Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Po puthemi me afsh
Tė dy, nėn luleblirė
Mes gjethesh ka hyrė hėna
»»»

Me krijimtarinė e Raimonda Moisiut (Sade) »»»

Kjo kështjellë, si perëndeshë
Buzë Jonit…gjith trishtim
Dora dorës krejt të shtangur
»»»

Nė morsin e gjuhės »»»

Nga Raimonda Moisiu

O, sa romantik qe eshte i dashuri im
Me shikon vec te syte, skuqet perhere
Po une kam nje mike,
»»»

Nga Raimonda Moisiu

Zonjushė, zonjushė, a mė dėgjon? Jam doktor Meti! Hapini sytė ju lutem! Nuk jeni mė nė autoambulancė. Jeni nė urgjencėn e Spitalit ushtarak nė Tiranė. »»»

Nga Petraq J. Pali

Kishte kohė qė shiu nuk mund te pushonte, moti ishte shume i keq ato ditė Janari, era e ftohte dhe thėllima e atij »»»

Nga Raimonda Moisiu

Kete nate ndihem e vetmuar
Thelle ne shpirt erresires tretur
»»»

Nga Petraq J. Pali

Tatjana ishte e divorcuar dhe me nje femije. Kur ajo, mbas divorcit u kthye ne qytetin e lindjes nga k/qyteti, ishte plot 27 vjece, »»»

Nga Petraq J. Pali

Ishte njė brune shumė shumė e bukur, tamam si njė cigane, nga ato qė fytyrėn e kanė si njė porcelan i shkėlqyeshėm ikonash me engjėj…, »»»

Martesa, ky akt i shenjtė nė jetėn e ēdo njeriu i ardhur nga brezat dhe i pėrcjellė mė tej, ngelet i tillė nė ēdo vend, nė ēdo kohė e rrethanė qė tė realizohet. »»»

Nga Ndue Ukaj

Asnjėherė s'i kam besuar errėsirės,
kjo nuk ėshtė lojė fjalėsh as simbol surealist arti i tyre ėshtė dekor
»»»

Nga Raimonda Moisiu

Mbreme kur me zuri gjumi te mbytur ne trishtim
Ca gishtrinj te fshehte po perkedhelnin trupin tim,
»»»

Nga Petraq J. Pali

"Egjyptiani"
Njė tjetėr ngjarje qė ka lėnė mbresa tek zemrat e njerėzve ishte dhe »»»

Nga Riza Lahi

Poetet »»»
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | Tjetra»