Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Viktor Qurku: ''Mos harroni'' - Nga Nebi Dragoti

Fejton


Vetėm Ministria e Kulturės, si detyrė tė vetėn, mundet tė bėjė perkujtimin e poetėve, qė kanė ndrruar jetė duke u botuar edhe antollogji me krijimet mė cilėsore. Se ē’ efekt ka kjo nuk do koment.Njė ndėr poetėt qė ka vlera ideo-artistike e qė nuk duhet harruar eshtė ,si mė poshtė, nė kėtė shkrim. Nga volume i dytė me poezi, nga vjesha “Mos harroni” shkėpusim:” Ish mjegull, acar, ish shkurt,/ me gjak ecte dyzetekatra / me nazistė, kuislingė, pushtė,/ me fytyra porsi masakra” pėr tė treguar se poeti Viktor Qurku qe talent i formuar me gjithpėrfshirje artistike, me diapason tė mbushur me dituri politiko-sociale. Nė vitet ‘’960-‘’975 gėlonin talente tė rinjesh nė shtypin letrar tė kohės tė apasionuar mbas poezisė ruse, sidomos mbas lirikut me famė botėrore Sergej Esenin. Viktori e daltoi bukur vargun me pjekuri prej artisti dhe, si lirik, do tė ishte sot, ndėr tė tjerėt, mė i madhi. Poezia e tij, posa botohej nė gazetė, tėrhiqte lexuesin. Fatkeqėsisht, ky talent humbi tragjikisht jetėn duke u hedhur nga shkėmbi pėr tė cilin nuk di arsye dhe nuk kam pėrse tė merrem me paragjykime. Unė di ta gjykoj nė bazė tė dy volumeve qė la tė botuara. Me artin e tij shpejt i dha vulė vetes si personalitet nė fushėn e poezisė shqipe.

MAL SHKRESASH
Fejton

Gjithandej shkresa, shkresa. Hyn e del nėpėr dyer. Nė njė zyrė merr firmėn, nė njė tjetėr vulėn…Ē’punėsime shtetėrore qė bėhen? Sa e sa kanė punėsuar kėto djallka shkresash! Harxho letėr, harxho bojė. Harxhojnė kohė tė mėrzitshme hallexhinjtė.Mbajnė radhėn pėr shkresa nė bashki, nė hipotekė, nė spitale, nė komune, pėr tė paguar drita e ujė. Mbajnė radhė nė kryeministri, nė gjykatė, nė prokurori. Dyert nuk mbarojnė. Eh, hallexhinjtė! E, prapė mbeten hallepazgjidhur. Na u mėrzitėn shkresat nėpėr duar, nėpėr xhepa. U humbtė firma e vula! Shteti bėhet mal me shkresa. Shkresa pėr tapi, por prapė e prapė pa tapi mbetesh.Ikėn njė qeveri e vjen tjetra., pėr shkresa e me shkresa. Dhe… kėto shkresa bėhen me lekė. Krurje xhepash gjersa tė grisen. Nuk ka hyrė e dilė e mos paguaj. Shtet shkresash, mal shkresash shteti. Ka punėsime fiktive dhe burokratike me shkresat, qė s’ japin prodhim tė mirash materiale e ku di unė. Shkresat kanė hapur sa e sa vende pune pėr “prodhim”…pėr rritje ekonomike…pėr rritje tė buxhetit shtetėror. Ky mal me shkresa ku pėrfundon? Grumbullo e grumbullo! Nuk e lexon njeri malin me shkresa,…plehra shkresash, veē zjarri i perpinė. E, nė kėto zjarre ngrohen tė punėsuarit, qė japin prodhim pėr ekonominė nė rritje…Mali me shkresa pjell minjė…

Nga Nebi Dragoti
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it