Kritika Letërsi

Prozë e Poezi

Shiu i kuq - Cikėl me poezi nga Mexhit Prenēi

Nga libri poetik “Shiu i kuq” qė po pėrgadis pėr botim.

Shiu i kuq


… kur zhguli kufinjtė e arės
iu duk se nxori nga trupi i tij
njė plumb tė mbetur
qė i dhėmbi fort, fort…

I thanė, do shėrohej, si gruri
kur i harrin barėrat e kėqija
e lulėzon pasi bie shi..

Po....
shiu qe i kuq….
… erdhi me bubullima
e shkreptima
e dielli me njolla u fsheh
prapa reve tė zeza….

Gjysmėshekullore -

Nata !...


TĖRKUZA

Koha thuri
kanune

e tėrkuza
pėr gratė,
jetėn ta kalonin
pa e ngritur

kryet.

Gratė.

kur laku vajti nė fyt,
mblodhėn

tėrkuzat
lidhėn

me to

kanunet,
dhe i dogjėn

nė zjarrin
e gjerdheve…


LUIZĖS SĖ BUKUR!

I hutuar e magjepsur nga prushi i putnjeve
e hiret e saj, u prushėzova dhe unė, e humba
si tė mė kishin shigjetuar sirenat e detit.
Oreksim’u pre e gjumi s’mė zinte... Shokut
qė ndanim gjithēka bashkė, i pėrshkrova
portretin saj me ngjyrat e ndezura tė ylberit
e me shpirtin-kėngė qė ēmend marinaret…
Moiseni Luizėn kur e pa, pa ndrojte mė tha:
Mos i propozo Luizės fejesė se ėshtė e bukur
e tė bukurat gabojnė. Nė ēast njė grusht i dhashė,
e hodha pėrtokė, pa frymė e lashė …
U ngit. U shkund. Mė pa….Qeshi- ha-ha-haa!


SKELETE & ESHTRA
-motiv kadarean-

Kazma e lopata.
i bėnė fshatarėt
skeletet e aeroplonėve
tė troshitur …

Eshtrat
e pilotėve tė huaj
i varrosėn diku..
aty, ku kokėn lanė….

Nga dheu i tokės sonė
nxorėn eshtrat
e ushtrisė sė vdekur …
Gjenerali dhe Prifti
i futėn rrokopujė.
nė thasė najloni…

Eshtra pa emėr
pa numėr,
pa lavdi…
,
Ky vend
mėmėdhedashės
qė quhet Albani,
me dashuri e besė
pret miqtė,
me plumb armiqtė e zi.


QYTETĖRIM

Nuk bie bori
as ndonjė sinjal tjetėr
rruga i hapet
karrocės sė vogėl,
karrocės me bebe…


HESHTJA NĖ MULLI!...

Kur hesht mulliri
e

as misėr

as as grurė
s’ka tė bluaj
e

as bukė

tė hajė

s’ka fėmia
jeta varet

nė fije tė perit!...

C”pret durim?...

Kur hesht mulliri.
e familja zvarritet
me rrasėn

e varrit
mbi shpinė

C’pret akoma durim ?!....

Vėllai yt guximi,
qėllon mbi cilndo
qė i pret ujėt e mullirit,
nbi atė qė i rrėmben
arėn e hambarit
e mbeten bosh
kosharėt e misrit
dhe arkat e grurit…

Guximi godet
mbi ēdo njeri,

komshi,
komunitet

a shtet -
shkaktarė

tė mjerimit.

Heshtja nė mulli
korb mbi ēati!....

Postoi Mexhit Prenēi
KomentetThis item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it