Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Nga Keze (Kozeta) Zylo

Ne kujtim te Lazer Radit, Intelektualit prej Prizreni, te burgosur, internuar, me gruan dhe femijet e mrekullueshem, per 50 vjet me radhe nga diktatura komuniste. »»»

Nga Petraq J. Pali

Dhe ne ender syte hapur
une per ty i mbaj
as nje cast Ty s'me largohesh
»»»

Nga Petraq J. Pali

Ne nje dite vjeshte ishte lene dita e dasmes, njerezit dhe te afermit e prisnin ate me shume interes, po thuaj ishte pikerisht fundi i shtatorit »»»

Nga Raimonda Moisiu

Parku Elizabet me bore eshte mbuluar
Pemet me bore te bardhe si shpirti jane renduar
»»»

Sikur ditet e fundit, te mos kisha patur rastin te lexoja ne shtypin shqiptar mbi ca ngjarje qe flisnin per tragjedi dashurish te cilat kishin perfunduar ne drama »»»

Nuk e mirja me mend, se si ndodhi ngjarja, mirpo isha deshmimtar ocular i saj doja apo nuk doja, keshtu qe edhe une u detyrova dashur pa dashur te isha pjese e te teres. »»»

(Rrefenje mbi ngjarje te jetuar...) Nga PJP »»»

Ne qiellin e vrejtur vetem nje rreze dielli e mekur ndriconte zonen perreth, dhe rete lart te rreshtuara si delet e mira te nje kopeje kishin lene nje kend veshtrimi mbi »»»

Ku po te shpie?
Eja me mua dhe mbylli syte,
E di une se ku do te te shpie, lepurushi im i bindur,
»»»

Dashuria, Miqesia, Miresia? (ngjarje prej verteti…e jetuar) Nga pjp »»»

Te them te drejten e dashuroja shume ate vajze, kaqe e dashuroja sa cdo nate me te flija edhe ne ender. Ishte mosha, ndoshta e adoleshences, dhe enderat e jetes »»»

Drejtori ndoqi me sy nga dritarja daljen e babait te vajzes dhe i erdhi mjaft keq per te. Per pak ēaste ashtu siē qe, »»»

Sofika ishte nje vajze e perkryer e per me teper nje nxenese shume e mire. Ajo binte ne sy per hijeshine e saj. »»»

Laraska,Bilbili dhe Gushekuqi »»»

Tezen e kam me te bukuren e dynjase, ajo tezja ime jo vetem qe eshte e bukur por eshte edhe me pozite, keshtu me tha nje dite »»»

«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | Tjetra»