Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Nga Raimonda Moisiu

Parku Elizabet me bore eshte mbuluar
Pemet me bore te bardhe si shpirti jane renduar
»»»

Sikur ditet e fundit, te mos kisha patur rastin te lexoja ne shtypin shqiptar mbi ca ngjarje qe flisnin per tragjedi dashurish te cilat kishin perfunduar ne drama »»»

Nuk e mirja me mend, se si ndodhi ngjarja, mirpo isha deshmimtar ocular i saj doja apo nuk doja, keshtu qe edhe une u detyrova dashur pa dashur te isha pjese e te teres. »»»

(Rrefenje mbi ngjarje te jetuar...) Nga PJP »»»

Ne qiellin e vrejtur vetem nje rreze dielli e mekur ndriconte zonen perreth, dhe rete lart te rreshtuara si delet e mira te nje kopeje kishin lene nje kend veshtrimi mbi »»»

Ku po te shpie?
Eja me mua dhe mbylli syte,
E di une se ku do te te shpie, lepurushi im i bindur,
»»»

Dashuria, Miqesia, Miresia? (ngjarje prej verteti…e jetuar) Nga pjp »»»

Te them te drejten e dashuroja shume ate vajze, kaqe e dashuroja sa cdo nate me te flija edhe ne ender. Ishte mosha, ndoshta e adoleshences, dhe enderat e jetes »»»

Drejtori ndoqi me sy nga dritarja daljen e babait te vajzes dhe i erdhi mjaft keq per te. Per pak ēaste ashtu siē qe, »»»

Sofika ishte nje vajze e perkryer e per me teper nje nxenese shume e mire. Ajo binte ne sy per hijeshine e saj. »»»

Laraska,Bilbili dhe Gushekuqi »»»

Tezen e kam me te bukuren e dynjase, ajo tezja ime jo vetem qe eshte e bukur por eshte edhe me pozite, keshtu me tha nje dite »»»


Me Marikėn punuam pėr 16 vjet nė njė zyrė. Ne ishim shumė tė rinj tė dy, por ishim edhe shumė miq. Ajo ishte hartografe e unė teknik ndėrtimi, tavolinat i kishim ngjitur nė formėn e njė L-je. »»»

Nje cikel me poezi nga libri im i sapo botuar nen titullin "Dashuria nuk ka emer". »»»

Aida Bode ėshtė njė poete dhe shkrimtare e veēantė nė komunitetitn shqiptaro-amerikan. Kam kohė qė ndjek aktivitetin e saj letrar dhe pjesėmarrjen e saj »»»
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 219 | 220 | 221 | 222 | Tjetra»