Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Figurat e fjalės nė retorikė janė quajtur sipas fjalės greke tropos lėvizje, kthim, kuptim i zhdrejtė. Fjala nė sistemin e gjuhės lidhet »»»

Ka lindur nė Berat,-kosovare nga i ati, beratase nga e ėma, dy familje te njohura pėr atdhetari e kulturė, por i takoi tė lindte nė “kohė tė gabuar”: »»»

Ka lindur nė Prizren nė njė familje me tradita shqiptare. Nė moshė tė re emigron nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Nė Prizren ka nėnėn, »»»

Kushtuar Korcës -vëndlindjes sime
E dini!?
Brodha shumë, e pagjumë »»»

Thuamė… »»»

Vitore Stefa –Leka ka lindur nė Tiranė nga dy prindėr intelektualė: Kostaq dhe Eleni Stefa. »»»

Sa më ke magjepsur, Parku Elizabet
Mua, që vi të të shoh edhe kur bien shkulme bore
Zë një qosh mes trungjeve si burra të bërë akull »»»

Vepra e parė nė gjuhėn shqipe qė lidhet me natyrėn e vargut dhe teorinė mbi strofėn dhe trajtat metrike ėshtė nė prag tė 100 vjetorit tė saj. »»»

Nė komunitetin e kritikės letrare, ekzistojnė pikėpamje pėr letėrsinė, sipas sė cilave, forma e shkrimit qė definohet si poezi, ėshtė pėrfaqėsim i letėrsisė »»»

Na e mori era varkën, në një ishull na shpuri
Në një shkëmb nën ujë varka jonë u përplas
Tani…mbetëm vetëm me të dashurin tim »»»

“I adhurueshėm pėr energjinė e veēantė nė tė shkruar, harmonizuar kjo me pjekuri mendimi e mprehtėsi fjale. Nuk di ku e ka burimin kjo, nė gjenetikė, »»»

Një shtjellë ajrore na mori në gji, i dashuri im
Dhe me një varkë me vela na lëshoi në oqean
Vec valë si dantella, kishim të dy përqark
»»»

Organizata e Gruas Shqiptaro-Amerikane "Motrat Qiriazi" , me qender ne Manhattan, NY, ne evenimentin e saj me te rendesishem te vitit, nderon me cmimin »»»

Kishte kohė qė shiu nuk mund te pushonte, moti ishte shume i keq ato ditė Janari, era e ftohte dhe thėllima e atij viti do tė mbahet mend si viti i rrallė. »»»

Seē m’u zgjuan kujtimet sot,
Nė kėtė stinė tė ylbertė, pranvere,
Ndoshta nga njė lot pėllumbi,
»»»
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 216 | 217 | 218 |...| 220 | 221 | 222 | Tjetra»