Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Kohė zgjedhjesh - Cikėl poetik nga Pilo Zyba

Kohė zgjedhjesh


Nėna ime Shqipėri, e murosur si vetė Rozafa,
E shikoj si sisėn i pi ēdo njeri, dhe ikin si nata!

Tė gjithė e pinė veē e veē, apo edhe bashkė,
Askush nuk mundohet,
Ti heqi peshėn e rėndė, tė tradhėtisė sė lashtė!


CA PIKA SHIU RANĖ MBI XHAM

Ca pika shiu bien mbi xham, Ismail ty tė kujtoj,
Dhe mallin qė mbante nė vargje, jotja poezia.
Por vjen ēasti, qė sot nė Londėr unė e kuptoj,
Ēfar ėshtė malli pėr atdhe, prindėr e dashuria...

Ca pika binin mbi xham, sillnin trishtim, uverturė,
Por nė Londėr shiu fillon, e s'di tė ndalojė kurrė!
E malli nga shiu, gjithmonė, dhe mė thellė futet,
Kthehet ortek, qė kurrė nuk na hiqet nga supet!


KSHILLA E GJYSHIT
20170603-pilo.jpg


Kur isha i vogėl, shkoja nė arė,
Gjuaja degave me gur njė arrė!

Gjyshi mė tha: "nipi im i mbarė,
Mos gjuaj me gurė, thyen lastarė...

Thyen filizat nėpėr degė e fletė,
Me gurė vret lulėzim edhe jetė...

Mėso, prit, nė kėtė botė tė vėrtetė,
Mendimet piqen, pastaj bien vetė!


NĖ KUZHINĖN TIME

Unė i gatova dhe, i vura nė tryezė,
Buzėqeshur, i shpejtė edhe praktik.
Si i mbarova sė fundi dhe dy vezė,
Gjyshja ma preu, nip, prit e mos ik!

Nė ēdo vakt ngrėnie, nė mes tė tryezės,
Vėrė erza, se ndimojnė shijen e bisedės!


GURĖT

Me thepat nėn male dhe me rrėnjė,
Nėn tokė tė lidhur, apo dhe natyre,
Tė vegjėl, mėdhenj, me granit lėndė,
Mbeten tė rėndė nė vėndin e tyre!


TĖ PA TALENTUARIT

Gjithnjė nė orkestėr, rrahin daulle arė mė arė,
Pa pritur nė koncert, i shikojmė violinė e parė!

Kjo pėr tu kuptuar, mendoj nuk do shumė mend,
Tregon, ata fshehur kanė brėnda tyre njė talent!

Nga Pilo Zyba
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it