Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Cikėl me poezi nga Xhevahir Cirongu

Ndjenjat e stinėve


Sa herė qė vjen dimri
Edhe koha e trishtė troket;
Tek unė gjithė pėrenjtė zbrazen
Nė shpirt ai plagėt mi gjen.

Por prilli me lule ēelur
Lėndinės sė shpirtit lulėzon,
Ai tė bukura ditė na fal
Buqetė gėzimesh me lule dhuron.

Pranvera mes gėzimesh ecėn
Dhe verėn motėr rrugės takon,
E puthin me endje yllin polar
Dhe si flutur nė shpirtin tim
Tė dyja ato aty vallzojnė.

Dhe vjeshta me musht shege
E lag ēdo ditė trupin tim ,
Atje takohen tė katra stinėt
Dhe jetė i japin shpirti tim.

Durrės, 20 mars 2017


Eja, afrohu..!

Seē fryhu lehtė puiza e erės
Ngadalė shkundi pjalmin e luleve tė fushės;
Dhe vala e detit zgjat duart lozanjare
Me buzėt si tė petaleve
Mė puthėn butėsisht gushės.

Dhe valėt e bardha nga deti
Si fluturat m’u ulėn mbi qepallė;
Si yjet e qiellit qėndisur
Zjarre ndriēuar mbi ballė.

Eja, afrohu ashtu ngadalė
Te flokėt kaēurrela aty qėndruan;
Si kėnga qė del grykės jehonė,
Dhe flokėt e verdha nėn zė seē thanė
Mbi ne supeve bashkė
Edhe lulet lejla butėsisht aty ranė.

Durrės, 27 mars 2017


Tingulli i fjalės

Kur bie muzgu i natės
Gjithė yjet ndizen si zjarre,
Atėhere, fjala zė e flet me natėn
Dhe tingujt flenė nėpėr pentagrame.

Zgjohu pak ēaste tė lutem
Nga gjumi e shtrenjta fjalė,
Tė gjithė yjet supeve nguten
Pastaj vrapojnė tek e bardha valė.

Ėndrrat e yjet erdhėn tek ti
Pranverės i thanė jemi aty,
Me krahė u bė tingulli i fjalės
Gjithė dashuritė e botės, erdhėn tek ty!

Durrės, 2 prill 2017

Nga Xhevahir Cirongu
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it