Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Pėrparim Hysi: Nuk jam mė popull!!!

Cikėl me poezi

Nuk jam mė popull!!!


Mė lodhėn! Mė nuk jam popull!
Fjala "popull" u bė demode
Ia sollėn popullit mendjen rrotull
Politikanėt sharlatanė: si sot dhe dje!

Vjedhin, gėnjejnė, vrasin (veē pėr popullin?!)
Pa ēirren e ngjirren me zėrin deri nė apogje
Popullin e trajtojnė si hiē (me tė arushė lozin)
Ndaj kam vendosur: - Nuk jam mė popull, se...

Se mė nuk e ha sapunin pėr djathė
Nga sot e tutje tek politikanėt nuk besoj
Nuk dallon hiē njė djall nga djajtė
Pėr ē'thashė, me kėto vargje po deklaroj.

22 prill 2017


Poeti
"Pushteti i njerėzve shprehet me POETIN!" - GĖTE

Poet! Ke dalė pak jashtė kohe
Si nė lojėn e shahut kur bie nė "ceitnot"*
Mos u prapėso, nėse pak lexohe
Se e di mirė: nuk e meriton kėtė notė.

Se koha ėshtė e keqe; e ngarkuar me strese
Ku veē mashtrimi e korrupisoni po lozin "arushė"
Unė e di mirė qė ti, POET, nuk "ha asi gjelle"
Ndaj kjo kohė pėrverse me inat tė mbush.

Mos u prapėso dhe vargjet bėji pushkė
Mbushur me fishekė pėr tė vrarė prapėsitė
Se,edhe nė kohė paqeje, njė POET ėshtė nė luftė
Ndaj s'i ndahen gjembat dhe e kryqėzoojnė si KRISHT!

* humbet lojėn pėr shkakė kohe tė limituar pėr"iks lėvizje"

19 prill 2017Tė qeverisėsh!

Tė qeverisėsh, nuk ėshtė aspak punė e lehtė!
Pėrkundrazi! Nuk ka punė mė tė vėshtirė.
Qeveritari i mirė asnjėherė nuk fle i qetė
Rron si tė jetė i lidhur me zinxhir.

Gjithmonė rrobat qė vesh, i rrini disi si "ngushtė"
Hallet mbi supe:- Si mal: tė mėdha!
Kėtė punė nuk e bėn dot gjithkush
Dhe ē'shkruaj, nuk ėshtė fare shaka.

Kam qenė dikur kryetar lokal i pushtetit pluralist
(Pra, nuk kam qeverisur nė pushtetin qendror)
Por, sikur tė tregoj seē kam hequr mbi kurriz
Gati mė luajti "komiteti im qendror".

Katėr muaj rezistova dhe dhashė dorėheqje
Se mbi kurriz sikur mbaja njė elefant!
Atėherė e kuptova se sa i "lumtur" ėshtė njė zok ndėr leqe
Vet gati u zhndrrova nė njė njeri aluēinant!

Keq ėshtė me njė njeri qė qeverisjen ka provuar
Dhe jo vetėm pretendon, por lufton tė qeverisė pėrsėri!
Ky, me tė gjitha mjetet demokratike, do penguar
Se kėrkon qė tė rivijė nė pushtet, vetėm pėr tė vėnė pasuri.

E kam fjalėn pėr ata qė ngritėn vila e pallate
Dhe kanė vėnė pasuri pėr breza
Bėjnė propangandė, bėrtasin e zbrazin fjalė bajate
Sikur, pa qenė ata nė krye, ne na "piu e zeza?!!!"

Kush ka dy fije mend nė kokė e dy sy nė ballė
Mos tundohet nga sllogane e fjalė bajate
Se dallohen ata qė e kanė faqen tė bardhė
Dhe kush na premton "parajsėn" veē me llafe.

8 prill 2017

Nga Pėrparim Hysi
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it