Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Valter Dauti: Kam lėnė ca gjurmė mbi dėborė

Cikėl me poezi

Kam lėnė ca gjurmė...


Kam lėnė ca gjurmė mbi borėn e bardhė,
- Gjithė njerėzit, mbi stinė lenė gjurmė!
Ca strofa tė shtrembra, qė qeshnin nė radhė,
Si djepat, ku foshnjat flenė gjumė...

Si djepat ku qajnė edhe qeshin smeraldėt,
Kur bora nis shkrin, te shkon stina...
...Unė ecja mbi borė, mė pas qeshnin strofat,
Si mumje qė vinin nga Kina...
(Dėborėn e pjell vetėtima !)

Kaq kohė...kaq llohė... kaq strofa...dėshtime...
U derdhėn dėborėrat ndėr detra...
Atyzė mė zgjohet, qesh fėmijėria ime....,
Kristalet shkėlqejnė si ketra...

Kam gjurmėt e mia, qė shkrijnė mbi luginė,
I mban si smeraldė Luarasi,
Fryjnė erėra...pėrrenj, qė shterin... e ngrijnė,
Me kuaj dhe pela, Pegasi.

Kam lėnė ca strofa, si gjurmė mbi dėborė,
Siē, lapsi le kėngėt mbi letėr...
Dhe gjurmėt qė lashė,sot i mbaj si kurorė,
Si unė s’mund tė ketė poet tjetėr...!
(Kjo s’ėshtė dhe aq pėrrallėz e vjetėr...!)


NĖN NGRICĖN E KĖTIJ DHJETORI
(Poemth)

Tė dua fort,atdheu im,
Si sytė tė kam dashur,
Dhe pse ti shpesh,portretin tim,
Humnerash ke pėrplasur.

Ti kot s’e linde Skėnderbenė,
Tė ish Gjergj Kastriot,
Qė,sa mė mirė tė njihte dhenė,
S’i dhe... katėr sy kot...

S’i dhe mė kot dy kokė shqiponjash,
(Pse fle grindja, nė mes...?!)
Kur kohėt ēirrnin zė ujkonjash,
...ne vriteshim mes nesh...

Tė dua fort,atdheu im,
Mė shumė se sytė, tė dua !
Dhe pse pėrditė, portretin tim,
Pėshtyn... e hedh nė pėrrua...

Dhe,sigurisht,kjo s’ka tė bėjė,
Me tėnden madhėshti,
Ti,si dikur, njė luftė tė tėrė,
E mban fshehur nė gji.

Ka plot si unė,qė janė shqiptarė,
Qė rrėnjėt kanė tė thella...
Por, pushkėn, heshtur kanė vrarė,
Atdhe! S’ke mė kėshtjella !

Atdhe i mirė,shqyer,copėtuar,
Nga kohėt qė s’kanė ikur...
Ti,si njė lord i moderuar,
Dremit me shpirt tė fikur.

Po,ē’janė miq? Po,ē’janė armiq?
-Gjithė koha ėshtė djegur!
I miri im! S’paska tė ligj ?
Siē thonė ca bij tė tredhur !

Pėr ty bėjnė be,pėr ty flijohen,
...tė shesin copa-copa...
Kur ndodhen ngushtė,tė pėrgjėrohen,
Me gishtmes nga Evropa.

Gjithmonė tė shiti kjo Evropkė,
Atdhe,ti e di mirė!
Nė kasaphanė tė bėri copė,
...dhe mishin,ta ka grirė...

Por ka njė Fishtė,ka Petro Nin,
Ka Bajram Curr, pa vdekje...
Avni Rustemi,prapė merr shėnjim...
...Evropa pėrtyp heshtje...

Atdheu im,i brishtė si gjethi,
Ēdo fllad tė trishtė duron,
Atdheu im, fytyrė serti,
S’pėrkulesh kurrė,qėndron !

Te ky dhjetor si gjithė dhjetorėt,
Tek dridhesh, zhveshurzbathur.
Ca bij qė hiqen si shenjtorėt,
Nė treg tė kanė pėrplasur.

Evropa hundėt shfryn dhe fryn,
Me brire ...si dikur...
Dhe ēdo shqiponje, nga njė dryn
I qep pėrmbi flamur.

Tė dua fort,atdheu im,
E ndjen ti,kush tė do...
Ēdo dashuri,ka njė ēmim,
...Ti,mė pėrplas ngado !

Dhe dergjesh grisur, si dikur,
Sėrish, i bėrė copė...
Me dy shqiponja nė flamur
Dhe me njė shtet pa kokė.

Ti s’ndihesh fare, tek tė kafshojnė,
Me kohėt, je mėsuar.
Ca bij tė tredhur tė tregtojnė,
Sa copat,s’kanė mbaruar...

Tė dua, ati im i mirė,
Atdhe qė mė jep frymė!
Mė ngrin nė shpirt,dhjetor i ngrirė,
Mė mbush tė tėrin brymė.

Mė ngrin kristalesh tė acarta,
Mė merr dhe pakėz jetė,
Atdhe,tė bėjnė lavde tė arta,
Dhe, s’je mė i vėrtetė!

