Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Pėrparim Hysi: Cikėl me poezi

Thonė


Thonė pėr mua qė shkruaj ēiltėr dhe vesin e nxjerr lakuriq?!
Nėse, me tė vėrtetė, e kam arritur, le tė mė vėnė si KRISHTIN nė kryq!
Nė shkrime asgjė nuk kam fshehur dhe transparent jam si xham
Kurrė- kurrė nuk jam trembur, qė tė vėrtetat t'i them tamam.

Kam shkruar kėshtu me ndėrgjegje dhe pasojat mbu vete i marrė
Kurrė tė vėrtetave s'u vura "perde" dhe nuk pyes pėr "moralistė tė kulluar"
Askėnd nė vargje nuk fyej, pragut nuk i rashė tė dėgjojė dera
S'pres qė dikush tė mė shpėrblej, por mua mė pėlqen veē e vėrteta.

12 prill 2017


Egoisti

Po rreh gjoksin me grushta egoisti dhe gati e bėri atė:gropė!
Se pa atė? Bota shkoi e bitisi!!! se veē nga egoisti bota ėshtė botė
Ē'mendjefyell! Sa qenie e pėshtirė! Ky mendjeboshė ka goxha shkollė
Mua mė duket si njė xhind i pirė dhe,ē'nxjerr nga goja, bien era-sqollė!

Se me fjalėt e tij "pėgėr" mjedisin dhe ciflat e jargėve tė bėjnė pis
Kurrė nuk mė gjen mua me"pisin" dhe"mjerė" ata qė me tė bėjnė"biss"
Janė krejt mjeranė ata qė e dėgjojnė (atij i duket vetja si jashtėplanetar?!!!)
Me mua kėto pallavra nuk tė shkojnė,se mė dukesh krejt si shpellar.

Egoist qė thuaj:- Pa mua ka pėr t'u bėrė kiameti?!!!
Nga unė kufirin e ke tek thana
Mua mė pėlqen kokėuluri, i thjeshti
Dhe hiē pėr ty s'mė merr ujė lopata.

11 prill 2017


Ziliqari

Sa herė qė ndodhem i gėzuar (t'i erresh si ditė me shi)
Pra, hiqesh sikur je i "trishtuar", kjo ndodh se ke zili.
Si ēdo i gjallė, ndodh qė trishtohem (ti gati"qan" pėr hallin tim)
Pėrbrenda, zė e gėzohesh se harron qė qesh e dukesh si pėrēmim.

Ndodh qė unė qesh,se jam tipgazmor; ti ha-ha, ēon buzėn vesh mė vesh
Por mbi fytyrė lodron njė tis nervor (dukesh sikur thuaj:-Nė esfel tė vesh!)
Ta hajė dreqi!Ē'krimb tė mundon? O qenie e ndyrė qė"loz me dy porta!"
Ziliqar! Lojėn pėrverse gjitkush ta lexon dhe, pėr mua, tė tė hajė mortja!

10 prill 2017

Nga Pėrparim Hysi
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it