan
Ika, unė, i mjeri dhe jam bėrė duman.

Faqet me dy gropa, unė kam qejf t'i mbush
Dua qė tė marrė hopa e nė buzė tė puth
Gjoksi yt i bėshėm, shegė-flakė e zjarr
(Sado i"pazėshėm", tė bėhem "rojtar")

Tė bėhem rojtar , askush mos ta prek
Sado jam kokėbardhė, ende zbraz "dyfek"
Sa hyre nė dhomė, llamburiti drita
(Ndoshta mė kujton, kur ne na "ra pika")

Nga cikli "Kohė pleqėrie"


"Firauni"

Unė seē mora enėt, u nisa pėr krua
Njė djalė"firaun" m'u ngjit pas mua
Ēėrr-ēėrr ē'mė thoshte (po ē'donte nga unė?)
Me demek, moj shoqe, me ty kam njė "punė!"

Unė hiē s'iu pėrgjigja (kėshtu ėshtė zakoni)
Po nuk ndahej "hija" (shoqe, ju ē'mė thoni?)
Edhe nė tė ngrysur, i njėjti avaz
Keq mė qe vardisur (mė tha:- Unė po plas!)

Unė "gėk" nuk fola, memece si vuv
Por nė kut nuk dola, se qe i "paudhė"
"Memecllėkun" tim e mori pranim
Dhe mė hodhi dorėn (mė thosh:- Shpriti im!)

Mė thosh:-Shpirti im! Mė puthi nė buzė!
Sado drithėrimė, u ndeza si shpuzė.
Mė zbėrtheu bluzėn, zu mė thithte gjirin
Desh kafshova gjuhėn, mend e dhashė shpirtin

Shkurt; rashė e "vdiqa", por mė "ngjalli" dreqi
M'u qep porsi "hija", po mė qe lezeti.
Vėrtet "firaun", m'u vu pas si rrodhe
Por e dua shumė (mė besoni, shoqe)

Tiranė, 28 mars 2017

Nga Pėrparim Hysi
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it