Atdheu im si manekin,
Tė dua fort,me shpirt!
Ti, tėnden e ke historinė,
Je vetė, dhe hoxhė dhe prift...

Ti zgjohu nga ėndrrat qė gėnjejnė,
Evropa,me thonj ka qenė...
Ca bij prej kurvash, te dėfrejnė,
Pa Zot, pa fe tė lenė.

...dhjetori fryn...frymė tė acartė,
Mbi pemė krishtlindjesh... ngrin...
Atdheu im,dikur i artė,
Pse s’ndrin sėrish,por nxin?

Sa frymė tė kem, kėtej,pėrtej,
Atdheu im, je imi!
Ti vlen, sa qindra-mijėra diej,
Pėr mua je qefini...


NĖ VENDLINDJE

Kėtė herė:
Bajamet,
s’mė puthėn mė,
nė mars...
- E ndjenė, siē duket,
Se unė,
s’kam mė,
aromė Luaras...


E DHIMBSHME

Dhe ėshtė e thjeshtė,fare e thjeshtė,
Ti, shkruar je pėrmbi argjėnd....
Atėherė ish vjeshtė,atėherė ish vjeshtė...
Kur flija unė...mbi gjoksin tėnd...

Sėrish e thjeshtė ėshtė, e thjeshtė,
Sėrish, ti shtruar mbi argjėnd,
Veē unė dremitem nėpėr vjeshtė,
Me gjethe, thur portretin tėnd...

Po,ėshtė e thjeshtė...fare e thjeshtė,
Ti ar kullon pėrmbi argjėnd...
Rend dimri fshehtas nėpėr vjeshtė,
Ndėr ujra shkrin portretin tėnd.

E thjeshtė ėshtė...fare e thjeshtė...
Dhe sigurisht,e bukur shumė...
Imazhin tėnd,dikur nė vjeshtė...
S’mund ta pėrmend mė,vetėm unė...


NDĖRRIM STINĖSH.

Iu gris fustani kėsaj pjeshke,
Po ē’ka ? Nė mendje ē’po i shkrep?!
Rėzon mbi bar, zjarr virgjėreshe,
Plot shpirt,zė qesh mė tej,njė plep.

Tani nė verė, qė tė djeg vapa,
U zhvesh dhe dalka pa fustan?!
Si rojė, qėndron plepi nga prapa,
S’guxon ta prekė,dhe pse vigan...

...u rrite ti... je gjemb kaktusi...
Ke hyrė,siē hyet nėpėr stinė.
...dhe,seē lėshon njė dritė Venusi...
Ē’janė djemka...,roje pas tė rrinė...


ĖSHTĖ BUKUR...

Unė e di, qė gjithė ditėn trishtuar ke qarė,
Qė ke qenė e vetmuar,sigurisht qė e di,
Dashuria nė jetė, ėshtė si zemėr e vrarė,
Qė nė ankth-pėrtėritje, pret tė lindė pėrsėri.

Rrugėn, ditės, me lotėt e tu ia ke njomur,
Unė e di, ē’ėshtė malli qė si pėrrua ka gėrryer.
Dashuria ėshtė e bukur, kur ėshtė e panjohur,
I jep dritė edhe ecjes, thjesht sa pėr ta gėnjyer.

Ti, shampanjė ke pirė sot dhe je dehur,
Ėndėrrimet e moshės, kushedi ku kanė shkuar...
Dėshpėrimi i heshtur, te njė re ishte fshehur,
Urtėsisht, si njė shi, rrodhi thjesht pėrvėluar.

Atje tej, deti lotėt e resė pat pėrpirė,
Shushurinte,shkumbonte si njė shishe shampanjė...
Urtėsisht nėpėr breg- lotėt-kripė i pat ngrirė,
Mizori le tė jetė-ē’lotė syve tė ranė !

Ėshtė bukur, kur shoh perlat- lotė te sytė,
Ndrijnė vitet rininė, qė mė iku sėrish...
Aty rri si dikur,...dhe sėrish tė zė pritė...
Le tė derdhin ca trille,pėshpėrimė djalėrish


NJĖ MIKUT TIM, POET

Poezia shkrihet mbi letėr,
Siē shkrihet fryma mbi dėborė.
(Fryji borės,
Dhe pėrpara tė del njė ketėr!)
Dėbora s’do daltė,
Dėbora s’tė le tė presėsh...
(Rend nėpėr pisha,
Siē rend njė dashnor i thekur.)
Dėbora,s’ėshtė e ftohtė ,
(Pėr kėtė, pyet eskimezėt!)
Poezia s’shkruhet mbi baltė,
Balta ėshtė baltė...
Dhe pret,
...Vetėm tė vdesėsh...


PIKTORI

Nė mėngjes gdhendi portretin e vet mbi kungull.
Miku ėshtė Zot nė shtėpinė e miqėsisė,
Vetėmse nė darkė,u ndje piktor i humbur,
Kungullin e kishte grirė i zoti i shtėpisė.

Kungullin ia kish hedhur lopės laramane,
Pėr tė nxjerė qumėsht, me dy gisht ajkė...
Dhe pjesa tjetėr, dergjej ndanė rruge,
Dhe thoshin njerėzit: Eee, shiko, njė bajgė!

Nga Valter Dauti
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it