Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Hasan Veliu nga fshati MBROSTAR-URA tė rrethit tė Fierit, ishte kulak. Pra, nuk gėzonte si tė gjithė tė tjerėt nga 18 -vjeē e lartė qė kishte triskėn e Frontit dhe, rrjedhimisht, nuk mund tė ishte pjesėmarrės nė mbledhje tė Frontit dhe nuk paguante kuoatizacionin prej njėzet e katėr lekė tė vjetėr nė vit, detyrim pėr ēdo anėtar. »»»

Nė Grykėn e Rugovės
Oshėtijnė lisat,
Rrjedhin ujvara ėndėrrash,
Lėshohen si flokė tė larė vajzash »»»

Virgjėreshat thirrėn jetėn
Jeta u kursye.
Xixata: llavėn u derdhėn
Llava nuk u ngjye. »»»

Tė qenit tapicier ėshtė njė zanat i vėshtirė. Nuk flas se duhet tė kesh sy tė mprehtė pėr tė mbėrthyer dhe shtrirė pa zhubra e pa defekte stofrat mbi mobilie; as pėr durimin pėr tė qepur me dorė, ta zėmė, katėr apo pesė copa pėlhure; as pėr pastėrtinė duke i trajtuar si rroba delikate. »»»

Pas njė nate tė gjatė dimri,
Ku drita dhe zjarri mungojnė,
Vjen shpresė-zbehur mėngjesi
Tek lypėsi qė uria mundon. »»»

I pashėrueshėm jam
somnambul,
fle dhe shoh njė ėndėrr
jo nga mė tė bukurat, »»»

Kishe ndryshuar "luk", sot ishe si lule
Syri m'u kėput, kur sytė ti m'i ngule
Kur sytė ti m'i ngule (unė s'e hėngra thatė)
Se m'u duk, moj lule, sikur mė zunė djajtė. »»»

Ditėt e fundit me diell tė vjeshtės - varka peshkimi
  Tė trishta qė kthehen nė mbrėmje,
Anės detit kinkaleritė mbyllur, pėrpara derės sė xhamtė
  tė kafenesė »»»

Unė jam nga ZHARRĖZA dhe nga fshatrat pė rreth
Dhe me tė gjithė ata qė u prishėn shtėpitė
Pėrgjegjėsinė mbaje ti, o shtet!
As mė bėhet vonė, nė ndryshojnė qeveritė. »»»

1. Mė jepni njė copė tokė, tu bėj njė mrekulli!
Po e them qė nė fillim: jam jetim. Fėmijė pa fėmijėri, i ri pa djalėri. Kjo ėshtė e djeshmja. Tė nesėrmen nuk e dua tė jem burrė pa burrėri. Prindėrit vdiqėn nė njė aksident automobilistik. »»»

Moska

mbėshtolli e ngjirur,
me zė tė ulėt »»»

Njė tė premte mbas dite hapa pakėz kanatin e dritares. Koka mė ishte bėrė daulle nga mėsimet. Mbėshteta shpinėn nė suvanė e ftohtė dhe luajta e kėndova me kitarė, si pėr t’u ēlodhur, kėngėn qė ajo e ka aq shumė pėr zemėr: “Muzgjet nuk flenė.” »»»

"Njė fllad mbrėmjeje mė mbėshtolli"**
(me vete kisha "luanėt e fėmijėrisė qė pinė ujė tek pusi i vjetėr")
Aty, nė Rmajė mė solli,
Bashkė me "Saadinė, ... me njė turban vese". »»»

Ju bren kureshtja pėr dhomėn e poetit?
Hyni pa emocione, ėshtė e qetė dhe e thjeshtė,
Sa tė hedhėsh hapat nė qilimat e heshtur
Do tė ushtojė ajo sa qindra zgjoje me bletė; »»»

Ajo mbėshteti kokėn nė kraharorin e tė shoqit dhe e puthi lehtė nė buzė.Ai mbylli sytė dhe i pėrkėdheli flokėt, kėshtu bėnte gjithmonė pas marrdhnieve tė tyre intime.Kishte mė shumė se 13 vjet qė ishin martuar. »»»
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 217 | 218 | 219 | Tjetra»